OPREZ DA NE DOĐE DO POGORŠANJA BOLESTI Upozorenje lekara: Nikako ne preskačite terapiju za alergije
BROJ osoba koje pate od neke vrste alergije se povećava iz godine u godinu, pa stručnjaci predviđaju da bi u dogledno vreme svaki drugi čovek mogao da boluje od neke alergijske bolesti.

Foto Shutterstock
Zato je, kako tvrde, opravdano govoriti o epidemiji alergijskih bolesti. Ono što posebno zabrinjava u epidemiji alergija, jeste da se veliki broj pacijenata uopšte ne leči ili se leči po savetu poznanika, prijatelja ili farmaceuta ...
Alergijska kijavica, alergijska bronhijalna astma i atopijski dermatitis su najčešće alergološke bolesti, koje mogu da se jave i udruženo. Kada se ne leče one mogu da ozbiljnije naruše zdravlje.
Ovo su najčešće posledice nelečenja alergije:
Sinuzitis
Sinuzitis koji nastaje kao posledica alergije naziva se alergijski sinuzitis. Uzrokovan je prekomernom reakcijom imunog sistema na alergene poput polena, prašine ili buđi. Alergijska reakcija dovodi do otoka sluzokože nosa i sinusa, što ometa normalan protok sluzi. Zadržana sluz stvara pogodnu sredinu za razvoj infekcije i upale sinusa. Simptomi uključuju zapušen nos, pritisak u predelu lica, glavobolju i gust sekret. Često se javlja zajedno sa alergijskim rinitisom i kijavicom.

Foto: Shutterstock
Lečenje uključuje antihistaminike, dekongestive i ispiranje nosa fiziološkim rastvorom. U težim slučajevima koriste se kortikosteroidi. Prevencija podrazumeva izbegavanje alergena i jačanje imuniteta. Redovno praćenje kod alergologa i otorinolaringologa je važno.
Otitis
Otitis kao posledica alergije najčešće se javlja u vidu gubitka sluha. Alergijska reakcija izaziva otok i zapušenje Eustahijeve tube, što remeti drenažu srednjeg uha. Kao posledica, nakuplja se tečnost iza bubne opne, što može dovesti do pritiska i bola. Simptomi uključuju osećaj punoće u uhu, slabiji sluh i ponekad vrtoglavicu. Kod dece je posebno čest zbog anatomskih osobina.
Lečenje obuhvata antihistaminike i nazalne kortikosteroide za smanjenje otoka. Važno je lečiti osnovnu alergiju kako bi se sprečili recidivi. Ispiranje nosa i izbegavanje alergena pomažu u prevenciji. U težim slučajevima može biti potrebna drenaža uha. Redovna kontrola kod ORL lekara je preporučena.
Astma
Astma kao posledica alergije naziva se alergijska astma i nastaje kada imuni sistem preterano reaguje na uobičajene alergene. Najčešći okidači su polen, grinje, buđ, perje, dlaka životinja i prašina. Kada osoba udahne alergen, dolazi do upale disajnih puteva, njihovog suženja i pojačanog lučenja sluzi, što otežava disanje. Simptomi su kašalj, posebno noću ili rano ujutru, zviždanje pri disanju, kratak dah i stezanje u grudima.

Foto Shutterstock
Ova vrsta astme se najčešće javlja u detinjstvu ili adolescenciji, ali se može razviti i kasnije. Lečenje uključuje inhalacione kortikosteroide, bronhodilatatore i antihistaminike, uz izbegavanje alergena i po potrebi alergijsku imunoterapiju.
Pogoršanje tegoba
Pored svih navedenih tegoba, osobe senzibilisane na polene mogu vremenom da postanu alergične na neke vrste voća, med, propolis, biljne tinkture. To se javlja zbog toga što imuni sistem tih osoba već reaguje na polen (na primer breze, ambrozije, trave i dr.), a pojedine namirnice sadrže proteine slične onima koji se nalaze u polenu, pa ih organizam prepoznaje kao alergene.
Pacijenti alergični na polen breze često reaguju na jabuke, kruške, šargarepu, lešnik. Oni senzibilisani na ambroziju mogu imati reakcije na bananu, dinju, lubenicu. Ova pojava se zove oralni alergijski sindrom (OAS), jer simptomi obično počinju u ustima - svrab, peckanje, oticanje usana, jezika ili grla. Med, propolis i biljne tinkture mogu sadržati tragove polena ili drugih biljnih supstanci koje izazivaju reakciju.
Anafilaktički šok
Anafilaktički šok predstavlja najteže urgentno potencijalno životno ugrožavajuće stanje u alergologiji kada je neophodna hitna lekarska intervencija. Zato se pacijentima koji su već preživeli jednu anafilaktičku reakciju savetuje najstrože izbegavanje kontakta sa inkriminisanim alergenom i nošenje injekcije za samopomoć koja sadrži adrenalin. Najčešći alergeni koji potencijalno mogu da dovedu do anafilaktičke reakcije su lekovi, pre svega antibiotici - na prvom mestu penicilinski preparati, kao i lekovi protiv bolova, hrana - ribe, školjke, morski plodovi, orasi, kikiriki, susam, jaja, voće... kao i ubodi insekata.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)