ZADUŽBINA PATRIJARHA, BISER MORAVSKE ARHITEKTURE: Prelepi manastir Drenča kod Aleksandrovca čuva grobove ktitora (FOTO)

С.Бабовић

06. 12. 2022. u 15:51

NAJSTARIJI pisani izvor, koji pominje manastir Drenča kod Aleksandrovca je Žička povelja iz 1382. godine.

ЗАДУЖБИНА ПАТРИЈАРХА, БИСЕР МОРАВСКЕ АРХИТЕКТУРЕ: Прелепи манастир Дренча код Александровца чува гробове ктитора (ФОТО)

Foto:Zavod za zastitu spomenika Kraljevo

Na osnovu istorijskih podataka veruje se da je ovaj poznati manastir građen od 1350. do 1355.godine. Smatra se biserom moravske arhitekture.

Zadužbina je slavnog monaha Doroteja i njegovog sna Danila, potonjeg srpskog patrijarha. Njihovi grobovi pronađeni su u manastiru nakon dugogodišnjeg arheološkog istraživanja. Otkriveni su i ostaci temelja manastirskih konaka s kraja 14. i početka 15.veka vredni kuhinjski i luksuzni fragmenti moravske keramike,, kao i fragment zoomorfnog izlivnika, koji je pravi raritet na prostoru naše zemlje.

Turci su do temelja srušili ovu dragocenu bogomolju 1454. godine.

Obnova manastira, koji danas vodi igumanija Fotina, krenula je davne 1952. godine, po projektu arhitekte Branislava Vulovia, a nastavljena - 1967. i 1971. godine. Istaknuti  akademik, prof. dr Mirko Kovačević, bio je ključna figura za nastavak obnove manastirskog kompleksa od 2002. do 2005. godine. Oslanjao se na revidirani projekat i crteže istraživača Dragutina Militinovića i Mihaila Valtrovića.

Manastir sa obnovljenom crkvom posvećenom Vavedenju Presvete Bogorodice ponovo je zaživeo. Jedinstven poduhvat pokazao je kako jedan skoro porušeni kompleks može opet da zaživi. I obnova i istorijat poznatog manastira opisani su u Monografiji “Manastir Drenča – od ruševine do hrama”, koju su objavili autori prof. dr Mirko Kovačević i arheolog Gordana Gavrić iz Zavoda za zaštitu spomenika Kraljevo.

Bogomolja je osvanula i na filmu “Drenča-cvet moravske arhitekture” režisera Gorana Erčevića. Drenča se pominje u dve povelje napisane na Kozniku kraj Aleksandrovca, dok se Dorotejev svitak čuva pod rednim brojem 56 u hilandarskoj biblioteci.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEVIĐEN SKANDAL! Sportisti masovno vraćaju olimpijske medalje osvojene u Parizu