GRLO I GLAVA BOLE I OD ALERGIJA: Poleni izazivaju brojne zdravstvene tegobe
OD 25 do 40 odsto ljudi kojih pate od polenskih alergija koje su sada u punom jeku, veliki broj osim uobičajenih simptoma aalergije ima i druge prateće tegobe koje značajno smanjuju kvalitet života.

Foto Shutterstock
Oni se uz curenje nosa i kijanje svakodnevno susreću i sa glavoboljom, zapušenim nosom i ušima, suvim nadražajnim kašljem, peckanjem i bolom u grlu.
Doktor Svetlana Valjarević, specijlasita za uho, grlo i nos Kliničko-bolničkog centra "Zemun" kaže da je lečenje alergije upravo iz ovih razloga neophodno, jer ako se ne primenjuje adekvatna terapija tegobe se samo pogoršavaju:
- Curenje bistrog sadržaja i kijanje u salvama (pet do 10 puta uzastopno) najčešći su simptomi alergije. Curenje iz nosa po pravilu se kombinuje sa zapušenošću nosa i praktično pacijent nema period dana u kojem kvalitetno diše na nos. Otok sluznice nosa onemogućava drenažu sekreta iz Eustahijeve tube, ali i iz paranazalnih sinusa, tako da se javljaju osećaj zapušenosti u ušima, ponekad praćen osećajem svraba, kao i glavobolja.
Naša sagovornice napominje da glavobolje mogu da budu blage, ali i jake i pulsirajuće. Takođe, zbog otežanog disanja na nos, i posledičnog disanja na usta, osobe koje imaju alergijski rinitis mogu osećati peckanje, suvoću ili iritaciju u ždrelu, kao i suv, nadražajni kašalj koji može da traje nedeljama ili mesecima. Kašalj nastaje kao reakcija na slivanje sekreta iz nosa niz ždrelo, ali i kao reakcija donjih disajnih puteva na alergen na koji je pacijent osetljiv.
Fiziološki rastvor
LEČENjE alergijskog rinitisa podrazumeva smanjenje izloženosti alergenu, ukoliko je moguće, ispiranje nosa fiziološkim rastovorom što češće u toku dana da bi se alergen mehanički uklanjao iz nosne šupljine, primenu lokalnih kortikosteroidnih i antihistaminskih lekova u nos, kao i primenu antihistaminika i drugih antialergijskih lekova peroralnim putem. Nekada je neophodna i terapija od strane pulmologa.
U Agenciji za zaštitu životne sredine koja meri koncentracije polena u vazduhu kažu da je zahvljaujući kišnom periodu polen u granicama normale, ali će sa prvim sunčanim danima početi ekspanzija polenskih zrna trava i korova:
- U vazduhu još ima i polena drveća - kaže Mirjana Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine. - Prisutni su poleni tise, čempresa, duda, četinara. Od korova već se registruje prisustvo polena bokvice, konoplje i koprive, kao i poleni trava.
U predstojećim danima, kako napominje napša sagovornice tegobe bi moglo da uzrokuje i cvetanje lipe, dok mace sa topola nisu u kategoriji alergena, odnosno one mogu da iritiraju samo kao fizički agenski i ne uzrokuju hemijsku reakciju organizma.
Preporučujemo

ISHRANA U MENOPAUZI: Koje namirnice smanjuju simptome, a koje bi trebalo izbegavati
16. 06. 2023. u 20:28

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)