НАШАО ЛЕК ЗА КАБЛОВЕ ОШТЕЋЕНЕ НА ДНУ МОРА: Проналазак инжењера Вукашина Басаре унапредиће енергетски систем Европе

Драгана Матовић

26. 04. 2025. у 07:00

КАДА се кабл за струју на дну мораоштети, време постаје највећи непријатељ.

НАШАО ЛЕК ЗА КАБЛОВЕ ОШТЕЋЕНЕ НА ДНУ МОРА: Проналазак инжењера Вукашина Басаре унапредиће енергетски систем Европе

Privatna arhiva

 Сваки сат поправке кошта вишестотина хиљада евра. До сада је за те оправке било неопходно иматизалихе делова од сваког произвођача, али сада, захваљујући једном Србинукоји живи и ради у Винтербаху код Штутгарта, за решење овог проблемапостоји универзални "кључ".

Тим научника предвођен Вукашином Басаром, инжењером рођеним у Београду, осмислио је спојницу која може да повеже било која три подводна кабла, без обзира на њиховог произвођача, дизајн или техничке карактеристике. Реч је о технолошком решењм које ће трансформисати начин на који се поправљају каблови у офшор енергетским системима широм Европе.

- Осмислили смо спојнице за високонапонске каблове, а суштина овог решења је универзалност и једноставност - каже Басара за "Новости". - Оштећени каблови се могу брзо и ефикасно поправити, а залихе резервних делова свести на минимум. Наша спојница омогућава поправку било ког HVAC кабла до 170 кВ и без обзира на произвођача, значајно смањује време инсталације и ризике у логистици.

Подводни каблови су инсталирани у Северном мору, дуж немачке и холандске обале, има их и у морима и океанима уз кинеску, америчку, тајландску, јапанску обалу...

- Спојница није само механички део, она мора да издржи екстремне услове под морем, велике напоне и да буде једноставна за монтажу - објашњава нам. - Универзална спојница за поправку може се инсталирати независно од типа кабла захваљујући принципу прикључка. Веома је важно да су делови универзални јер у свету постоји више од педесет произвођача каблова за подводни пренос енергије. Ова технологија већ је прошла све типске тестове и ускоро ће бити оперативна у реалним условима.

Мајка Нада му је одувек узор

ВУКАШИНОВА мајка је др Нада Басара, директор интерне медицине у болници "Санкт Францискус" у Фленсбургу, један од најпризнатијих стручњака за трансплантацију матичних ћелија у Европи. Мада су се Вукашин и његова мајка, определили за професионално различите путеве, обоје деле снажну посвећеност и одговорност.

- Мама је одувек била мој узор. Њена упорност и преданост послу научили су ме да не одустајем кад наиђем на проблем. Њено мишљење и подршка ми много значе - каже Вукашин Басара.

У позадини овог успеха стоји тим од десетак стручњака за различите области из Немачке и Велике Британије, а Вукашин их је повезао. Он је иначе завршио Електротехнички факултет у Дармштату, првом универзитету у свету који је увео електротехнику као академску дисциплину.

- Одувек сам знао да желим да студирам електротехнику. Рођен сам у Београду, где сам живео до 14. године. Осми разред сам завршио у Винтербаху - прича Басара.

Вукашин је факултет завршио 2009. и од тада се бави високонапонском технологијом:

- Иако су ниске струје популарније, за време студија сам схватио да мене занимају енергетика и високи напон.

Мада живи и ради у Немачкој, Вукашин није заборавио свој Београд ни Србију:

- Идемо у Србију кад год можемо, за Божић, Васкрс, кад деца имају распуст, лети. Србија је моја отаџбина, а Београд родни град. Најлепше је кад успемо да будемо сви на окупу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УЖАС: Српски фудбалер девет месеци без плате, заплакао пред камерама, огласило се и министарство (ВИДЕО)