СПОМЕНИК ЗВЕРСКИ УБИЈЕНОМ ДЕТЕТУ: Мирковић - Овај белег симбол је страдања свих невиних у минулом рату
СПОМЕНИК дечаку Слободану Стојановићу из села Доње Каменице код Зворника, кога је на свиреп начин 27. јула 1992. године уморила Албанка Елетефе Весели, уз ликовање присутних међу којима је био и Насер Орић, биће постављен у порти Цркве Светог проподобног мученика ђакона Авакума, у селу Дрињача, сазнају "Новости".
Захваљујући благослову и разумевању епископа зворничко-тузланског Фотија, белег убијеном дечаку коначно је добио локацију.
Више од три године је прошло, а да локалне власти у Подрињу нису понудиле ваљану локацију за монументални споменик, чији је аутор и добротвор, уз Борачку организацију која је дала паре за рељеф са још једном добротворком. Срећом, споменик дечаку, симболу страдања деце, не само у рату на овим просторима, биће ускоро подигнут захваљујући СПЦ.
- Дечак је убијен само зато што је Србин и то када се вратио по пса који је остао на кућном огњишту, са ког су нешто раније он и родитељи успели да утекну испред непријатељске каме - каже академик СКАНУ Драгољуб Драго Мирковић, ликовни уметник и предузетник из Бијељине, родом из Бањана у Старој Херцеговини, добротвор СПЦ и носилац Ордена светог владике Николаја Велимировића. - Реч је о болу до неба због тако бруталне смрти недужног детета. Нема те казне која је примерена овом злочину, а она која је уследила после много, много чекања, више од четврт века, није достојна помена. Дечаку припада споменик, али и свима нама да кроз њега поручимо да се овако нешто ником и нигде не догоди.
Бивше руководство БО РС проћердало је, како је утврђено, 20.000 евра, намењених за подизање белега дечаку Слободану и та због тога нико није одговарао. Неспорна је била и опструкција и српских локалних власти за издавање дозволе за локацију и нигде није било, код надлежних, ни делића ефикасности да се то учини.
Испоставило се, међутим, као да је Божја воља да знамење буде баш у Дрињачи, код Цркве, на чијем је улазу међу именима и сликама седамдесетак цивилних жртава минулог рата и дечаково име и портрет. Свештеник који га је крстио је из ове богомоље, он га је и опојао кад су његови посмртни остаци донети у Дрињачу.
- У Дрињачи су живели, после рата, дечакови родитељи, Слободан почива на овдашњем гробљу, његово село Каменица је вазда било у парохији дрињачкој - прича нам свештеник Мићо Бабић, парох и старешина храма, подигнутог пре 52 године, на месту некадашњег који је потопљен због изградње ХЕ "Зворник". - Наша је жеља да се свим срцем потрудимо, не само да поставимо споменик, већ да уредимо ваљано читав комплекс око њега, да то буде својеврсно место ходочашћа и сећања на недужно пострадалог дечака.
А овдашње "парче неба на земљи", како је богомоље називао Свети отац Ава Ћелијски, мученичко је и страдалачко. У Другом светском рату, у овој парохији, усташе су умориле више од 1.200 српских цивила, највише нејачи. Њихови следбеници у последњем рату, убили су или заклали седамдесетак људи из Дрињаче и неколико околних села, међу којима је и Каменица, родно место Слободаново. Прота Томотија Поповић из ове богомоље погинуо је током Првог светског рата. Прота Милан Петковић оставио је кости у логору Дахау, где је био са владиком Николајем Велимировићем и патријархом Гаврилом Дожићем, а у Бањици је, после тешких мука, убијена његова тада двадесетпетогодишња кћерка Бранка.
- Нико није могао ни да помисли да ће неко да се радује, уз прву јутарњу кафу, рушењу светиње и то у 21. веку - каже академик Мирковић. - Е, зато је важно ово знамење и хвала свештенику Мићи и епископу нашем Фотију, што ћемо моћи ускоро да поставимо споменик Слободану Стојановићу.
КОМПЛЕКС
АКАДЕМИК Мирковић, са супругом Росом, која је, такође ликовни уметник и велики хумантитарац и добротвор српског рода, рођена у Крупњу, у Рађевини гледао је простор где ће да буде споменик. Читав комплекс биће између дрињачких брда и реке Дрињаче.
Препоручујемо
ЧУВЕНИ ЈЕВРЕЈСКИ ИСТОРИЧАР ПОТВРДИО: У Сребреници није било геноцида, број жртава 3.714
14. 06. 2021. у 23:34
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)