DOKLE ĆE VANDALIZAM BITI PREKRIVEN ĆUTANJEM? Iz Dečana upozoravaju na kampanju poricanja srpskog identiteta i istorije

Tanjug

12. 03. 2022. u 07:14

MANASTIR Visoki Dečani objavio je na Tviteru navode poslaničke grupe Evropskih konzervativaca i reformista u Evropskom parlamentu o satelitskim snimcima uništenih jermenskih crkava u regionu Nagorno Karabaha i upitao se da li će sada i uništene srpske crkve na Kosovu dobiti takvu pažnju.

ДОКЛЕ ЋЕ ВАНДАЛИЗАМ БИТИ ПРЕКРИВЕН ЋУТАЊЕМ? Из Дечана упозоравају на кампању порицања српског идентитета и историје

Foto: P. Milošević

- Nadajmo se da će se pažnja posvetiti sudbini desetina srpskih pravoslavnih crkava i nadgrobnih spomenika koje su uništili kosovski albanski ekstremisti nakon rata 1999. i dolaska međunarodnih mirovnih snaga. Sada se suočavamo sa očiglednom kampanjom poricanja našeg identiteta i istorije - poručili su iz manastira Visoki Dečani.

U narednoj objavi manastira navodi se da je na KiM uništeno 150 srpskih pravoslavnih crkava.

- Posle rata 1999. na Kosovu 150 srpskih pravoslavnih crkava nekažnjeno su srušili kosovski ekstremisti uprkos međunarodnom vojnom prisustvu i samo neke su popravljene dok mnoge leže u ruševinama 22 godine kasnije. Dokle će ovaj vandalizam biti prekriven ćutanjem - upitali su u saopštenju.

Kažu i da kosovske vlasti vode kampanju negiranja Srpske pravoslavne crkve, zakonskih i imovinskih prava, istorije i identiteta govoreći da su srpske crkve etnički albanske.

- Opravdano se može postaviti pitanje zašto ste onda rušili crkve koje smatrate svojim - naveo je manastir Visoki Dečani.

BONUS VIDEO - NAŠA SVETINjA - MANASTIR VISOKI DEČANI: Od Svetog Save do granata i zaštite KFOR-a

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (2)

POČINJE TENISKI USTANAK: Đoković je upozoravao, nisu slušali - Teniseri sada najavljuju štrajk