VELIKA KORIST OD EVROPSKOG LITIJUMSKO-MINERALNOG BUMA Litijumska revolucija: Kako Evropska unija menja tržište kroz strateške projekte

Новости онлине

04. 04. 2025. u 10:00

EVROPA se ubrzano priprema za velike promene, jer se njena privreda fokusira na korišćenje sopstvenih mineralnih resursa.

ВЕЛИКА КОРИСТ ОД ЕВРОПСКОГ ЛИТИЈУМСКО-МИНЕРАЛНОГ БУМА Литијумска револуција: Како Европска унија мења тржиште кроз стратешке пројекте

Foto: Shutterstock

Nedavna odluka Evropske unije da izdvoji 47 strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina, među kojima je i litijum, jasno pokazuje njenu ambiciju da smanji zavisnost od uvoza i obezbedi sigurnije snabdevanje ključnim resursima za budućnost. Ovi projekti, fokusirani na domaću proizvodnju litijuma, mogu značajno promeniti tržište električnih vozila, obezbediti stabilnije lance snabdevanja i ojačati konkurentnost evropskih proizvođača.

Strateški projekti u oblasti kritičnih sirovina kao što su litijum, kobalt i retki zemljani elementi, obuhvataju sve aspekte - od rudarenja i prerade do reciklaže, i deo su šireg plana Evrope da obezbedi veću autonomiju kada je reč o resursima potrebnim za zelenu tranziciju. Evropska komisija, na čelu sa Ursulom fon der Lajen, jasno je stavila do znanja na poslednjem Svetskom ekonomskom forumu u Davosu da EU mora da se prilagodi globalnim promenama kroz novu strategiju nazvanu "Kompas konkurentnosti" (Competitiveness Compass).

Ova strategija, definisana na osnovu preporuka Marija Dragija, ekonomiste i bivšeg premijera Italije, ima cilj da ojača evropsku ekonomiju kroz inovacije, dekarbonizaciju i jaču otpornost. Litijum, ključni element u proizvodnji baterija za električna vozila i obnovljive izvore energije, igra centralnu ulogu u ovom planu. Ekonomski analitičari predviđaju da će proizvodnja litijuma na evropskom tlu smanjiti troškove i unaprediti stabilnost lanca snabdevanja, što će se odraziti na niže cene električnih vozila. Smanjenje regulatornih barijera i veća ulaganja u rudarstvo litijuma omogućiće evropskim proizvođačima baterija, kao što su "Nortvolt" i "Verkora", da konkurišu globalnim gigantima, poput azijskog CATL. Uz novu industrijsku politiku i jačanje unutrašnjeg tržišta sirovina, EU šalje jasnu poruku da je "Evropa otvorena za biznis", kako je istakla Ursula fon der Lajen.

Industrija i održivi razvoj

Evropa već pokazuje da je moguće uspešno spojiti industrijsku ekspanziju i održivi razvoj - kroz projekte koji uključuju najsavremenije metode odgovornog rudarenja, efikasnu reciklažu baterija i saradnju sa lokalnim zajednicama. Na tom putu, EU ima jedinstvenu priliku da postigne konkurentnost primenom najviših ekoloških standarda, Održivost je, kako se navodi u konkursu Evropske komisije, i bila jedan od glavnih kriterijuma za izbor strateških projekata.

Investiranje u inovacije u rudarstvu i obrazovanju, preradu materijala i reciklažu stvoriće milione kvalitetnih radnih mesta, podstaći ekonomski rast i značajno smanjiti uticaj na životnu sredinu, postavljajući temelje za održivu, konkurentnu i nezavisnu Evropu, zaključak je EIT RawMaterials. Ova inicijativa je deo Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT), a pokrenuta je da podstakne saradnju između industrije, univerziteta i istraživačkih centara u cilju osiguranja održive i konkurentne snabdevenosti kritičnim sirovinama. 

Ključni uspeh za Evropu biće usklađivanje ambicioznih ekonomskih ciljeva sa vodećom ulogom u održivoj proizvodnji. Dok kontinent gradi sopstvene lance snabdevanja strateškim mineralima, kombinacija inovacija i zelenih tehnologija pruža jedinstvenu priliku da se postigne konkurentnost uz primenu najviših ekoloških standarda.

M-50

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

JANIK SINER GLEDA SAJT ATP-a I UMIRE OD SMEHA: Najnovije teniske vesti su - neverovatne