OPREZNO KAD UZIMATE TERAPIJU: Vreme je povrća i salata, ali pazite - Neki lekovi "ne trpe" zeleniš
UKOLIKO svakodnevno pijete više lekova, a naročito terapiju protiv zgrušavanja krvi (poput varfarina), trebalo bi da budete oprezni kada jedete veće količine povrća i prolećnog zeleniša.

Foto Shutterstock
Iako se povrće generalno smatra zdravim i korisnim, određene vrste, naročito lisnato zeleno povrće poput spanaća, blitve, kelja i rukole, sadrže velike količine vitamina K. Ovaj vitamin može značajno da utiče na efikasnost antikoagulanasa (lekova protiv zgrušavanja krvi), jer ima ulogu u zgrušavanju krvi. Prekomeran ili nagli unos vitamina K može da uslovi smanjene efikasnosti leka i poveća rizik od tromboze.
Osim toga, osobe koje piju više lekova često su podložne interakcijama između hrane i terapije. Na primer, grejp, soja, beli i crni luk, ali i određeni suplementi poput gvožđa i kalcijuma mogu da utiču na iskoristljivost ili razgradnju lekova.
Zbog toga je neophodno da hronično oboleli sa kompleksnom terapijom usklade ishranu sa svojim farmakološkim režimom. Uravnoteženost u ishrani - odnosno unošenje slične količine određenih namirnica svakog dana - od izuzetne je važnosti.
Evo nekoliko praktičnih saveta za one koji uzimaju više lekova dnevno:
Ravnomeran unos
Ne izbegavajte potpuno zeleniš, ali ga unosite ravnomerno. Na primer, ako volite spanać, jedite ga nekoliko puta nedeljno u približno istoj količini. Nemojte naglo povećavati ili smanjivati unos. Vaš lekar može prilagoditi dozu leka ako zna da unosite stabilnu količinu vitamina K.
Vodite dnevnik
Zapišite sve što pojedete i koje lekove ste uzeli tog dana. Ovo može da pomogne lekaru ili farmaceutu da prati moguće interakcije i da lakše uoči promene koje mogu da dovedu do neželjenih efekata. Koristite aplikacije ili običnu svesku za praćenje.
Posvatujte se sa lekarom
Čak i čaj od nane, đumbira ili kantariona može da utiče na delovanje lekova. Pre nego što počnete da unosite nešto novo, posavetujte se sa farmaceutom ili nutricionistom, jer "prirodno" ne znači automatski i "bezbedno".
Umereno i dosledno
Raznolikost u ishrani je korisna, ali kod kompleksne terapije važno je da nema velikih skokova u unosu određenih sastojaka. Bolje je imati balansiranu, ali stabilnu ishranu nego povremene "zdrave bombe" koje mogu poremetiti terapiju. Prilagodite porcije i obroke prema savetima stručnjaka, a ne isključivo prema trendovima ili dijetama s interneta.
Ograničite so
Takođe ne bi trebalo da se preteruje sa unosom soli, jer prevelik unos može umanjiti efekat diuretika i uticati na sastav drugih jona, što opet dalje remeti efekte lekova na srce.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)