EPOHALNO OTKRIĆE: Japanski naučnici pronašli način za uklanjanje uzroka Daunovog sindroma

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

27. 07. 2025. u 00:33

NAJSAVREMENIJA tehnologija za zamenu gena mogla bi da u potpunosti iskoreni Daunov sindrom, koji nastaje usled prisustva dodatne kopije 21. hromozoma, smatraju japanski naučnici.

ЕПОХАЛНО ОТКРИЋЕ: Јапански научници пронашли начин за уклањање узрока Дауновог синдрома

Foto: Profimedia

Dodatni hromozom, poznatiji i kao "trizomija 21" izaziva prekomeru aktivnost ćelija, remeti brojne procese u organizmu i dovodi do fizičkih promena karakterističnih za Daunov sindrom, kao i, u pojedinim slučajevima do poteškoća u kognifivnim funkcijama.

Svemu ovome mogli bi stati na put naučnici sa Univerziteta Mije u Japanu, koji su otkrili da se ova modifikacija DNK može ukloniti uz pomoć tehnologije CRISPR, koja eliminiše suvišan hromozom iz zahvaćenih ćelija i vraća im normalnu funkciju.

REVOLUCIONARNA METODA ELIMINIŠE UZROK DAUNOVOG SINDROMA

Metoda CRISPR-Cas9 za uređivanje gena koristi poseban enzim koji pronalazi određene DNK sekvence. Kada se one identifikuju i mapiraju, taj isti enzim ciljano preseca sporne lance DNK i potpuno eliminiše trizomiju 21, koja uzrokuje Daunov sindrom.

Svoju teoriju japanski naučnici potvrdili su prilikom eksperimenta u laboratorijskim uslovima na uzgajanim ćelijama. Pošto je dodatna kopija 21. hromozoma uspešno uklonjena, normalizovao se i način na koji se geni ispoljavaju u ostatku tkiva.

Osim toga, uklanjanje spornog hromozoma normalizovalo je i razvoj nervnog sistema - geni povezani sa njime postali su značajno ativniji, dok su oni povezani sa metaboličkim procesima postali manje aktivni, piše Oksford Akademik PNAS Nexus, pozivajući se na istraživanje.

RIZICI JOŠ UVEK POSTOJE, METODA ZAHTEVA USAVRŠAVANjE

Međutim, CRISPR-Cas9 metoda još uvek ima svoje nedostatke, a jedan od najvećih jeste i taj što ona može uticati i na zdrave hromozome. Zato naučnici teže ka tome da dodatno usavrše tehnologiju, kako bi se enzim vezivao isključivo za tu dodatnu kopiju 21. hromozoma, ali ne i za ostale.

Rjotaro Hašuzime, vodeći istraživač, i njegov tim nadaju se da bi ovaj rad mogao biti dobra osnova za razvoj regenerativnih terapija i nastaviće da analiziraju sve rizike od promene DNK, a sve kako bi jednog dana Daunov sindrom bio u potpunosti iskorenjen.

(rt.rs)

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„UŽIVAJ, RECIKLIRAJ I ODGOVORNO KONZUMIRAJ“ poruka Apatinske pivare sa 31. Drinske regate