UGAŠENA POLOVINA FILIJALA: Za deceniju u Srbiji broj banaka se smanjio za deset, a čak je i zaposlenih manje za četvrtinu
USKORO će u našoj zemlji umesto sadašnjih 24, poslovati za četiri manje, jer je toliko procesa međusobnog spajanja banaka u toku. Pre dve decenije ovih finansijskih institucija je bilo za 50 više! U odnosu na 2011. godinu, u Srbiji bankarski sektor ostao je bez četvrtine radnika, a zatvoreno je 46 odsto ekspozitura. U centralnoj banci tvrde da ukrupnjavanjem banaka u Srbiji nije smanjen kvalitet finansijskih usluga.

Foto Tanjug
Proteklih godina evidentan je trend smanjivanja broja banaka, njihova integracija i ukrupnjavanje bankarkog tržišta. Poslednji na listi je nedavni zahtev Narodnoj banci Srbije od Rajfajzen banke za preuzimanjem Kredi agrikol. Postupak po ovom zahtevu još je u toku, kao i po zahtevu Eurobanke za pripajanje Direktne banke. U narednom periodu očekuje se i pripajanje Komercijalne banke NLB banci, kao i sticanje vlasništva u Sberb banci od AIK banke.
Banke koje ostaju imaju sve manje zaposlenih i poslovnica, što je u skladu sa promocijom mobilnog i elektronskog bankarstva, gde klijenti sve više sami obavljaju posao bankara, samostalnim uplaćivanjem, podizanjem novca, elektronskim uzimanjem kredita...
Kako iz Centralne banke kažu, broj zaposlenih na nivou bankarskog sektora u septembru 2021. godine iznosio je 22.503, dok je u godini pre korone - 2019. bilo 23.087. radnik. Više od 500 bankara je od tada ostalo bez posla, a u odnosu na deceniju ranije kada ih je bilo 29.228, sada ih je za gotovo 7.000 manje. Kada je reč o broju organizacionih delova, na nivou bankarskog sektora u septembru 2021. godine organizacionu mrežu je činilo 1.536 filijala, 2019. godine 1.598, a 2011. - 2.383 organizaciona dela, što je za 847 više nego danas.
- U odnosu na prošlu godinu i godinu pre korone u bankarskom sektoru Republike Srbije poslovalo je 26 banaka, a 2011. godine 33 banke - ovjašnjavaju u NBS. - U proteklom periodu, došlo je do više promena u vlasničkoj strukturi. U skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, NBS je rešavala o zahtevu banke za davanje saglasnosti za pripajanje drugoj banci, ili za sticanje vlasništva koje omogućava pet odsto i više glasačkih prava u drugoj banci. Uslovi su regulisani Zakonom o bankama i podzakonskim propisima, a podrazumevaju ekonomsku opravdanost statusnih promena i da nema negativne posledice na stanje na finansijskom tržištu.
Kako naši sagovornici kažu, ukrupnjavanje banaka je doprinelo većoj efikasnosti i unapređenju kvaliteta proizvoda i usluga, kao i većoj otpornosti bankarskog sektora, a samim tim i očuvanju stabilnosti finansijskog sistema. Kako objašnjavaju, promena vlasničke strukture ne utiče na kontinuitet poslovanja banke, kao ni na prava i obaveze koje je banka do te promene preuzela, pa ni uticaj na promenu statusa klijenata banke.
ISTE USLUGE I POSLE PRODAJE
KADA banka stekne vlasništvo i postane novi akcionar druge banke, i dalje ima ista prava i obaveze prema klijentima - objašnjavaju u NBS. - Ugovori koji su zaključeni ne trpe izmenu, a klijenti zadržavaju sva prava koja su ugovorena s bankom. Do promene proizvoda i usluga može doći jedino ako banka koja je promenila vlasnika ponudi klijentima druge uslove, a od klijenata zavisi da li će ih prihvatiti.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)