Pet najčešćih dijagnostičkih metoda u medicini
SPOTPSTVENO zdravlje i zdravlje najbližih uvek bi trebalo da bude prioritetno u odnosu na ostale stvari.
Zdrav čovek može sve. Treba se čuvati kako običnih prehlada i virusa, tako i onih ozbiljnijih bolesti koje mogu nastati pod uticajem naslednih faktora, pod uticajem visokog nivoa stresa, ili zbog zanemarivanja nekih blažih simptoma koji se mogu razviti u nešto ozbiljnije.
Postoji mnogo načina da se zaštiti zdravlje, a samo neki od njih su kvalitetan san i redovna umerena fizička aktivnost, kvalitetna i izbalansirana ishrana, preventivni pregled i blagovremeno reagovanje kada se simptomi jave.
Kao pomoć u dijagnostici raznih bolest i promena koje mogu nastati na koži i u telu čoveka, lekari i stručno osoblje koristi brojne metode, tehnike i procedure.
Laboratorijske analize krvi
Laboratorijska dijagnostika se u praksi veoma često koristi i ima veliki značaj. Metode se mogu razlikovati, a akcenat je na dobijenim rezultatima ispitivanja koje tumači lekar. Ta ispitivanja i dobijeni rezultati imaju značaj kod dijagnostike, ali i kod prognoze bolesti, praćenja toka lečenja i primene terapije, kao i toka bolesti.
Samo jedna od metoda tiče se laboratorijske analize krve koja može podrazumevati analizu više parametara od kojih svaki može da ukazuje na određene promene i probleme.
Danas, osim u državnoj ustanovi, veoma često se izvodi i u privatnoj praksi.
Kod žena je to ultrazvuk dojke
Generalno govoreći ultrazvuk je jedna od najkorisnijih dijagnostičkih procedura u medicni i može se primeniti na razne delove tela. Predstavlja bezbednu i bezbolnu metodu koja uz savremene aparate i stručnost lekara može doprineti otkrivanju velikog broja bolesti. Moguće je sagledavanje promena u 3D i 4D modu.
Najčešće se koristi kod pregleda karotida, ultrazvuk dojki, štitne žlezde, abdomena, prostate, pregleda srca...
Ultrazvuk dojke jedan od najčešće zastupljenih kod žena, ali se u nekim situacijama može preporučiti i muškarcima. Radi se po preporuci lekara kod žena mlađih od 40 godina, dok se od onih starijih ultrazvuk dojke preporučuju kao preventiva u kombinaciji sa mamografijom. Ultrazvuk dojke žene danas mogu raditi i u državnoj i u privatnoj praksi.
Kod muškaraca se češće radi kolonoskopija
U gastroenterologiji najčešće korišćena metoda dijagnostike tiče se kolonoskopije i češće se radi kod muškog pola. Kolonoskopija predstavlja optičko ispitivanje debelog creva aparatom koji se upravo tako i zove.
Kolonoskopija se koristi ne samo u dijagnostičke svrhe već se pomoću ovog aparata nekada mogu lečiti promene u debelom crevu. Najčešće se primenjuje radi lokacije izvora krvarenja u donjim partijama crevnog sistema, da bi se potencijalno pronašao razlog za bol u donjem delu stomaka, kod sumnje na rak debelog creva ili kako bi se uzeli isečci za dalje isptivanje, kod uklanjanja polipa i tome slično.
S obzirom da je kolonoskopija neprijatnija metoda, obično se izvodi u lokalnoj ili kratkoj opštoj anesteziji.
U kardiologiji je najzastupljeniji EKG
Svako je bar jednom u životu imao priliku da se susretne sa aparatom za EKG (elektrokardiogram) bilo da je to za potrebe redovnog sistematskog pregleda ili zbog nekih tegoba. Reč je o grafičkom prikazu odnosno zapisu električne aktivnosti srca.
Ovo je jedna od najkorisnijih, najbržih, najjednostavnijih i neinvazivnih metoda koja se koristi u kardiologiji i ima veliki praktični značaj. Izvodi se tako što se četiri elektrode postave na zglobove ruku i nogu, dok se ostalih šest koje su u formi vakuma pozicioniraju na tačno predviđenim mestima na grudnom košu. Tokom rada EKG-a pacijent ne oseća nikakav bol niti nelagodnost, a ne postoji ni rizik po njegovo zdravlje.
Snimak pluća
Od kada je proglašena pandemija virusa kovid 19 snimak pluća postao je još učestalije primenjivana metoda u praksi. Rendgenografija pluća koristi za pregled respiratornog sistema, bezbolna je dijagnostička procedura i traje kratko.
U postupak snimanja pluća uvešće vas rendgen tehničar koji će vam objasniti kako treba da snate, gde i kako da se ponašate. A rezultate će protumačiti lekar specijalista koji će dati svoje mišljenje.
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)