НАЈТЕЖЕ БИЛО СА ЗЛАТНИМ СЛОВИМА: Академик Александар Костић за "Новости" о дигитализацији Мирослављевог јеванђеља
ДИГИТАЛНА верзија Мирослављевог јеванђеља, најстаријег сачуваног српског ћириличког рукописа који се налази на Унесковој листи "Памћење света", недавно је представљена у Краљевској библиотеци у Копенхагену, у организацији Амбасаде Србије у Данској и Канцеларије за јавну и културну дипломатију и уз учешће Српске академије наука и уметности (САНУ).
Пројекат дигитализације је пре три године реализовао Аудиовизуелни архив и центар за дигитализацију Српске академије наука и уметности (АВА САНУ). Управо у АВА САНУ дигитализација Мирослављевог јеванђеља обављена је камером Phase One, данске компаније, која се сматра најбољом камером за дигитализацију кутурног наслеђа.
- Догађај је био веома посећен - каже нам академик Александар Костић, управник Аудиовизуелног архива и центра за дигитализацију САНУ, који је говорио на промоцији. - Посетиоци су били импресионирани када су видели снимке Мирослављевог јеванђеља. Они немају слично наслеђе. Можда имају књигу писану на латинском, али не и на свом језику.
Мирослављево јеванђеље дигитализовано је на основу Споразума о сарадњи Министарства културе, Народног музеја (који га чува), Народне библиотеке Србије (у чијој је надлежности) и САНУ. Дигитализовани су 323 иницијала и илуминације и направљено 1.557 снимака. Пројекат је водио Бранислав Војновић, стручни саветник АВА САНУ.
- Припреме за дигитализацију трајале су више од месец дана. Снимање је обављено у посебно прилагођеној просторији Народног музеја и трајало је од јула до септембра 2021. - каже академик Костић. - Јевађеље је снимљено у пет варијанти: обе стране с два светла, свака страна с два и једним светлом и иницијали и илуминације с два и једним светлом. Поред снимака Јеванђеља, дигитализована је целокупна постојећа фото-документација претходних интервенција на рукопису, као и два досад издата фототипска издања најстаријег сачуваног српског писаног споменика. Направљено је око 4.000 снимака. САНУ је овај посао обавио без накнаде, јер учешће у овом пројекту сматра доприносом очувању нашег културног наслеђа.
Мирослављево јеванђеље исписнао је на дволистима пергамента и садржи 181 лист (362) стране. На скоро свакој страни налазе се раскошни иницијали и илуминације величине до 20 центиметара, од којих су неке украшене златом.
Још чекамо 166. лист
СТРАНИЦА Мирослављевог јеванђеља, коју Русија треба да врати Србији, такозвани Петроградски лист, биће дигитализована када и ако стигне. Русија и Србија су 2020. потписале споразум о размени 166. листа за шест слика Николаја Рериха, који је ратификовала руска Дума. Тај споразум још није реализован, а специјални представник председника Русије за међународну сарадњу у области културе Михаил Јефимовић Швидокој је недавно у разговору за "Новости" рекао да се чека свечани тренутак за размену и да се нада да ће се то ускоро догодити.
- Од почетка смо знали да ће бити озбиљних проблема са снимањем злата и са дубинском оштрином зато што књига није развезана. Злато је метал и веома је тешко подсетити осветљење. Око месец дана смо експериментисали. Снимке тест карте смо интернетом слали у Данску и тек кад су по свим параметрима добили највишу оцену, започели смо снимање - истиче академик Костић.
Он појашњава и да је Бранислав Војновић налазио нова решења за снимање:
- Тражили смо да се соба у којој се дигитализује Јеванђеље офарба у тамносиво, да се на плафон постави лед-панел од пет вати. Морали смо да водимо рачуна, јер страница не сме да се излаже светлости дуже од неколико сати. Господин Војиновић је направио уређај који је синхронизовао камеру са светлећим телима. Два светла су се палила притиском на папучицу и кад камера окине, после две секунде један панел се угаси, а камера поново окине и направи снимак са једним светлом. Кад се оба светлећа панела угасе, пали се лед-панел од пет вати на плафону. Није било лако, али научили смо како се снима средњовековни рукопис на пергаменту који најчешће није раван, а не смете да ставите оптичко стакло.
Снимања и фототипска издања
МИРОСЛАВЉЕВО јеванђеље је до 1896. било у библиотеци манастира Хиландар, када је поклоњено краљу Александру Обреновићу, који га је пренео у свој двор. Већ следеће године, Љубомир Стојановић у Бечу издао је фототипско издање са 40 страна у боји у оригиналној величини, док су остале стране штампане у црно-белој техници уз црвене апликације. Народни музеј у Београду је 1964. снимио све иницијале и илуминације, али су ти снимци лошег квалитета. Фототипско издање Мирослављевог јеванђеља објавили су 1998. "Службени лист" и "Досије". Припрема и штампа овог издања обављене су у Јоханесбургу, а није познато где су оригинални слајдови. Репродукције Јеванђеља у овом издању донекле одступају од оригинала зато што рукопис није био развезан приликом снимања, већ су стране уједначаване у фотошопу. Јеванђеље је снимљено и 1998, после конзервације и ти снимци појављују се на сајту Конгресне библиотеке у Вашингтону, али није познато како су тамо доспели.
Јеванђеље ни овог пута није развезано.
- Осећали смо велику одговорност и зато нисмо хтели да имамо физички контакт са књигом - прича нам детаље академик Костић. - Представник Народне библиотеке је натезао странице књиге да би се што боље видели делови који су ушли у повез, а све време је уз нас био неко од запослених у Народном музеју.
По завршетку снимања, направљене су три копије које су предате Народном музеју, Народној библиотеци Србије и Министарству културе.
- У споразуму је наведено да сви потписници дигитализовани материјал могу да поставе на сајт, али у резолуцији која је неупотребљива за штампу - каже Костић. - Проблем је како смањити снимак од 700 мегабајта на два, а да остане квалитетан. Најважније је да је вредан културни споменик дигитализован на начин који ће га трајно сачувати и омогућити његово проучавање без потребе да се користи оригинални рукопис. Припремамо сајт на коме ће поред снимљеног материјала, бити рашчитан препис, превод на српски и енглески језик, уз назнаку о данима читања појединих делова овог евангелистара.
Препоручујемо
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)