UZ NJU PESME PISAO GRČIĆ MILENKO: U Zavičajnom muzeju u Čereviću pronađena verovatno najstarija tambura na nekadašnjem prostoru Panonije
TAMBURA, "kao u žirafe dugačkog vrata", decenijama čuvana u staklenoj vitrini, od pre nekoliko godina zaključanog Zavičajnog muzeja u Čereviću, mogla bi da bude najstarija na prostorima nekadašnje Panonije!

Zoran Bugarski Brica i Zoran Knežev sa tamburom Jovana Grčića Milenka / Foto Privatna arhiva
Na njoj je svirao i uz nju pisao pesme Jovan Grčić Milenko (1846-1875), srpski pesnik i doktor medicine, inače meštanin ovog živopisnog sremskog sela podno Fruške gore.
Dilemu da li je ova s kraja 18. veka, čak mnogo starija od one iz Osijeka od Paje Kolarića iz 1847. godine, trebalo bi da odgonetnu stručnjaci zvaničnih institucija kulture. Do tada, makar i nezvanično, nosiće epitet najstarije na ovim prostorima, a na to ukazuje natpis: "U Futoku 1798" na ćirilici, nalepljen u njenoj unutrašnjosti, što dokazuje da je tambura poreklom, odnosno izrađena u Futogu.
Do vrlo zanimljivog podatka nedavno je došao Zoran Knežev, novosadski hroničar i publicista, zaintrigiran pričom o najstarijoj tamburi na ovim prostorima.
Zaputio se u Srem, i sa prijateljima Ilijom Ikom Bašićem, glumačkom legendom Čerevića, i Mikom Bugarskim, obezbedio je ključeve Zavičajnog muzeja. Kada su prišli staklenoj vitrini, pogled na tamburu ih je ostavio bez daha:

Zapis pronađen u tamburi / Foto Privatna arhiva
- Pogled na instrument, doduše bez žica i jedne čivije, pokazao nam je da je u dobrom stanju, sačuvan i neoštećen. Uveren sam da je to tambura iz vremena kada su jednim delom ličile na damsku gitaru, po uticaju na peštanske. U Muzeju smo našli i pesme koje je Jovan Grčić komponovao uz ovu tamburu, njegovu prepisku sa kolegama, ali i zapise iz starih novina poput bečke "Srbadije".
Novosadski hroničar veli da je Zoran Bugarski Brica, naš iskusni i proslavljeni tamburaš, ali i dugogodišnji član Velikog tamburaškog orkestra RTV i kapelnik ansambla "Zorule", kada je video instrument, kazao je da je od Milorada Lonića, etnomuzikologa i koreografa "Vile", čuo da se možda u Čereviću nalazi veoma stara tambura.
- Naše je da verujemo, što nam niko ne može uskratiti, ali ni zameriti - veli Knežev, dodajući da je na drugima da demantuju ili opovrgnu ovu tvrdnju nekim drugim materijalnim dokazima. - Potrebno je angažovati stručnjake i utvrditi starost tambure Jovana Grčića Milenka.
Dečjom ushićenošću, naš sagovornik, odmah po izlasku iz Zavičajnog muzeja, sa svojim domaćinima sabrao je utiske uz kafu u lokalnoj kafani. Pozvao je Dušanku Marković, kustosa Muzeja grada Novog Sada i saopštio svoje otkriće. Po njenom mišljenju, malo je neobično što na tamburi piše Futok i godina, jer to upućuje na mesto i godinu izrade. I to što, kako je rekla, ćirilicom piše "U Futoku" je samo dokaz verodostojnosti, jer su tek u 20. veku Futog počeli pisati sa "g", a pre toga se pisalo sa "k".

Najstarija tambura ovih prostora / Foto Privatna arhiva
LEGENDA
ČEREVIĆ, kazuje Knežev, i danas pamti priču o ljubavi Milene Stefanović i Jovana Grčića, koji se po njenom imenu u književnosti nazvao Milenko. U trenucima sreće, zaljubljeni poeta je ispisivao stihove o lepoti zavičaja i svirao tamburu.
POTVRDA IZ HRVATSKE
DA se Grčićeva tambura ubraja u najstarije i da jedina ima gitarski oblik, Knežev je potvrdu dobio i od Jadrana Jeića, hroničara muzike u Hrvatskoj, sa kojim je kontaktirao povodom instrumenta iz Čerevića. Od njega je dobio odgovor da oblik gitare ukazuje na uticaj profesionalnih graditelja iz ranog romantičarskog perioda, kao i da je Milenkovu tamburu 1992. spominjao i profesor Uroš Dojčinović, i na nju mu ukazao.

Zoran Bugarski Brica i Zoran Knežev u Zavičajnom muzeju u Čereviću / Foto Privatna arhiva
PRIČE IZ DAVNINA
TAMBURAŠKI život nekada, atmosferu i duh drugačijeg vremena i njegovih tamburaških bandi iz zadimljenih kafanskih sala, Zoran Knežev je pretočio u upravo objavljenu knjigu "Tamburaške priče iz davnina".
- U tim drugačijim i ne tako davnim vremenima, živeli su muzičari za muziku i za gosta - pripoveda u knjizi autor. - Voleli su svoj posao i svirali bi do "sudnjeg" dana. Bilo ih je "crnih" i "belih", a svi su tamburu znali u dušu.
Preporučujemo

INSTRUMENT ZA SIMFONIJSKI ORKESTAR: Reč je o instrumentu koji košta oko milion dinara
14. 09. 2020. u 17:48

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)