PO KRASTAVAC U NIŠ, U VRANJE PO ŠNICLE: Raspon cena prehrambenih proizvoda drastično se razlikuje u 17 gradova
KADA bi se u jedan ceger sakupile namirnice sa pijaca i prodavnica širom Srbije, tako da se iz svakog mesta bira ona roba koja je tamo najpovoljnija, frižider bi mogao da se napuni sa drastično manjim budžetom.
Naime, prema poslednjem Izveštaju Republičkog zavoda za statistiku u prvoj nedelji jula, cene povrća, voća, mesa, mleka i jaja vrtoglavo su se razlikovale od grada do grada, a za kućni budžet je često važna stavka da li se kupuje na pijaci ili u prodavnici.
Ručak bi bio najjeftiniji ako bi se šopska salata spremala od namirnica sa niških i leskovačkih pijaca, svinjske šnicle iz kasapnica u Vranju, a pomfrit od krompira iz Pančeva.
Beograd je, verovatno očekivano, na vrhu po cenama dobrog dela hrane, u odnosu na još 16 mesta koja se statistički obrađuju. Tako paradajz, krastavac i paprika na jugu Srbije koštaju oko 40 i 80 i 100 dinara, a u Beogradu dva puta više. Krompir je najjeftiniji u Sremskoj Mitrovici i Pančevu, u čijim je radnjama kilogram mogao da se kupi za 19,99 i 24,99 dinara.
Crni luk najjeftiniji je u Zaječaru, bilo ga je i za manje od 40 dinara, a sladak kupus u Leskovcu - po 50 dinara.
Na cene prehrambene robe koju RZS obrađuje utiče ne samo u kom se gradu kupuje, već i da li se kupuje na pijaci ili u prodavnici. Dok su u Beogradu cene gotovo svih proizvoda na pijacama više nego u prodavnicama, u većini manjih gradova širom Srbije obrnuta je praksa. U prestonici su, čini se, otvorene tržnice postale prestižna mesta za kupovinu, pa su namirnice na njima često i dvostruko skuplje nego u beogradskim trgovinama.
Pasulj u Leskovcu i na pijacama i prodavnicama košta oko 250 dinara, dok je isto povrće u Beogradu najčešće od 300 do 400 dinara. I očišćeni orasi u prestonici koštaju od 800 do 1.500 dinara, najčešće oko 1.000 dinara. Torta bi bila najjeftinija od zaječarskih oraha, gde je cena za kilogram oko 600 dinara.
U Zrenjaninu kilogram junetine košta 499 dinara, u Subotici 724 dinara, a Novom Pazaru čak 800. U Sremskoj Mitrovici prodaje se najskuplja teletina - gotovo 1.250 dinara, a Pančevci jedu najjeftiniju - za 716 dinara. Svinjsko meso je najpovoljnije u Vranju i košta 345 dinara, kao i celo pile - nepunih 200 dinara po kilogramu. Najskuplja piletina prodaje se na pijaci u Užicu, gde košta čak 400 dinara. Najjeftiniji šaran može se pazariti u Nišu za 299 dinara, a najskuplji u Novom Pazaru gde je 470 dinara. U Novom Pazaru je i sir najkuplji - 590 dinara za kilogram, dok je u Vranju najpovoljniji - 270 dinara. Kajmak u Zrenjaninu košta oko 1.343 dinara, a po 600 dinara u Kragujevcu i Kraljevu. Cene kokošijih jaja su od 10 do 18,99 dinara.
Kilogram lubenice se prodaje od 40 u Leskovcu do 80 dinara u Sremskoj Mitrovici i Beogradu. Breskve i kajsije su najpovoljnije u Smederevu 80 i 150 dinara, dok su u najskuplje u Sremskoj Mitrovici i Valjevu - 180 i 250 dinara.
U VALjEVU NAJSKUPLjI LIMUN
Za kilogram limuna u Valjevu treba izdvojiti 230 dinara, a isto voće u Novom Sadu košta 130 dinara. Sa druge strane, banane su najskuplje u Kragujevcu, gde se na većini prodajnih mesta trguju za oko 140 dinara. Osim u Beogradu, najskuplje jabuke prodaju se u prodavnicma u Smederevu, po ceni od 130 do 140 dinara za kilogram. Interesantno je, da u Smederevu takođe mogu da se pazare i najjeftinije jabuke, ali na pijaci i po ceni od samo 50 dinara.
SKENIRA SE 17 GRADOVA
KAKO u RZS kažu, cene na malo poljoprivrednih proizvoda sakupljaju se dva puta mesečno, na pijačni dan koji pada u periodu od 1. do 7. i od 15. do 21. u mesecu. Popis najvažnijih, odabranih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda radi se u prodavnicama i na pijacama sa najvećim prometom, a u 17 gradova - Beogradu, Valjevu, Vranju, Zaječaru, Kragujevcu, Kraljevu, Leskovcu, Nišu, Novom Pazaru, Smederevu, Užicu, Šabcu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Sremskoj Mitrovici i Subotici.
PROPADA LAŽNA DRŽAVA: Svetska banka upozorava Prištinu - Imate najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi
TAKOZVANO Kosovo ima najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi, upozorila je zamenica direktora Svetske banke za Kosovo Džejn Sprouster ističući da Priština što pre mora da pređe na model konkurentnog ekonomskog rasta koji obezbeđuje više radnih mesta i bolji kvalitet života, prenosi Telegrafi.
05. 01. 2025. u 16:19
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (0)