СОФТВЕРОМ ЋЕ "ЛОВИТИ" КАНДИДУ: Наши научници о лакшем откривању протезног стоматитиса
НА Клиници за стоматолошку протетику Стоматолошког факултета Универзитета у Београду ће бити прегледани пацијенти који носе зубне протезе, узимаће се микробиолошки материјал посебно дизајнираним инструментом, а подаци добијени на основу микробиолошког налаза ће бити повезани са софтверским упитником и платформом која омогућава процену ризика за настанак гљивичне инфекције - протезног стоматитиса.

Фото: Приватна архива
Ову нову методу развија тим наших научника окупљених у пројекту Fungal case finder, који је део програма Фонда за науку Републике Србије, под називом "Идеје".
Према речима проф. др Радета Живковића, са Стоматолошког факултета у Београду, у Србији велики број пацијената носи зубне протезе, а код 30 одсто њих јавља се протезни стоматитис, односно гљивичне инфекције у усној дупљи. На настанак овог обољења утичу бројни фактори, али у највећем броју случајева је последица инфекције гљивама рода кандида. Обољење се манифестује отоком и црвенилом слузокоже која је прекривена зубном протезом и веома слабим симптомима у виду пецкања, промене укуса.
ЧЛАНОВИ ТИМА
РУКОВОДИЛАЦ пројекта је проф. др Валентина Арсић Арсенијевић са Медицинског факултета у Београду, а спроводи се у сарадњи са колегама са Медицинског факултета из Ниша. Чланови тима, уз проф. Живковића су доцент др Мирјана Перић са Клинике за стоматолошку протетику и професор др Биљана Миличић са Института за медицинску статистику.
- То је разлог да пацијенти нису ни свесни да имају обољење, већ га углавном откривају стоматолози приликом прегледа - наводи др Живковић. - Уколико се не лечи, инфекција се може проширити на друге органе, изазивајући запаљење плућа и инфекције органа за варење. Циљ овог пројекта је да се омогући упоредна лабораторијска анализа са персонализацијом, диференцијацијом гљивичних инфекција од микобиома и правилно предвиђање гљивичне инфекције, тежине и исхода болести.
У оквиру пројекта се примењују посебно дизајнирани инструменти за узорковање микробиолошког материјала, чији ће микробиолошки налази бити повезани са софтверским упитником и платформом која омогућава процену скора ризика пацијента за настанак гљивичне инфекције.
- Превентива коју препоручујемо заправо је орална хигијена, посебно одржавање зубне протезе на којој се накупљају наслаге бактерија, гљивица, каменца и хране - саветује професор Живковић. - Потребно је прање протезе после сваког јела, најмање два пута дневно, четкицом и посебном пастом за прање протеза, а једном до два пута седмично потопити је у дезифицијенс за протезе или користити таблете за одржавање протеза које се купују у апотекама.
Професор Живковић подсећа и да је неопходно једном годишње долазити код стоматолога на контролни преглед.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)