EVROPA RAZMIŠLJA O OGRANIČENJU CENA GASA: Kasno su se setili, moraće da plate
GAS u Evropi košta više nego bilo kada u poslednje dve godine i čak za 30 odsto više nego u januaru.

Foto Tanjug/AP
Evropska komisija razmišlja o ograničenju cena, a energetska industrija se tome protivi, jer se plaši da će se poremetiti tržište.
Cena gasa u Evropi veća je za 30 odsto nego u januaru. Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković rekla je za RTS da su razlozi za to što ruski gas stiže samo "Turskim tokom", jer je Ukrajina potpuno prestala da transportuje ruski gas prema Evropi, ali i da se pokazalo da zima nije baš blaga.
-Treba istaći da je uvek kod tih cena jedan jako bitan efekat psihologija. Tramp je najavio da Evropa mora da kupuje više američkog gasa i američke nafte. To je taj utečnjeni gas koji je skuplji od ovog koji stiže gasovodima i onda je jednostavno potražnja automatska, verovatno su ljudi požurili da nešto kupuju, navela je Putnikovićeva.
Dodala je da Evropska unija pokušava da napravi kontrolu cene, što je najgore i da su se kasno setili.
-Jednostavno sa situacijom da imaju samo mogućnost kupovine skupog gasa koji stiže tankerima, oni ne mogu da utiču na to da ta cena bude niža. Niti će kompanije koje prodaju gas, bilo da su iz Amerike ili iz nekog drugog dela sveta, sniziti cenu zato što je neko u Briselu rekao "mi nećemo da plaćamo skuplje gas na berzi negde u Evropi", niti će kupci moći da kažu nekome, ja neću da ti platim više, jer znate ono, ako nećeš da platiš, ti nećeš dobiti tu robu, navela je Jelica Putniković.
Nadežda Kokotović iz Briselskog kluba za energetiku je rekla da bi bilo nezgodno da je Evropska unija rekla da će biti problema, jer bi to uticalo na tržište.
-Evropska unija nije ta koja uvozi gas. Uvoze ga evropske kompanije od nekih svetskih kompanija. Mislim da su se pripremili dobro, da su napunili skladišta. Međutim, Evropska unija je u osetljivoj situaciji što se tiče tržišta gasa generalno i uz ove velike faktore koje smo naveli, duža i hladnija zima nego prethodne dve godine i u Evropi i u Aziji istovremeno i zbog prekida dotoka iz Ukrajine, navela je Kokotovićeva.
Dodala je da su fluktuacije na globalnom tržištu tečnog prirodnog gasa uticale na ovu situaciju, poput zastoja kod američkih proizvođača gasa zbog snežne oluje, ali i planskih održavanja.
-Evropljani su svesni nestabilnosti svoje pozicije i prihvatili su svesno takav rizik i sa zelenom agendom i sa odricanjem od ruskog gasa, znači da su spremni da plate. Međutim, ono što je trenutno dobro za EU, to je što su Kinezi uveli 15 posto tarifu na američki tečni gas, što znači da će se te količine preusmeriti i već se preusmeravaju na evropska tržišta, dok će Kina nastaviti da više kupuje od Katara i Rusije i tako će se svet fragmentisati na dva bloka, istakla je Nadežda Kokotović.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo

CENA GASA DIVLjA U EVROPI: Dostigla najvišu vrednost u poslednje dve godine
10. 02. 2025. u 10:43

SPAS OD UCENE I ENERGETSKE NESTABILNOSTI: Mađarska odreagovala u poslednji čas
10. 02. 2025. u 10:40

STRAH OD TRGOVINSKOG RATA: Cena nafte skače, evropska tržišta u crvenom
05. 02. 2025. u 00:49

"RECITE MI..." Tramp se nagnuo ka Porošenku, pa mu postavio pitanje koje ga je ostavilo u čudu
AMERIČKI lider Donald Tramp je tokom svog prvog predsedničkog mandata pitao bivšeg ukrajinskog lidera Petra Porošenka o tome da li je Krim Rusija.
13. 04. 2025. u 15:45

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)