DVE PROMENE UKAZUJU NA KARCINOM: Na pomolu terapija protiv brzog širenja raka debelog creva

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

25. 09. 2023. u 10:00

ISTRAŽIVAČI sa University of Florida College of Medicine otkrili su da su uobičajene promene u krvnom sistemu u direktnoj vezi sa bržim rastom i širenjem karcinoma debelog creva.

ДВЕ ПРОМЕНЕ УКАЗУЈУ НА КАРЦИНОМ: На помолу терапија против брзог ширења рака дебелог црева

Institut za onkologiju i radiologiju / Foto Z. Jovanović

Naučnici su ustvari otkrili da mutacije u matičnim ćelijama krvi mogu da pogoršaju rak debelog creva. Ovo otkriće moglo bi da doprinese terapeutski ciljanom smanjenju rasta tumora i poboljšanju preživljavanja pacijenata.

Kako starimo, hematopoetske matične ćelije, koje se nalaze u koštanoj srži i stvaraju sve različite krvne ćelije u telu, postepeno dobijaju mutacije u svojoj DNK. Većina ovih mutacija nema efekta, ali neke mogu da poboljšaju sposobnost određene matične ćelije da preživi i množi se, što rezultira velikim brojem krvnih ćelija koje nose istu mutaciju.

Ovaj fenomen, poznat kao klonska hematopoeza, primećuje se kod 10 do 20 odsto starijih ljudi i dovodi se u vezu sa povećanim rizikom od razvoja raka krvi. Ali, klonska hematopoeza se još češće viđa kod pacijenata sa mnogim drugim vrstama raka izvan krvnog sistema i ima veze sa bržom progresijom tumora i kraćim vremenom preživljavanja.

Profesorka Olga Gurjanova, sa University of Florida College of Medicine i njene kolege odlučili su da istraže ulogu klonske hematopoeze u karcinomu debelog creva, koja se dovodi u vezu sa kolitisom. Inflamatorna bolest creva, uključujući ulcerozni kolitis i Kronovu bolest, dobro je poznati faktor rizika za rak debelog creva, a klonska hematopoeza preovlađuje i kod obolelih od inflamatorne bolesti creva i pacijenata sa rakom debelog creva.

Blokada krvnih sudova

Tim istraživača sa University of Florida College of Medicine utvrdio je da je jedan od načina na koji klonska hematopoeza podstiče razvoj kolitisa povećanje broja krvnih sudova koji snabdevaju crevne tumore hranljivim materijama i kiseonikom potrebnim za rast. Blokiranje formiranja ovih dodatnih krvnih sudova "aksitinibom", lekom koji je odobrila Uprava za hranu i lekove za lečenje uznapredovalog raka bubrega, sprečio je rast tumora debelog creva kod miševa sa klonskom hematopoezom. Nasuprot tome, "aksitinib" je imao mali uticaj na rast karcinoma kod miševa bez klonske hematopoeze.

Istraživači su ispitivali miševe sa klonskom hematopoezom tako što su im presađivali krvne matične ćelije kojima nedostaje jedna kopija Dnmt3a, najčešće mutiranog gena kod pacijenata sa klonskom hematopoezom. Miševi su zatim tretirani lekovima koji indukuju razvoj kolitisa. Tim naučnika otkrio je da se kolitis javlja češće i brže razvija kod miševa sa klonskom hematopoezom, što dovodi do većih tumora sa lošijom histopatologijom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ALTA banka donirala paketiće za dečje osmehe: Mališani iz Sremčice i Dečjeg sela uživali u iznenađenju i druženju