ВОЛИМ ДА ТРАГАМ ЗА ТАЈНАМА МАТЕМАТИКЕ: Немања Јовановић, победник Олимпијаде у менталној аритметици

Д. Зечевић

22. 06. 2024. у 08:00

МАТЕМАТИКУ сам заволео одмалена. Кад ми је досадно увек узмем нешто да бројим, рачунам. Сам сам полако схватио и волим да откривам тајне бројева, да трагам за тајнама математике. Сада ме питају како успем да израчунам неке бројеве, али не округле десетице него десетице са јединицама. Па, прво склоним јединице, саберем округле десетице, па после додам јединице и добијем тачан број.

ВОЛИМ ДА ТРАГАМ ЗА ТАЈНАМА МАТЕМАТИКЕ: Немања Јовановић, победник Олимпијаде у менталној аритметици

Foto: D. Z.

Овако за "Новости" говори седмогодишњи Немања Јовановић, из Батуса код Косова Поља, где похађа ОШ "Аца Маровић", дечачић који је освојио прво место у писаном тесту на Међународној олимпијаду у менталној аритметици одржаној недавно у Београду. И док истиче да није веровао у победу, овај тата-мата за математику ипак додаје да је срећан јер му је као прваку додељен и златни пехар. Мада одмах додаје да се припрема за такмичење у истој дисциплини, које ће се одржати следеће године у Немачкој, овај малишан као и сви његови вршњаци једва чека да изађе ван и да са другарима јури лопту. Зато и не схватисмо његов у брзини дат одговор на питање колико дневно вежба математику, али на ово питање одговорила нам је његова мајка Јелена (35), професор математике у приштинској гимназији измештеној у Лапље Село.

- Немања је као мали почео да се интересује за бројеве. Врло рано је научио да броји и потом је стално нешто бројао. Само га чујем: "Један, два, три, четири...", а потом је полако почињао да рачуна. У почетку је то било до 10. На прстиће је рачунао и увек би долазио до одговора. На другу десетицу и потом и веће бројеве прешао је када је имао отприлике пет и по година, док још није кренуо у предшколско - прича поносно Немањина мајка.

Foto: D. Z.

Иако верује да је ту љубав према бројевима и математици можда наследио и од ње, Јелена каже да су сину одувек куповали безброј књижица са мозгалицама...

- Он их је увек волео. Било је неких математичких задатака у којима је требало да изброји и схвати шта је дуже, а шта краће. И њему је то било толико интересантно и вероватно га је касније "вукло" да и сам себе испитује, једноставно да види докле може да иде - додаје мајка и кроз смех прича да се њен син хвали да рачуна брже од ње, професора математике.

Осим што је савладао технику брзог рачунања, како нам каже, Немања и оно што је њему јасно уме другима да објасни и пренесе им знање. Због тога га, вели, и учитељице хвале јер осим што увек има добру концентрацију, овај мали геније размишља логички, што је способност коју просветни радници код ђака увек примете.

По јапанском

ОСИМ редовне наставе, малени Немања са још 39 другара похађа и школу "Малац генијалац" у Грачаници, једину школу у Европи која ради по аутентичном јапанском програму менталне аритметике.

- Резултати рада по овом програму су бољи успех деце у школи, аналитичко и логичко размишљање, боља концентрација, пажња, развијање меморије и лидерских вештина - објашњава Милица Поповић, координаторка школе. - Сви воле да уче и да се такмиче. Полазници последње три године одлазе на олимпијаду из менталног рачунања, а ово је трећа година да освајају неку од награда, због чега смо веома поносни на њих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)