LEP OSMEH JE I OGLEDALO ZDRAVLJA: Savet stomatologa - Cista na korenu zuba mora da se operiše
NELEČENI ili neodgovarajuće lečeni zub može da se pretvori u "tempiranu bombu" u glavi.
Jer, dugotrajni karijes može da ošteti živac u korenu zuba, koji kada se upali dovodi do jakog bola, otoka i širenja infekcije, što na kraju zahteva hitnu hiruršku intervenciju od strane oralnog hirurga. Od ovog upalnog stanja nisu pošteđeni ni najmlađi, ali kod njih se problem uglavnom lakše rešava ako je reč o mlečnim zubima.
U intervjuu za "Novosti" dr Milan Vučetić, oralni hirurg kaže da su patološke promene na korenovima, osim dugotrajnog karijesa, uglavnom uzrokovane traumom zuba, ili zbog njegovog prekomernog trošenja - abrazije ili erozije:
- Mikroorganizmi, njihovi toksini i raspadni produkti inficiranog zubnog živca imaju ključnu ulogu u razvoju cista ili granuloma na korenovima zuba. Mi stomatolozi ih nazivamo periapikalnim lezijama. Ove promene često se manifestuju blagim ili nejasnim simptomima. U većini slučajeva, pacijenti ne osećaju tegobe ili primećuju blage bolove oko zuba uzročnika, naročito pri zagrizu ili dodiru vrha korena.
o Činjenica je, ipak, da se ovaj proces otkrije kada bukne upala?
- Istina. Simptomi uglavnom postaju izraženiji u trenucima oslabljenog imuniteta, kada lezije mogu izazvati intenzivan bol, otok i širenje infekcije, što zahteva hitnu hiruršku intervenciju. Prevencija ovakvih promena podrazumeva redovne stomatološke preglede i pravovremenu sanaciju karijesa, čime se sprečava oštećenje zubnog živca.
o Ali, ne leči se upala zubnog živca uvek hirurški?
- U slučajevima kada je zubni kanal već inficiran, najuspešniji tretman je nehirurški, odnosno endodontski tretman, koji uključuje čišćenje i dezinfekciju kanala korena zuba. Međutim, ako se stvore patološke promene poput cista ili granuloma, tada se stanje hirurški zbrinjava.
Rutinski pregledi
o Može li se sprečiti da dođe do stvaranja ovih promena na korenovima zuba?
- Činjenica je da nema stopostotne zaštite. Ali, redovna oralna higijena i rutinski stomatološki pregledi ključni su za očuvanje zdravlja zuba i prevenciju ovakvih problema.
o Kada je hirurgija neophodna, kao metoda lečenja?
- Hirurška terapija postaje neophodna kada prethodni nehirurški endodontski tretman nije uspešan, a infekcija i dalje postoji. Takođe, hirurgija je neophodna i kod zuba sa ugrađenim kočićem u kanalu korena i protetskom nadoknadom, kao i u slučajevima prekomernog punjenja kanala, koje nije moguće ukloniti standardnim metodama.
o Kako se izvodi stomatološki hirurški zahvat?
- Hirurški zahvat izvodi se pod lokalnom anestezijom i potpuno je bezbolan. Uključuje savremene mikrohirurške metode, poput upotrebe mikroskopa ili dentalnih lupa sa integrisanim osvetljenjem, kao i specijalizovanih instrumenata, uključujući piezohirurgiju. Prednosti ovakvog pristupa su minimalna hirurška trauma, brži postoperativni oporavak, smanjena potreba za analgeticima i minimalni postoperativni otok.
o Koliko često se oralni hirurzi susreću sa patologijom korenova zuba koja podrazumeva deformacije ili neobične oblike?
- U najvećem broju slučajeva, ovakve promene otkrivaju se slučajno, na rendgenskim snimcima, osim ako ne dođe do pojave akutnih simptoma. Značajno je napomenuti da se ciste i granulomi mogu češće očekivati kod zuba sa neobičnim oblikom korenova, odnosno atipičnom morfologijom korenskog i kanalnog sistema. Zubi sa kompleksnijom anatomijom predstavljaju veći izazov za uspešno čišćenje i hemo-mehaničku obradu, kao i njihovo trodimenzionalno punjenje tokom endodontske terapije. Upravo zbog toga, ovi zubi su skloniji razvoju ovakvih patoloških promena, što ponekad zahteva intervenciju oralnog hirurga.
o Ciste i granulomi na korenovima zuba mogu da se jave i kod dece?
- Da i javljaju se kako na mlečnim, tako i na stalnim zubima. Kod mlečnih zuba, odluka o tretmanu donosi se u saradnji sa dečjim stomatologom i ortodontom. U većini slučajeva preporučuje se vađenje zahvaćenog mlečnog zuba kako bi se izbeglo oštećenje zametka stalnog zuba. U slučaju stalnog zuba metode lečenja su kao i kod odraslih pacijenata.
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
TITOV SIN SE TUŽI SA HRVATSKOM: OZNA ga naterala da potpiše da se odriče nasledstva
IMANjE Josipa Broza Tita u Samoboru u Hrvatskoj, udaljeno samo kilometar od centra grada, nekada je bila jedna od njegovih privatnih rezidencija.
12. 01. 2025. u 20:00
Komentari (0)