UKRALI OPREMU ZA OTKRIVANJE LAŽNOG MEDA: Opljačkana laboratorija koja jedinstvenom metodom detektuju sve vrste šećera
IZUZETNO vredna oprema za otkrivanje lažnog meda ukradena je tokom vikenda iz laboratorije "Analab" u Pančevu.

Foto Shutterstock
Radi se o opremi koja služi za sprovođenje jedine akreditovane metode na svetu koja detektuje sve vrste šećera koji se protivzakonito dodaju u pčelinji proizvod tokom procesa falsifikovanja. Druge laboratorije mogu da utvrde samo prisustvo nekih šećera. Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović ističe da je ovom krađom ugrožena nacionalna bezbednost naše zemlje.
- Ovde su ugroženi svi potrošači, ne samo meda, već i mleka, mlečnih proizvoda, žestokih pića i vina, jer je ova laboratorija akreditovana za analizu svih tih proizvoda, detektuje i poreklo alkohola - navodi naš sagovornik. - Mi smo bez laboratorije blokirani.
On ističe da je najvažnije da se nađe pokradena oprema. Kako navodi, policija je tek u utorak odreagovala kako treba.
- Znamo ko je ukrao opremu - kaže Živadinović. - Policija je obaveštena, znaju ko je i gde je. Više ništa o tome ne mogu da kažem.
Stvara li se pčelarska mafija?
UDRUŽENjE SPOS je nakon krađe opreme u laboratoriji saopštilo da je pred svima pitanje kako dalje.
- Na njega moramo dati odgovor koliko već narednih dana, ili će pčelarstvo Srbije, uz sve ovo suočeno i sa velikim gubicima pčela tokom zimovanja, samo moći da stavi katanac na sve pčelinjake Srbije, jer više nemamo alat za borbu protiv sada već ogoljene pčelarske mafije - upozorio je SPOS.
Ovom događaju je prethodilo i neočekivano obustavljanje analize kvalitata i bezbednosti meda u laboratoriji "Analab". Prema rečima Živadinovića, Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede pre mesec dana prestala je kontroliše pčelinje proizvode na našem tržištu. Kontrolu, kako dodaje, "koči" neko iz te institucije i mora da se otkrije ko. SPOS je nedavno uspeo da se izbori da se kontrola kvaliteta meda obavlja u "Analabu", jer ima najbolju inovativnu analizu koja je akreditovana u aprilu 2023. godine.
U januaru je u Vladi Srbije dogovoreno da se njihova analiza uvrsti na spisak metoda na koje inspekcija može da šalje službene uzorke. Druge laboratorije ne mogu da otkriju falsifikovani proizvod, jer detektuju samo prisustvo nekih vrsta šećera. To znači da kada one proveravaju kvalitet, dobija se rezultat da je med autentičan, iako je lažan.
Živadinović podseća da je Vlada Srbije 20. februara donela zaključak kojim se nadležnim ministarstvima nalaže kontrola kvaliteta i bezbednosti meda, mleka i mlečnih proizvoda, vina i žestokih pića preko inspekcija u "Analabu" i da je mesec dana nakon toga trebalo da se podnese izveštaj o rezultatima. Međutim, analiza meda je trajala par nedelja i onda je obustavljena.
- Već mesec dana se ne sprovodi, obraćali smo se Ministarstvu poljoprivrede, ali nikakav odgovor nismo dobili zašto su prestale kontrole - navodi naš sagovornik. - U tom periodu sem meda ništa nije kontrolisano. Analizirano je oko 200 tona meda na granici i utvrđeno je da nijedan proizvod koji je trebalo da uđe u zemlju nije bio ispravan. A u prodavnicama je uzeto samo 11 uzoraka, ali mi nemamo podatke kakvi su bili rezultati.
Njihovo udruženje se obratilo premijeru u tehničkom mandatu Vlade Milošu Vučeviću i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, a među zahtevima je i redovna kontrola tržišta. Očekuju, kako dodaje, uskoro razgovor sa šefom države.
- Srbija je jedina zemlja na svetu koja ima najbolju inovativnu analizu za kontrolu kvaliteta meda, a na tome rade još Estonija i Austrija, ali su još u procesu akreditacije - kaže Živadinović. - Država je trebalo da zaštiti laboratoriju, jer ovako nešto nema niko, a dozvolili smo da je kriminalci pokradu.
Analiza koju je "Analab" sprovela u septembru 2023. godine utvrdila je da je med iz marketa sedam trgovinskih lanaca 88 odsto neispravan i da mu je dodavana neka vrsta šećera u različitim procentima. SPOS, koji ima oko 8.000 članova, pokrenuo je pogon "Naš med" da bi se na taj način borili protiv falsifikata.
Falsifikovani oborio cenu pravog
PROBLEM za pčelare je i što je sada izvoz u Evropu, koja je naše glavno tržište, stao zbog nelojalne konkurencije, jer je falsifikovani med prepolovio cenu pravog. Bagremov pčelinji nektar je sa sedam evra po kilogramu za nekoliko meseci pao na tri.
- Sada pokušavamo da izvozimo na druga tržišta - kaže predsednik SPOS Rodoljub Živadinović. - Ministarstvo privrede nam je pomoglo da plasiramo naš proizvod u Kinu. Polovinom marta je prvi promotivni kontingent sa oko 400 kilograma meda otišao put Kine i očekujemo da će uskoro da se otvore mogućnosti za veći plasman. Pokušavamo da nađemo i druga tržišta.
- Mi smo od decembra 2023. sav med koji pogon otkupljuje i plasira na tržište analizirali u "Analabu" i pre nego što je država prihvatila da koristi ovu laboratoriju - ističe Živadinović. - Nelojalna konkurencija koja plasira falsifikate obara cenu pravog meda i mnogi napuštaju pčelarstvo, jer nemaju interes da se bave ovim poslom. Velika su uginuća pčela ove godine, tako da ćemo imati dramatično smanjenje prinosa. Nauka kaže da bi trećina hrane na svetu nestala ako bi pčele nestale, a one postoje zahvaljujući pčelarima. Ako se cena ne reši, a rešiće se samo uklanjanjem falsifikata, neće biti pčelara.

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)