ČEŠĆI SU U REPRODUKTIVNOJ FAZI: Ginekolog otkriva - Miomi u kasnim godinama retko postaju zloćudni

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

16. 12. 2024. u 07:00

BENIGNI tumori materice, odnosno miomi retko kada se javljaju u periodu perimenopauze i menopauze.

ЧЕШЋИ СУ У РЕПРОДУКТИВНОЈ ФАЗИ: Гинеколог открива - Миоми у касним годинама ретко постају злоћудни

Foto Shutterstock

Ova vrsta tumora karakteristična je za žene u reproduktivnoj fazi života, a kod onih koje su zašle u godine i završile sa rađanjem miomi na materici većinom su "zaostali" iz mlađih dana.

Profesor dr Ana Mitrović Jovanović, ginekolog-akušer Klinike za ginekologiju i akušerstvo "Narodni front", kaže da kada se miom pojavi u perimenopauzi i menopauzi neophodne su analize i pretrage da bi se isključilo postojanje malignog oboljenja:

- Ove pretrage i analize su posebno važne ukoliko miom naglo raste i ukoliko se menja njegov izgled, što se vidi na ultrazvučnom pregledu. Tada treba biti dijagnostički vrlo obazriv i zaključiti da li se radi o običnom benignom miomu ili o sarkomu.

Koliko je često da je reč o sarkomu?

- Nekada miom jeste u tom periodu života promenjen, dobro prokrvljen ili sa degenerativnim promenama i pojavom šupljina u njemu. To može da unese paniku, ali srećom retka je maligna transformacija i pojava malignih tumora, odnosno sarkoma.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Kako pacijentkinja da zna da li ima miom ili ne, ako ne ode na ultrazvučni pregled?

- Najčešće je to problem sa obilnim krvarenjem, usled toga i pojavom anemije i infekcijama, nadutošću stomaka, bolovima u krstima ili pritiskom na bešiku, teškoćama prilikom mokrenja ili neadekvatnim pražnjenjem creva. Mogući su i neprijatnost i bol prilikom seksualnih odnosa.

Može li miom da uzrokuje neke ozbiljnije smetnje?

- Nema pravila kome će miom da smeta, a kome neće. Nekada jedan mali miom loše lokalizovan može pacijentkinji više da smeta od četiri-pet mioma koji su veći. Zbog toga je pristup terapiji individualan. Moramo dobro da uradimo dijagnostiku, a još bolje, čini mi se, slušati pacijentkinju i uzeti anamnezu koje su to tegobe na koje se ona žali.

Oprezno sa raznim preparatima

Ima pacijentkinja koje su uverene da prirodni preparati i čajevi mogu da pomognu da se reše mioma.

- Ako je nešto takozvano biljno i prirodno, ne znači da je dobro i da ne može da šteti. Dešavalo se da pacijentkinje sebi i pogoršaju simptome tako što su samoinicijativno pile razne preparate. Postoje lekovi i postoje preparati za koje lekari znaju da mogu nekome da ih preporuče, strogo kontrolisano i sa nadzorom uz upozorenja na nuspojave.

Da li se benigni miom leči kada se pojavi u perimenopauzi i menopauzi?

- Uglavnom žene u perimenopauzi i menopauzi su završile sa rađanjem pa odluku donosimo analizirajući sve činjenice. Ukoliko još žele potomstvo, zbog razvijenih metoda vantelesne oplodnje sa donacijom reproduktivnih ćelija, nekada se odlučujemo na poštednu hirurgiju ukoliko ima prostora. Znači da uklonimo miom, a sačuvamo matericu kada je to moguće i kada postoji medicinsko opravdanje za takav izbor.

Ima li nekog trajnog leka za miome?

- Nekada aplikacija hormonske spirale može da bude od koristi i smanji obim krvarenja, ali opet zbog mioma spirala može da je dislocirana, pa nekada može i da poveća krvarenja. Dakle, nema čarobnog leka za miome. Svaka pacijentkinja se leči posebno, a za žene u perimenopauzi i menopauzi ukoliko nemaju simptome miomi neće da pravi probleme. S obzirom na to da su miomi hormon zavisni tumori očekuje se da će sa ulaskom u menopauzu biti zaustavljen njihov dalji rast, te da će očekivano i simptomi biti manji ili sasvim prestati. U ovom životnom periodu posebno možemo da lečimo pacijentkinje konzervativno, ukoliko očekujemo skorašnji ulazak u menopauzu.

Foto Shutterstock

Šta u slučaju da konzervativno lečenje ne pomaže?

- Ukoliko su simptomi takvi da ništa ne pomaže onda se ne čeka već se pribegava hirurškom lečenju. Nikako ne možemo sprečiti pojavu mioma i to je veliki problem posebno kod mladih žena koje su već operisane i kod koji se nekada posle par meseci pojave novi miomi, a recimo još nisu završile sa rađanjem. Čak i kada su ostvarene u reproduktivnom smislu uvek je teško doneti odluku da mladoj ženi izvadite matericu, jer postoji i onaj psihološki aspekt koji je veoma značajan i treba poštovati žene koje insistiraju da im se sačuva materica, naravno kada je to medicinski opravdano.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ABA LIGA PRIZNALA: Sudije dvaput oštetile Partizan u poslednjem minutu večitog derbija, evo i kako