KONTROLORI I ZA JEDNAKOST POLOVA: Organi vlasti i firme do 31. januara u obavezi da dostave izveštaje o rodnoj ravnopravnosti
KOLIKO žena učestvuje u organima vlasti, koliko su zastupljene u preduzećima, imaju li identične plate za srodne poslove kao njihove muške kolege, znaće se posle podnošenja izveštaja na koje vlast i poslodavce do kraja meseca obavezuje Zakon o rodnoj ravnopravnosti.
Naime, organi javne vlasti i poslodavci koji imaju više od 50 zaposlenih i radno angažovanih dužni su da, najkasnije do 31. januara, Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dostave podatke u skladu sa Zakonom i dva pravilnika: o vođenju evidencije i izveštavanju o ostvarivanju rodne ravnopravnosti, i o izradi i sprovođenju Plana upravljanja rizicima od povrede principa rodne ravnopravnosti.
Kako kažu u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava za "Novosti", prema Globalnom izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o rodnom jazu za 2022. godinu, Srbija je na 23. mestu kada je u pitanju generalno stanje rodne ravnopravnosti, ispred SAD koje su na 27. mestu, kao i Crne Gore (na 54. mestu), Severne Makedonije (na 69. mestu) i BiH (na 73. mestu). Najbolje su rangirane nordijske zemlje - Island, Finska, Norveška i Švedska.
- Napredak je zabeležen i u pristupu žena obrazovanju i po tom kriterijumu naša zemlja je napredovala za 15 mesta (u 2022. godini je bila na 37. mestu, a 2021. na 52). Po kriterijumu zdravstvenih uslova i životnom veku, Srbija je napredovala za čak 18 mesta (u 2022. godini je bila na 71. mestu, a 2021. na 89) - kažu u ovom ministarstvu.
Najbolje smo rangirani kada je reč o učešću žena u političkom životu, gde dve godine zauzimamo 21. mesto.
Izazov, kao i u drugim zemlja, jeste platni jaz.
- Prema podacima RZS-a, rodni jaz u zaradama, tzv. platni jaz, u Srbiji u septembru 2022. godine iznosio je 14,4 odsto, budući da su muškarci prosečno zarađivali bruto 110.915 dinara, a žene 94.911 dinara. Prema kriterijumu uključenosti žena u ekonomski život, Srbija je sa 54. mesta u svetu u 2021. pala na 77.
Zastupljenost žena među korisnicima podsticajnih sredstava za razvoj preduzetništva u svim privrednim oblastima još je mala. Prema podacima APR-a, muškarci su tri puta zastupljeniji među zastupnicima i osnivačima privrednih društava, pa u narednom periodu treba finansijski podržati veću zastupljenost žena među korisnicima kredita radi pokretanja sopstvenog biznisa, a naročito u poljoprivredi, kažu u resornom ministarstvu.
Posle izbora 3. aprila 2022, u Narodnoj skupštini bilo je, od ukupno 250 narodnih poslanika, 90 žena.
Prošle godine sačinjen je i Izveštaj o ostvarivanju rodne ravnopravnosti u Srbiji za 2022. godinu zahvaljujući dostavljanju podataka 5.870 organa javne vlasti i poslodavaca, tela za rodnu ravnopravnost na različitim nivoima vlasti, političkih stranaka, sindikata i udruženja - ukupno 11.745 priloga i izveštaja podnetih Ministarstvu. Broj dostavljenih priloga i izveštaja bio je pet puta veći nego godinu pre.
Šta je to što organi vlasti i preduzeća moraju da dostave, a na osnovu čega se formira slika o stanju rodne ravnopravnosti?
Između ostalog, dostavljaju izvode iz godišnjih planova rada koji se odnose na primenu posebnih mera za ostvarivanje i unapređivanje rodne ravnopravnosti, kao i godišnje izveštaje. Dužni su da vode i evidenciju o zaposlenim i radno angažovanim licima razvrstaju po polu, na propisanom obrascu, i da je jednom godišnje dostavljaju Ministarstvu. Razvrstavanje prema polu, osim na muški i ženski, uključuje i druge rodne identitete. Organi javne vlasti su u obavezi da sprovode rodnu analizu budžeta i da prihode i rashode planiraju s ciljem unapređenja rodne ravnopravnosti.
KAZNE OD 5.000 DO DVA MILIONA
Ukoliko neko "zaboravi" na zakonske obaveze, zaprećene su kazne do dva miliona dinara! Za prekršaje poslodavaca, osiguravajućih društava i sredstava informisanja raspon kazni je od 50.000 do dva miliona dinara. Odgovorna osoba u firmi može se kazniti sa 5.000 do 150.000 dinara, a preduzetnik 10.000 do 500.000 dinara. Predviđena kazna za odgovornu osobu u organu RS, teritorijalne autonomije ili lokalne samouprave je 5.000 - 150.000 dinara. Kazne za prekršaje partija su od 50.000 do dva miliona dinara, baš kao i za sindikalne organizacije.
Svi organi vlasti, bez obzira na broj zaposlenih i radno angažovanih, obavezni su da donesu Plan mera za otklanjanje rizika od povrede principa rodne ravnopravnosti i da o tome obaveste Ministarstvo. Sindikalne organizacije i političke partije obavezne su da izrade Plan za ostvarivanje i unapređivanje rodne ravnopravnosti i takođe ga dostave Ministarstvu. Naravno, svi dostavljaju i izveštaj o realizaciji.
I tela za rodnu ravnopravnost na svim nivoima odlučivanja dostavljaju Ministarstvu podatke iz evidencije i izveštaje, a organi vlasti koji imaju više od 50 zaposlenih moraju da odrede osobe zadužene za rodnu ravnopravnost.
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (1)