PELETARI ČEKAJU FER KONKURENCIJU: Primena pravilnika za čvrsta goriva odložena za dva meseca
TAMAN kad su se domaći proizvođači peleta, koji se već godinama suočavaju sa teškoćama, ponadali da će situacija na našem tržištu da se poboljša, i da će stupanjem na snagu propisa koji stvaraju uslove za fer konkurenciju i uvode strogu kontrolu kvaliteta ovog energenta, stigao je hladan tuš. Primena pravilnika za čvrsta goriva, koja je juče trebalo da počne, odložena je iz tehničkih razloga za dva meseca, za 19. septembar, saznaju "Novosti".

Foto D. Milovanović
Problem je što još nije akreditovan dovoljan broj laboratorija koje će proveravati da li proizvod ispunjava stroge normative koji su propisani, a to je neophodno, jer moraju da pregledaju veliku količinu uzoraka.
Ovaj pravilnik treba da obezbedi da se u Srbiji prodaje samo najkvalitetniji pelet po evropskim standardima, što je izuzetno važno i za potrošače koji tako dobiju jaču zaštitu. Naši peletari već godinama traže usvajanje tih propisa, jer su izloženi nelojalnoj konkurenciji iz inostranstva koja na naše tržište plasira ovaj ekološki ogrev sumnjivog kvaliteta.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Mladen Stojadinović iz Grupacije za obnovljive izvore energije Privredne komore Srbije (PKS) kaže da nije odložena samo primena ovog akta, već i Pravilnika o sledljivosti sirovine.
- Trebalo je pre mesec dana da počne da se primenjuje, ali još uvek nije i nije nam jasno zašto, niti smo uspeli da dobijemo odgovor od nadležnih - kaže za "Novosti" Stojadinović. - I pravilnik o sledljivosti, koji je usaglašen sa propisima EU, veoma je značajan, jer se njime garantuje poreklo celokupne proizvodnje gotovog proizvoda. Počev od toga da je sirovina iz legalnih tokova do toga da su šume korišćene kako treba prema standardu. Proizvod koji ne ispunjava te kriterijume neće moći da se uveze u Srbiju. Ovak akt je važan, jer dodatno uređuje tržište i onemogućava nelojalnu konkurenciju.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Što se tiče Pravilnika za čvrsta goriva, on ukazuje da njegovom primenom oni koji prave pelet u skladu sa standardima dobijaju šansu da se takmiče.
- Omogućiće da se konačno uredi tržište, i da se ne uvozi pelet sumnjivog kvaliteta, uglavnom iz BiH i Crne Gore, gde na deklaraciji piše jedno, dok je u kesi nešto sasvim drugo - kaže naš sagovornik. - Osim toga, kupci će dobiti kvalitetan proizvod, a inspekcija će na osnovu pravilnika imati mogućnost da kontroliše tržište.
Međutim, ni kada ova dva pravilnika budu u primeni, problem domaćih proizvođača peleta neće biti u potpunosti rešen, jer i drugi faktori utiču na njihovu konkurentnost. Prema rečima našeg sagovornika, troškovi proizvodnje znatno su niži u susednim zemljama iz kojih se najviše uvozi pelet. Zato su tražili pomoć od države. U razgovoru sa predstavnicima Vlade predložili su direktne subvencije preduzeću "Srbijašume", 20 evra po kubiku za drvo koje se koristi u dobijanju obnovljivih izvora energije, što bi se prenelo na popust peletarima za nabavku sirovine.
- Mislim da taj predlog nije prošao, prema informacijama koje dobijamo - kaže Stojadinović. - Druga opcija se odnosi na mogućnost da cena električne energije bude niža, jer preduzeća u zemljama u okruženju znatno manje plaćaju struju. Čekamo da vidimo šta će biti po tom pitanju, ne samo za proizvođače peleta, već za celokupnu privredu. PKS je formirala grupu koja se bavi cenom struje koja utiče na konkurentnost firmi, i uskoro ćemo znati.
Trenutno, kako ističe, nijedan veći proizvođač peleta ne radi u punom kapacitetu, već čekaju razvoj situacije. Inače, iz Crne Gore dolazi najviše jeftinijeg peleta, koji u proizvodnji ima nižu cenu 50 do 60 evra po toni u odnosu na domaće peletare. Njihovi proizvođači osim što nabavljaju drvo po nižim cenama, imaju znatno jeftiniju struju nego što je za industriju u Srbiji. U Hrvatskoj proizvođači dobijaju besplatno drvo, a plaćaju samo seču i izvlačenje sirovine. U BiH je, takođe, cena struje niža nego kod nas i drvo je jeftinije. Svuda gorivo ima nižu cenu nego u Srbiji, što nije mala stavka.
Po najvišim standardima
PRAVILNIK o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase koja se stavljaju na tržište Srbije, bavi se mehanizmom kontrole njihovog kvaliteta, a to praktično znači da će, kada 19. septembra počne njegova primen moći da se prodaju samo najkvalitetnija. Ovim aktom se prvi put uvode precizni tehnički i drugi standardi za pelete i brikete. Definisano je da će se ispitivati 20 paramatera kvaliteta, i ako se desi da samo jedan nije ispunjen, takav proizvod ne može da se prodaje.
Pelet koji se stavlja na tržište moraće da prođe laboratorijsku analizu i ispuni stroge normative u pogledu eventualnog sadržaja štetnih materija, a poseban značaj ovog propisa ogleda se u tome što će u Srbiji prvi put sistematski biti kontrolisane njegove fizičke i hemijske karakteristike, kao što su veličina, oblik, postojanost, kalorijska vrednost, nivo vlage i sadržaj pepela ali i parametri koji direktno utiču na zdravlje ljudi i životnu sredinu, uključujući prisustvo teških metala poput arsena, kadmijuma, hroma, bakra, olova, žive, nikla, cinka, kao i sumpora i azota. Pre stavljanja na tržište, i proizvođači i uvoznici peleta i drugih drvnih goriva biće obavezni da izvrše proveru kvaliteta kod imenovanog tela, a proizvod u prodaji mora da prati Izjava o usaglašenosti koja važi do prodaje sortimenta iz određene partije drvnog peleta i drvnih briketa, a ove isprave o usaglašenosti smatraće se važećim do trenutka prodaje.
Proizvodnja peleta u Srbiji suočava se sa ogromnim problemima već treću godinu zaredom, jer opada. Lane je bila niža za 160.000 tona u odnosu na 2021. Domaći proizvođači u potpunosti mogu da zadovolje potrebe našeg tržišta. Prethodnih godina su suočavali sa teškoćama koje su izazvali poremećaji na tržištu, a do velikog problema dovela je situacija kada su ostali sa velikom količinom zaliha zbog odluke Vlade iz 2022. godine da zabrani izvoz peleta, a kada je ukinuta ta zabrana u Srbiju je stizao švercovani ogrev. Od tada traje kriza. Zatim je Vlada odluku o zabrani uvoza peleta donela u aprilu 2024, nakon što su proizvođači više puta upozoravali da su magacini puni neprodate robe i da je prodaja stala. U februaru je ukinuta ova mera, što je otvorilo naše tržište za nelojalnu konkurenciju iz susedih zemalja i ponovo donelo probleme srpskim proizvođačima, nakon niza teškoća sa kojima su se suočavali prethodnih godina.
Uglavnom kao lane
CENA peleta trenutno se ne razlikuje značajno u odnosu na prošlu godinu, i na stovarištima uglavnom košta od 28.000 do 32.000 dinara po toni. U Srbiji se skoro polovina domaćinstava i dalje greje na drva, a od toga oko 160.000 domaćinstava na pelet.

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)