NIS ULAŽE JOŠ 80 MILIONA DOLARA: Domaća naftna kompanija povećanjem efikasnosti rada uspela dodatno da smanji troškove i očuva stabilnost
PRETHODNA godina pokazala je da niko ne može da prognozira cenu nafte od koje zavisi da li će poskupeti ili pojeftiniti gorivo u Srbiji, kao i u zemljama širom sveta.

Foto Tanjug
Reč je o globalnom tržištu na koje utiču mnogobrojni faktori. Ovo kaže generalni direktor NIS Kiril Tjurdenjev, ističući da ta kompanija uvozi dve trećine nafte koju prerađuje.
- Svega jednu trećinu proizvodimo u Srbiji i zbog toga zavisimo od kretanja cena na svetskom tržištu - precizirao je Tjurdenjev. - Ipak, povećanjem efikasnosti rada i smanjenjem troškova, očuvali smo stabilnost i cene.
NIS nastavlja sa ulaganjima u "Rafineriju nafte Pančevo", a Tjurdenjev ističe da je sledeći projekat modernizacija postrojenja katalitičkog krekinga, vredan 80 miliona dolara, koji će omogućiti i veću proizvodnju propilena. Plan je da bude završen u narednim godinama.
Početkom rada "Duboke prerade", polovinom novembra prošle godine, rafinerija je postala jedna od tri najmodernije u regionu. To je bio ključni projekat druge faze njene modernizacije. Time je omogućena proizvodnja većih količina najkvalitetnijih goriva, dizela i benzina, prema evropskim standardima, koji imaju najveću vrednost na tržištu.
- Kompleks "Duboke prerade" ima i ekološke benefite - ističe Tjurdenjev.
- Prestali smo sa proizvodnjom mazuta sa visokim sadržajem sumpora i smanjili smo emisiju štetnih materija u atmosferu, što će unaprediti ekološku sliku ne samo u Pančevu, već i u celoj zemlji.
GORIVA NOVE GENERACIJE
KOD planiranja velikih investicija treba voditi računa i o promenama u strukturi potrošnje koje će se desiti u budućnosti - ističe Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije. - Trebalo bi ulagati u goriva nove generacije. Prema projekciji Evropske asocijacije rafinerija, sirova nafta uskoro neće biti jedina sirovina koja se prerađuje, pa u tom smislu, možda će ozbiljniji profit donositi neka postrojenja za dobijanje sintetičkih goriva ili iz biomase i otpada.
Vest o modernizaciji pančevačke rafinerije uzburkala je nedavno javnost u Hrvatskoj. Njihovi mediji su tada priznali da će to pogoršati položaj hrvatske kompanije INA na regionalnom tržištu. Naveli su da će se u Pančevu proizvoditi više derivata nego ranije i to po nižoj ceni, a da prvi efekat proizlazi iz osnovnog odnosa ponude i tražnje.
Tomislav Mićović, iz Udruženja naftnih kompanija Srbije, za "Novosti", ocenjuje da je postrojenje "Duboka prerada" velika prednost:
- Postrojenje koje obezbeđuje bolju valorizaciju sirove nafte uvek je dobrodošlo, nesumnjivo povećava konkurentsku sposobnost Rafinerije na postojećem, a može otvoriti i mogućnost plasmana na novim tržištima.
Hrvatski mediji su u analizi zaključili da bi riječka rafinerija morala da dovrši proces modernizacije i da izgradi postrojenje slično onome u Pančevu da bi INA postala konkurentna. Mićović daje sličnu ocenu i ističe da će riječka rafinerija teško odbraniti svoja tradicionalna tržišta bez postrojenja za duboku preradu.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)