РАНА НА ДУШИ БЕОГРАДА: Пре четврт века, ракете НАТО агресора срушиле су Авалски торањ (ФОТО/ ВИДЕО)
ТАЈ 29. април 1999. остао је урезан у сећању многих Београђана.
Авалски торањ, симбол Београда и најважнији телекомуникацијски објекат у Србији, био је тог дана у 22.40 часова, мета неумољивих НАТО бомбардера. Громогласне експлозије и зраци светлости обасјали су ноћно небо док се грађевина висока 202, 87 метара претварала у рушевину. Тог 37. дана бомбардовања торањ је прво погодио један, затим и други пројектил, а онда је из подножја кренуо да куља дим, да би се у следећем тренутку срушио.
Срушени су и репетитори и предајници РТС који данас чине мрежу ЈП "Емисиона техника и везе", а штета је процењена на 430 милиона долара. Данас се навршава 25 година од немилог догађаја, а, како сазнајемо, накнаду штете од НАТО нико није тражио. До рушења Светског трговинског центра 11. септембра 2011. Авалски торањ је био највиши срушени објекат на свету.
Бомбардовање је НАТО оправдавао тврдњом да је Авалски торањ део српске ратне војне машинерије. Уништен је шест дана после једног много трагичнијег догађаја: бомбардовања зграде Радио-телевизије Србије, када је убијено 16 од 150 радника РТС-а, колико их је радило те ноћи. Председник Удружења филмских монтажера Петар Јаконић је био и једне и друге ноћи у згради РТС у Таковској.
- После пет минута сам, као и други грађани сазнао да је бомбардован торањ. Те су се информације муњевито шириле. Осим тога, нисам ништа друго знао - каже нам. - На телевизији је владала уобичајена атмосфера. Нама су већ изгинуле колеге и било нам је жао торња, али то је само грађевина. После катастрофе у нашој згради, отупели смо на ту врсту бола и били смо срећни што није било људских жртава.
Јаконић каже да је касније сазнао да је то била само демонстрација силе:
- НАТО није имао никакве користи од те акције. Не знам шта су они хтели са њом да постигну, осим да покажу мишиће. Читава мрежа предајника и репетитора РТС током агресије НАТО је била уништена. Једини предајник који није пипнут у тој мрежи је предајник изнад Приштине. У то време сви смо били немоћни, осим да пркосимо нисмо ништа могли, нажалост. И данас, 25 година касније остало је да се питамо коме је била потребна та показна вежба сила.
Сваке године у ово време и други Београђани се сећају кобне ноћи.
Ршум, Матија, Бора...
ДОПРИНОС обнови Авалског торња дали су и српски књижевници. У књизи "Хало Авала (песници за торањ на Авали)" нашле су се песме 101 аутора, међу којима су Матија Бећковић, Љубивоје Ршумовић, Бора Ђорђевић, Добрица Ерић, Слободан Ракетић, Александар Чотрић... Књига је доживела неколико издања, а сав новац је уплаћен за обнову торња."Гледала сам уживо како га ракете руше. Звук је ужасан. Прашина и дим. Авала није била иста за нас који смо одрасли уз њу"; "Кад имате прозор са којег гледате на Авалски торањ, слике сећања на таму у даљини, без торња, можда су најтужније из времена бомбардовања Србије", неки су од коментара суграђана у званичној групи Авалског торња на "Фејсбуку" и "Инстаграму".
Авалски торањ био је један од најлепших ТВ предајника у Европи и једини на свету који је за пресек имао једнакостранични троугао, као симбол српског троношца за седење. Пројектовали су га Угљеша Богуновић и Слободан Јањић, као и конструктор, академик Милан Крстић. Грађен је пет година, а отворен 1965. Стотинак грађевинара радило је непрестано уградивши више од 4.000 тона армираног бетона. Врхунац посла била је поставка 60 метара високе антене, тешке око 25 тона, коју су монтирали мајстори "Гоше" из Смедеревске Паланке. Наизглед "мршав", на три ноге, које су се ослањале на темељне блокове укопане 1,4 метра у стену, торањ је одолевао зубу времена и налетима кошаве "шетајући" у пречнику и од једног метра. Асоцијација торњева из Париза 1965. године, кад је саграђен, прогласила га је најлепшим торњем на свету у категорији трокрака.
Авалски торањ је био познат и по томе што се са њега пружао најлепши поглед на престоницу. Путници који би путем прилазили Београду знали би да су надомак града када би угледали Авалски торањ.
Током изградње акцији се придружило више од милион грађана Србије, који су кроз многе активности подржали обнову Авалског торња. Ту неописиву жељу грађана Србије, књижевник Милорад Павић је изразио речима: "Излечимо рану на души Београда." А, Матија Бећковић је рекао: "Нови торањ је споменик оном срушеном", док је Оља Ивањицки истакла да је "торањ наша Ајфелова кула". Радове су обилазили и Владимир Величковић, Дејан Мијач, Душко Ковачевић, Рада Ђуричин... Више од 500 уметника је у току изградње новог торња изашло на Авалу и тиме подржало акцију.
Обновљени торањ требало је да буде отворен на 10. годишњицу његовог рушења, али су радови трајали дуже. Свечаност је органнизована 21. априла 2010. године.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)