EVO KO JE JOANIKIJE: Novi Mitropolit zamonašio se pre više od tri decenije - Bio član Sinoda SPC u dva mandata

Tanjug/Spunjik

29. 05. 2021. u 18:30

VLADIKA budimljansko nikšićki Joanikije izabran je danas na sednici Svetog arhijerejskog sabora za mitropolita crnogorsko-primorskog.

ЕВО КО ЈЕ ЈОАНИКИЈЕ: Нови Митрополит замонашио се пре више од три деценије -  Био члан Синода СПЦ у два мандата

Foto: M.S.

Mitropolit Joanikije Mićović rođen je 20. aprila 1959. godine u Velimlju (Banjani). Gimnaziju je završio u Nikšiću. Diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu SPC u Beogradu 1990. godine i apsolvirao filozofiju na Filosofskom fakultetu u Beogradu.

Zamonašio se u manastiru Ćelija Piperska 30. oktobra 1990. godine.

Rukopoložen je u čin jerođakona 7. februara 1991. godine, a u čin jeromonaha 17. februara 1991. godine, kada je i postavljen za v.d. nastojatelja manastira Savina.

Za nastojatelja Cetinjskog manastira, nastavnika i glavnog vaspitača u novoobnovljenoj Cetinjskoj bogosloviji postavljen je 1. septembra 1992. godine.

Septembra 1995. godine unapređen je u čin protosinđela i postavljen za v.d. rektora Cetinjske bogoslovije.

Za vikarnog episkopa Budimljanskog izabrao ga je Sveti arhijerejski Sabor na redovnom zasedanju u maju 1999. godine. U čin episkopa hirotonisao ga je 3. juna 1999. godine na Cetinju patrijarh Pavle, uz sasluženje mitropolita Amfilohija i još 12 arhijereja.

Sveti arhijerejski Sabor SPC na majskom zasedanju 2001. godine osnovao je Eparhiju budimljansko-nikšićku sa sedištem u Đurđevim Stupovima i za njenog administratora postavio je vikarnog episkopa budimljanskog Joanikija.

Na majskom zasedanju Sabora SPC sledeće godine izabran je za episkopa budimljansko-nikšićkog, a ustoličenje je obavljeno 4. avgusta u manastiru Đurđevi Stupovi u kojem je bilo drevno sedište Episkopije budimljanske koju je osnovao Sveti Sava 1220. godine.

Od izbora za episkopa budimljansko-nikšićkog episkop Joanikije pokrenuo je obnovu ranije porušenih i izgradnju novih crkava i manastira, više od 60 svetinja od kojih su većina već završene i osveštane, objavljeno je na sajtu Eparhije.

Do sada je bio član Sinoda SPC u dva mandata: od 2005. do 2007. godine i od 2012. do 2014. godine.

Bavi se pisanjem studija i članaka iz oblasti bogoslovlja, istorije SPC i književnosti objavljuje, a objavio je i jednu knjigu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (3)

BUGARKA SE POHVALILA SUSRETOM SA NOVAKOM ĐOKOVIĆEM: Evo šta mu je poklonila (FOTO)