ФТН УГОСТИО РУСКОГ КОСМОНАУТА: Одржано предавање за студенте
КОСМОНАУТ Сергеј Куд-Сверчков је 23. јуна одржао предавање на новосадском Факултету техничких наука како би актуелним и будућим студентима пренео своје искуство са МСС Експедиције 63/64 са које се, након 185 које је провео у орбити као инжењер лета, управо вратио.
Србија је прва дестинација на коју се господин Сергеј упутио вративши се са своје вишемесечне експедиције коју је започео укрцавши се на Међународну свемирску станицу 14. октобра 2020. године. Ово представља прву посету једног активног космонаута Новом Саду и самим тим и Факултету техничких наука, а у Србији је оваква посета последњи пут била пре 52 године.
Поред господина Куд-Сверчкова, како наводе на ФТН-у, предавања су одржале и Анастасија Степанова, истраживач и будући космонаут који се припрема за далеко путовање на Марс, као и Алена Кусменко, оснивач добротворне организације UNITY из Русије.
Догађај, који је одржан у Свечаној сали ФТН-а, пратило је више од 300 студената, професора и матураната захваљујући преносу уживо који је организован путем платформе MS Teams. Госте је дочекао декан проф. др Раде Дорословачки који је у име Факултета техничких наука изразио велико задовољство што је руска делегација издвојила време да нашим студентима и професорима пренесе своје јединствено искуство и знање, након чега је гостима укратко представио Факултет. Студентима се обратила и госпођа Драгиња Влк, одборница Скупштине Града Београда, а догађају је присуствовала и госпођа Адријана Месаровић, чланица градског већа за буџет, финансије и инвестиције Града Новог Сада.
Космонаут Сергеј је поделио искуства са своје експедиције и објаснио улогу коју је имао као инжењер лета, а учесници догађаја могли су да погледају и видео који је сам снимао током боравка у орбити у Сојуз МС-17 свемирској летелици заједно са руским космонаутом Сергејем Ружиковим, командиром Сојуз МС свемирске летелице, и НАСА астронаутом Кетлин Рубинс.
Такође, изнео је и детаље са својих вишегодишњих припрема које су укључивале и активности попут скакања падобраном, роњење, тренирање различитих начина преживљавања у пустињи и планинама. Студенте је посебно изненадило што је као најзначајнији елемент тренинга за одлазак у свемир господин Сергеј навео учење кроз посвећено читање различитих упутстава са којим се читава припрема и започиње. Према његовом мишљењу, инжењерство је најинтересантнија професија захваљујући којој се креира и иновира свет и са тим у вези је будућим инжењерима пружио савет да уче што више како би били што бољи, ако не и међу најбољима, без обзира за коју су се инжењерску област определили.
Космонаут Куд-Сверчков биће проглашен за народног хероја Руске Федерације и укупно је 124. руски космонаут за тачно 60 година од када је први човек, Јуриј Гагарин, у свемирској летелици отпутовао у свемир.
Будућа космонауткиња и истраживач при Руској академији наука Анастасија Степанова је у оквиру свог предавања говорила о припремама на Земљи пре упућивања у космос.
Као примарни разлог навела је могућност да се пронађу остаци живота због услова који владају на овој планети. Говорила је и о међународним екпериментима у којима је сама учествовала у оквиру којих су се симулирали космички услови у којима би научници истраживали облике живота на Марсу, али и изучавале најадекватније физичке и психолошке припреме људског организма за одлазак изван граница Земљине атмосфере.
Оснивач међународне добротворне организације UNITY Алена Кусменко представила је хуманитарне пројекте ове организације основане у Руској Федерацији који су посвећени ширењу арт терапије и других пракси за унапређење квалитета живота онколошких пацијената широм Русије и света.
Сергеј Куд-Сверчков се током боравка на Међународној свемирској станици упознао са свемирским оделом „Сањар“ који су осликали онколошки пацијенти у 10 земаља и 20 градова укључујући и Београд. Тиме се, после 60 година од постојања космичких пројеката, први пут нешто из Србије нашло у свемиру а то су цртежи (жеље) српске деце оболеле од рака. Овај пројекат је реализован захваљујући сарадњи Unity-а и Роскосмоса у априлу 2021. године, а на пројекту су учествовали Пошта Србије као друштвено одговорна компанија, Nurdor организација и Институт за онкологију.
Предавање на Факултету техничких наука одржано је у организацији Поште Србије, такође, као део пројекта подршке деци оболеле од рака у Србији.
Препоручујемо
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)