SAD JE LAKŠI KOVID NEGO GRIP: Ambulante pune, a građane lomi i stomačni virus
PRITISAK na lekarske ordinacije ovih dana polako jenjava u odnosu na prve dane nove godine, ipak i dalje je puno bolesnih.

Foto Shutterstock
Doktor Branislav Jovanović, načelnik Službe za zaštitu zdravlja odraslih Doma zdravlja u Valjevu, kaže da u ovoj ustanovi lekar po smeni pregleda oko 30 pacijenata. Od tog broja trećina je pozitivna na kovid, kod trećine se sumnja na grip, dok preostala trećina ima stomačne tegobe.
- Tegobe variraju od pacijenta do pacijenta, ipak, ugrubo može da se napravi razlika između kovida i gripa - priča naš sagovornik. - Kod kovida uglavnom dominira temperatura od 37 do 38 stepeni Celzijusovih i malaksalost, dok grip po pravilu prati visoka temperatura do 40, bolovi u mišićima i zglobovima.
Naš sagovornik kaže da kod pacijenata sa stomačnim tegobama preovlađuju mučnina, osećaj gađenja na hranu, prolivaste stolice, opšta slabost, ali nema povišene telesne temperature.
- Lekar procenjuje kada će pacijenta da uputi na analizu krvne slike, rendgen ili testiranje na kovid - priča dr Jovanović. - Dostupna nam je sva dijagnostika, a kao i u svim drugim domovima zdravlja pacijenti sa temperaturom se upućuju u ambulantu za respiratorne tegobe.
Izabrani lekari su saglasni da sada dominantan soj kovida ne daje težu kliničku sliku i da se vrlo retko dešava da pacijent mora da bude upućen na bolničko lečenje, kao u vreme delta soja.
Tri soja u cirkulaciji
U NAŠOJ zemlji do sada su potvrđeni tipovi virusa gripa A(H1)pdm09, A(H3) i B, i to na teritoriji Južnobačkog, Kolubarskog, Mačvanskog, Južnobanatskog, Pomoravskog, Braničevskog, Borskog, Zlatiborskog, Nišavskog, Sremskog okruga, na teritoriji Grada Beograda, kao i na teritoriji nadležnosti Zavoda za javno zdravlje Kosovska Mitrovica. Virus gripa se pon epidemiološkoj skali širi srednjim intenzitetom, a najviše obolelih je u uzrastu do četiri godine.
- I u slučaju gripa i kovida savetujemo simptomatsku terapiju, a na raspolaganju imamo i neke antivirusne lekove - kaže dr Jovanović.
Bilo da je reč o kovidu ili gripu, obavezan deo terapije podrazumeva mirovanje. I jedna i druga infekcija može da dovede do upale bronhija i pluća. Virusni bronhitisi, zavisno od izazivača, ponekad mogu da budu praćeni i bolovima u mišićima i zglobovima i iscrpljenošću, a veoma brzo mogu da "pređu" u bakterijske. Savet je da pacijent uzima veću količinu tečnosti, da bi lakše iskašljavao sekeret.
Virusi mogu da dovedu i do upale glavne disajne cevi - traheje. U tom slučaju glavni simptom je uporan kašalj koji se može lečiti inhalacijama kortikosteroidima, uz dosta tečnosti. U teoriji, organizam bi i sam mogao da obnovi sluzokožu traheje, ali bi to trajalo mesecima.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)