ПОНОСАН САМ НА СРБЕ И СРПСКЕ КОРЕНЕ: Бизнисмен и хуманитарац Алекс Мачески, први добитник награде "Мајкл Ђорђевић" за "Новости"

Драгана Матовић

22. 04. 2025. у 16:17

МАДА деценијама живи и ради у америчкој држави Охајо, Алекс Мачески, рођен 1937. као Александар Мачетић (Маћешић), душом и срцем је уз српски народ. Успешни привредник, потомак Срба из Лике, добротвор и патриота први је добитник награде "Мирослав Мајкл Ђорђевић" коју додељује Фондација "Студеница" за изузетна дела филантропије и задужбинарства.

ПОНОСАН САМ НА СРБЕ И СРПСКЕ КОРЕНЕ: Бизнисмен и хуманитарац Алекс Мачески, први добитник награде Мајкл Ђорђевић за Новости

Privatna arhiva

Мачески је почасни конзул Србије у Охају, власник и директор компаније Alex Machaskee & Associates, члан управе Музеја уметности, Опере и Симфонијског оркестра, представник хуманитарне организације IOCC у Кливленду, члан управе Теолошког факултета Свети Владимир у Њујорку, члан реда Светог Јована из Јерусалима, оснивач и главни задужбинар Српске баште у Кливленду са споменицима српским великанима. За хуманитарни рад добио је много признања, али је ово последње њему посебно драго.

- Мајкл је био мој пријатељ, велики хуманитарац и човек интегритета и високих принципа - каже Мачески за "Новости". - Изузетно сам га поштовао због његових врлина. Наше пријатељство започело је пре четрдесетак година док смо обојица били у Српском конгресу уједињења. Имали смо неколико заједничких пројеката у Србији и САД. Дубоко поштујем и њега и његову породицу, као и Славку Драшковић, председницу Фондације "Студеница".

ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

Privatna arhiva

 

Мачески је друга генерација Срба у САД, али корене није заборавио:

- Волим српски народ и своје наслеђе. Моји родитељи, бака и деда су од детињства утицали да заволим Србе, Србију, нашу цркву. Срби су добри и честити људи, а један од највећих изазова био ми је да објасним да Србија није отпадничка, лоша земља, као што је понекад представљају њени непријатељи или медији. Током деведесетих био сам власник и извршни директор дневног листа The Plain Dealer, једног од највећих у САД. Наш дописник је ишао тамо где су се догађаји дешавали и није седео у сарајевском хотелу "Холидеј ин" са другим новинарима и размењивао гласине. Наши читаоци су имали објективан поглед на догађаје, али Вашингтон понекад затвара очи када не жели да сазна шта се заиста догађа.

ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ

Privatna arhiva

Награда "Мајкл Ђорђевић"

Мачески је донатор српским храмовима и националним организацијама. Члан је Српског института из Вашингтона, иницијатор сарадње Војске Србије и Државне гарде Охаја:

- Организовао сам многе састанке између српских званичника и академске заједнице са гувернерима Охаја, локалним званичницима и привредницима. Посетиоци из Србије су, нажалост, често били недовољно припремљени, а неки од њих радије су одлазили у шопинг центре него на састанке. Једном је више од 20 Срба дошло на састанак са тадашњим гувернером Охаја Џоном Кејсиком и његовим сарадницима. Били су неприпремљени, па ми је Кејсик после рекао: "Знам шта Охајо може да уради за Србију, али не знам шта Србија може да уради за Охајо." Одржано је много састанака без договора о конкретној сарадњи. То не доприноси бољем разумевању Србије у Америци.

Тешко признају грешку око КиМ

 

ИМАМО нову администрацију у Вашингтону и још је рано да се процени какав ће бити њихов однос према Србији. И даље имамо превише пристрасних бирократа који не могу да признају да смо направили грешке у вези са Косовом - каже Мачески.

Кроз Српску цркву и ХО које и сам води, Мачески је помогао многе, посебно српски народ на КиМ, где је обезбедио дугорочну помоћ у оброцима за 2.300 људи дневно. У сарадњи са владиком Теодосијем било је још много донација, реновиране су школе, купљена опрема за манастирску винарију у Дечанима.

- Много тога је још потребно. Треба и времена и средстава које дијаспора има, али ју је важно подстаћи да помогне. Мајкл Ђорђевић, Славка Драшковић и ја смо пре неколико година, са још неколико људи, радили на меморандуму о сарадњи између Србије и дијаспоре, али тај документ никада није озваничен - каже наш саговорник.

Privatna arhiva

 

Године 1932, четрдесет година пре него што су културне баште у Рокфелер парку проглашене за знаменитост Кливленда, основана је Словеначка културна башта, а касније те деценије придружиле су јој се Србија и Хрватска. Три заједнице су биле тамо све до распада Југославије и тада је башта поново постала само словеначка. У пролеће 2006, Мачески, тадашњи председник, издавач и извршни директор највеће новинске организације у Охају, покренуо је иницијативу за прикупљање средстава за стварање нове Српске културне баште.

- Одлучио сам да Срби мораји имати свој врт у Рокфелер парку - каже Мачески. - Организовали смо донаторску вечеру и сакупили више од 100.000 долара за почетак пројекта. Добили смо леп простор од града и сада у Српском културном врту имамо 17 бронзаних биста истакнутих личности.

Хуманитарац

 

МАЧЕСКИ је добитник многих признања, између осталих и Медаље части Елис Ајланд, "Златна врата" и "Светски лидер 2005" Светског трговачког центра за унапређење међународне сарадње и хуманизам. За хуманитарни рад добио је Медаљу човекољубља од Српске православне цркве и Орден Вука Караџића од Министарства дијаспоре Србије. Примљен је 2001. у Кућу славних бизнисмена државе Охајо. Рођен је као Александар Мачетић у Кливледу, али као и многи други Срби у дијаспори име је прилагодио језику државе у којој живи.

Tekst

Башта Србије, на плацу број 32, има централни трг са каменим мозаиком око мермерне коцке, на којој су уклесана четири слова "С", и полукружним бетонским седиштима са натписом "Само слога Србина спасава", док се изнад њих издиже бронзана икона Светог Саве. Камени мозаик је репродукција дела из Хиландара, Пећке патријаршије и Жиче. Стазом у стилу меандра, под српском заставом и крошњама стабала букве и храста, паралелно са Булеваром Мартина Лутера Кинга, стиже се на други трг и део баште са бистом Николе Тесле. У српском делу кливлендских вртова културе, осим Његошу, налазе се и споменици патријарху Павлу, краљу Петру Првом, Михајлу Пупину, Стевану Мокрањцу, Вуку Стефановићу Караџићу, Надежди Петровић, Десанки Максимовић, Милеви Ајнштајн, Новаку Ђоковићу... На централној тераси је и спомен-плоча у част преминулог сенатора Џорџа Војновића, који је био српског порекла. Ово је један од највећих српских трагова у Америци.

- Сваког јула организујемо велики српски голф турнир да бисмо прикупили средства за одржавање врта - каже Мачески. - Савете ко би требало да буде укључен у пројекат добијам од свештеника, парохијана и пријатеља из Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ЗВЕЗДИНОМ ГОЛУ, АЛИ... Ево зашто лоше нацртана ВАР линија није поништила погодак за победу на Гибралтару