ВОЈСКОВОЂА СТАВИО СВОЈЕ СЕЛО У ПРЕЗИМЕ: Сећања на параћинског генерала Милојка Лешјанина (1830-1896) који је рођен и умро на Сретење
СЕЛО Лешје код Параћина и потомци поносно чувају успомену на знамениту породицу Лешјанин, посебно на српског генерала и војсковођу Милојка (1830-1896) који је био учесник српско-турских и Српско--бугарског рата, те два пута министар војни, а генералски чин добио је 1878. године, након што је, претходно, приморао Турке да потпишу акт о предаји Ниша.
Због тога, једна од важних улица у центру Ниша носи његово име, а "своју" улицу има и у Параћину.
Занимљиво је да је Милојко рођен под планином Бабом на Сретење 1830. године (по старом календару), а преминуо је 66 година касније, истог датума, у Београду. Основну школу учио је у Параћину и Ћуприји, четири разреда гимназије завршио је у Београду. Са 19 година ступио је у стајаћу војску, а годину дана касније, као поднаредник, уписао је Артиљеријску школу, која се сматра претечом Војне академије. Као потпоручник, у војним знањима и вештинама касније се усавршавао у Пруској, да би по повратку у Србију 1859. године постао генералштабни поручник и редовни професор у Војној академији.
Лешјанин је био и главни командант Тимочке војске и чак три пута постављан за начелника Главног генералног штаба, да би у пензију отишао 1888, на свој захтев. Цела породица Лешјанин, иначе, потиче од извесног Дели-Јована Јовановића, рођеног у Лешју. Он је дуго живео у Аустрији, до краја 18. века, а кад се вратио у Србију, добио је тројицу синова - Стојана, Радована и Милету. По причи једног од потомака ове фамилије Николе Лешјанина и његове супруге Маријане, који живе у Параћину, Милојко је Радованов син, док је његов стриц Стојан имао високе државне функције и једно време био је министар унутрашњих послова.
- Презиме породице је раније било Јовановић, али га је Стојан променио пошто је у служби кнеза Милоша Обреновића било више Јовановића. Због тога је одлучио да се презива по свом родном селу. Генерал Милојко је имао само једног сина, Љубомира. Он је био пуковник и није имао деце, тако да нема директних потомака. Према нашим сазнањима, постоји пет породица Лешјанин у Србији. Две још живе у Лешју, две су у Параћину и једна у Београду - откривају за "Новости" Никола и Маријана.
Ослобођење Ниша
ВОЈСКА Кнежевине Србије током другог рата са Турцима 1877. године бројала је око 90.000 војника и имала 216 топова. Главни задатак наше војске био је да ослободи Ниш, па српска војска почетком децембра прелази у офанзиву и приморава непријатеља на предају. Акт о предаји Ниша, са победничке стране, потписао је командант моравског корпуса, пуковник Лешјанин, а у име поражених Турака Халид-паша и Рашид-паша. Због ове велике победе Милојко Лешјанин награђен је највишим официрским чином генерала.
Генералов рођени брат Рајко био је такође врло угледна личност у ондашњој Србији.
Завршио је студије права у Хајделбергу и Паризу, а након повратка из иностранства постаје професор у београдском Лицеју. Касније је био ректор исте установе, па министар правде.
И њихов брат од стрица Стојана, Милоје, такође је студирао у иностранству. Кад се вратио у Србију, једно време био је секретар у Министарству спољних послова, а затим и секретар кнеза Милоша.
Основао задужбину
СИН јединац Милојка Лешјанина, пуковник Љубомир Лешјанин, основао је 1942. године са својом супругом Даринком "Задужбину Лешјанин". Задужбину је чинила сва њихова непокретна имовина, укључујући и кућу у Београду. Према тестаменту, намера је била да се од закупа те имовине омогући школовање по једног сиромашног ученика из Лешја и Прокупља, одакле је била генералова супруга, али је објекат 1958. године национализован.
Ипак, житељи Лешја најзнаменитијим својим претком сматрају војсковођу и генерала Милојка, којим се највише диче.
КАЖИ ЖИКИ: Уметницу из Србије позвали у Ватикан, а онда јој поставили увредљиво питање (ВИДЕО)
КАЖИ ЖИКИ: Уметницу из Србије позвали у Ватикан, а онда јој поставили увредљиво питање
10. 02. 2025. у 12:41
''ЛУДИЛО'', МАСК РЕАГОВАО: Ова организација је одиграла кључну улогу у обојеној револуцији у Србији 2000. године
МИЛИЈАРДЕР и шеф Министарства за државну ефикасност (ДОГЕ) поделио је на свом налогу на друштвеној мрежи ''Икс'' истину о НВО организацији која је у медијском смислу одиграла кључну улогу у обојеним револуцијама у земљама широм света, укључујући и Србију. Он је поделио објаву корисника друштвене мреже ''Икс'' KanekaoTheGreat у којем јасно стоји како су ове организације трошиле новац за рушење влада.
09. 02. 2025. у 11:48
Карла дел Понте ЗАБРАНИЛА серију са Глогијем: Шта је сметало Хашкој тужитељки
НЕБОЈША Глоговац преминуо је на данашњи дан 2018. године, а једну од многих маестралних улога током своје богате каријере остварио је и у серији "Мој рођак са села".
09. 02. 2025. у 17:50
Коментари (0)