SAD MOGU DA MOZGAJU NE MISLEĆI NA NOVAC: Ministarstvo IT pomaže informatičarima da se prepreme i učestvuju na takmičenjima

Branka Borisavljević

28. 03. 2025. u 10:45

MANjAK novca za učestvovanje na međunarodnim takmičenjima, hronični je problem talentovanih osnovaca i srednjoškolaca. Budžet Ministarstva prosvete nedovoljan je da pokrije cenu putovanja, smeštaja, koticazcija i drugih troškova. Da finansijski problemi budu koliko-toliko ublaženi, pomoglo je Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, koje je Društvu matemtičara Srbije namenilo osam miliona dinara za pripremu i učestvovanje učenika na međunarodnim takmičenjima iz informatike.

САД МОГУ ДА МОЗГАЈУ НЕ МИСЛЕЋИ НА НОВАЦ: Министарство ИТ помаже информатичарима да се препреме и учествују на такмичењима

Foto: Društvo mataematičara Srbije

Prema rečima Dejana Ristića, ministra informisanja, prioritet je staranje o mladima i deci.

- Od ove godine preuzimamo troškove njihovih priprema za međunarodna takmičenja, što znači da se više neće dešavati da porodice traže novac, da deca tokom boravka na pripremama iz računarstva borave u neuslovnim prostorijama ili da nisu adekvatno zbrinuta tokom tih takmičenja - kaže Ristić. - Cilj ministarstva je da deca na takmičenja i pripreme odu relaksirani od egzistencijalnih briga - kako otići i da li će prikupiti sa porodicama i svojim školama dovoljno novca.

Predsednik Društva matematičara Srbije dr Miroslav Marić, navodi da ovo udruženje svake godine ima problem da se adekvatno pripremi da bi učestvovalo na takmičenjima. To se posebno odnosi na ona koja su na udaljenim destinacijama.

- Najvažnije takmičenje za nas ove godine se održava u Boliviji, troškovi putovanja i samog učešća su visoki pa će nam ova pomoć Ministarstva mnogo značiti - kaže Marić. - Reč je o najvećem svetskom takmičenju iz informatike na kome učestvuju učenici iz 100 zemalja. Takođe, naši učenici će moći da idu i u pripremne kampove i na pripremne trunire što do sada, zbog nedostatka novca nije bilo moguće.

STROGA SELEKCIJA

NA takmičenjima iz informatike naši đaci učestvuju od 1988. godine. Od decembra prošle godine, Društvo matematičara Srbije uvelo je novinu da se pripreme učenika obavljaju svakog vikenda.

Selekcija učenika kreće od školskih takmičenja na koja se iz matematike prijavi i po 100.000 đaka, a iz informatike malo manje. Kroz naredne krugove takmičenja, ostane 20 najboljih od kojih se bira tim od četiri učenika koji predstavljaju našu zemlju na međunarodnim takmičenjima.

Tokom cele godine u svetu se organizuje veliki broj takmičenja za učenike osnovnih i srednjih škola, a prednjače ona iz matematike i informatike. Pripreme počinju već od početka školske godine, a neke i za vreme raspusta. Najskuplja stavka su, svakako, troškovi puta i smeštaja. Na početku školske godine Ministarstvo prosvete objavljuje kalendar takmičenja za koja će izdvojiti novac, od školskih do međunarodnih. Ipak, najčešće se novac obezbeđuje za organizaciju takmičenja na domaćem terenu i tek malobrojna međunarodna. Iako naši đaci briljiraju u znanju iz svih predmeta i gde god se pojave osvajaju medalje, najviše novca se daje za takmičenja iz matematike i informatike, dok se za ostale predmete učenici i profesori snalaze.

Foto: Društvo mataematičara Srbije

Tekst potpisa

- Najvažnija takmičenja za matematičare i informatičare je IMO olimpijada koja se održava jednom godišnje i novac za ta takmičenja obezbeđuje Ministarstvo prosvete - kaže Mirjana Katić, direktorka Matematičke gimnazije. - Ove godine će za matematičare ta olimpijada biti održana u Australiji. Za učešće naših đaka na ostalim takmičenjima novac obezbeđujemo zahvaljujući pomoći dobrih ljudi, firmi, bivših učenika zbog čega je osnovan i alumni klub bivših đaka.

Talentovani đaci dobijaju i stipendije ministarstava prosvete i nauke, Fonda za mlade talente, ali ta sredstva su nedovoljna da pokriju troškove njihovog učešća na međunarodnim takmičenjima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NIJE MOGAO DA VERUJE: Evo šta je Dejan Stanković doživeo danas u Čečeniji