ВОЈСКОВОЂА СТАВИО СВОЈЕ СЕЛО У ПРЕЗИМЕ: Сећања на параћинског генерала Милојка Лешјанина (1830-1896) који је рођен и умро на Сретење
СЕЛО Лешје код Параћина и потомци поносно чувају успомену на знамениту породицу Лешјанин, посебно на српског генерала и војсковођу Милојка (1830-1896) који је био учесник српско-турских и Српско--бугарског рата, те два пута министар војни, а генералски чин добио је 1878. године, након што је, претходно, приморао Турке да потпишу акт о предаји Ниша.

Фото З. Рашић
Због тога, једна од важних улица у центру Ниша носи његово име, а "своју" улицу има и у Параћину.
Занимљиво је да је Милојко рођен под планином Бабом на Сретење 1830. године (по старом календару), а преминуо је 66 година касније, истог датума, у Београду. Основну школу учио је у Параћину и Ћуприји, четири разреда гимназије завршио је у Београду. Са 19 година ступио је у стајаћу војску, а годину дана касније, као поднаредник, уписао је Артиљеријску школу, која се сматра претечом Војне академије. Као потпоручник, у војним знањима и вештинама касније се усавршавао у Пруској, да би по повратку у Србију 1859. године постао генералштабни поручник и редовни професор у Војној академији.
Лешјанин је био и главни командант Тимочке војске и чак три пута постављан за начелника Главног генералног штаба, да би у пензију отишао 1888, на свој захтев. Цела породица Лешјанин, иначе, потиче од извесног Дели-Јована Јовановића, рођеног у Лешју. Он је дуго живео у Аустрији, до краја 18. века, а кад се вратио у Србију, добио је тројицу синова - Стојана, Радована и Милету. По причи једног од потомака ове фамилије Николе Лешјанина и његове супруге Маријане, који живе у Параћину, Милојко је Радованов син, док је његов стриц Стојан имао високе државне функције и једно време био је министар унутрашњих послова.
- Презиме породице је раније било Јовановић, али га је Стојан променио пошто је у служби кнеза Милоша Обреновића било више Јовановића. Због тога је одлучио да се презива по свом родном селу. Генерал Милојко је имао само једног сина, Љубомира. Он је био пуковник и није имао деце, тако да нема директних потомака. Према нашим сазнањима, постоји пет породица Лешјанин у Србији. Две још живе у Лешју, две су у Параћину и једна у Београду - откривају за "Новости" Никола и Маријана.
Ослобођење Ниша
ВОЈСКА Кнежевине Србије током другог рата са Турцима 1877. године бројала је око 90.000 војника и имала 216 топова. Главни задатак наше војске био је да ослободи Ниш, па српска војска почетком децембра прелази у офанзиву и приморава непријатеља на предају. Акт о предаји Ниша, са победничке стране, потписао је командант моравског корпуса, пуковник Лешјанин, а у име поражених Турака Халид-паша и Рашид-паша. Због ове велике победе Милојко Лешјанин награђен је највишим официрским чином генерала.
Генералов рођени брат Рајко био је такође врло угледна личност у ондашњој Србији.

Фото Википедија
Завршио је студије права у Хајделбергу и Паризу, а након повратка из иностранства постаје професор у београдском Лицеју. Касније је био ректор исте установе, па министар правде.

Родно село знамените породице, Фото З. Рашић
И њихов брат од стрица Стојана, Милоје, такође је студирао у иностранству. Кад се вратио у Србију, једно време био је секретар у Министарству спољних послова, а затим и секретар кнеза Милоша.
Основао задужбину
СИН јединац Милојка Лешјанина, пуковник Љубомир Лешјанин, основао је 1942. године са својом супругом Даринком "Задужбину Лешјанин". Задужбину је чинила сва њихова непокретна имовина, укључујући и кућу у Београду. Према тестаменту, намера је била да се од закупа те имовине омогући школовање по једног сиромашног ученика из Лешја и Прокупља, одакле је била генералова супруга, али је објекат 1958. године национализован.
Ипак, житељи Лешја најзнаменитијим својим претком сматрају војсковођу и генерала Милојка, којим се највише диче.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)