DUGOVEČNOST APARATA ČEKA NA DELOVE: Kada će kod nas, kao i u Evropskoj uniji, potrošači moći da ostvare ista prava
DOSTUPNOST rezervnih delova za popravku tehničkih uređaja koji se prodaju na našem tržištu biće obavezna u periodu do 10 godina od njihove kupovine, kada proizvođači u Srbiji budu spremni da se prilagode novim zahtevima, koji u EU važe od 1. marta, saznaju "Novosti" u nadležnim institucijama.
To se odnosi i na primenu novih evropskih oznaka o potrošnji energije na aparatima.
EU propisi sada važe za frižidere, zamrzivače, televizore, mašine za pranje veša i sudova, a kasnije će se taj spisak proširivati. Prema analizima urađenim na evropskom tržištu, izbor energetski efikasnijeg proizvoda može da pomogne porodicama da smanje svoje račune za struju nekoliko stotina evra na godišnjem nivou. U Ministarstvu energetike ističu da je novim Zakonom o energetskoj efikasnosti, koji je nedavno usvojen, uspostavljen osnov za uvođenje ovih eko-dizajn propisa iz EU. Cilj je da aparati troše manje energije i da budu trajniji kako bi se smanjile velike količine električnog otpada i podržala cirkularna ekonomija.
- Uvođenje pojedinačnih propisa u Srbiji za određene vrste uređaja odvijaće se postepeno i u dogovoru sa privredom jer je potrebno da se svi akteri na tržištu, a pre svega proizvođači, prilagode novouvedenim zahtevima - objašnjavaju u Ministarstvu.
Sledeći korak u EU je, kako se najavljuje, da proizvođači moraju da navedu očekivani vek trajanja proizvoda i da ga poprave ako se pokvari pre isteka tog roka. To bi trebalo da podstakne kompanije da prave trajnije uređaje. Na taj način će se onemogućiti tzv. programiranje kvarova, baš po isteku perioda zakonske garancije od dve godine. Teško je dokazati da proizvođači planski dizajniraju aparate da se brzo pokvare, ali evropska udruženja su to uspela.
- Što se tiče zabrane programiranja kvarova, Ministarstvo energetike još uvek nema sve informacije o tome na koji način i kroz koje pravne norme će se u EU uspostaviti ta zabrana, ali će i ti propisi biti predmet usklađivanja koje proističe iz primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju - navode naši sagovornici. - Brzina kojom će se tehnički propisi usaglašavati zavisi i od mogućnosti svih učesnika na tržištu da se prilagode novim okolnostima.
Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže da bi naša zemlja trebalo što pre da usvoji nove evropske mere kako bismo i mi uvozili robu istog kvaliteta.
Jedan set propisa, čija je primena u EU počela 1. marta, odnosi se na obavezu evropskih proizvođača i uvoznika da za frižidere, zamrzivače, televizore, mašine za pranje veša i sudova, obezbede rezervne delove kako bi mogli da se popravljaju najmanje sedam do deset godina, nakon što je poslednja jedinica određenog modela plasirana na tržište. Maksimalan rok za njihovu isporuku je 15 radnih dana od trenutka kada su poručeni. Ovo tzv. pravo na popravku značajno će unaprediti položaj potrošača, a mnoga udruženja sada žele da se proširi, tako da uključi i pametne telefone, laptope i druge male električne uređaje.
NOVE OZNAKE ENERGETSKIH RAZREDA
DEO propisa, čija je primena u EU startovala 1. marta, odnosi se na nove oznake energetskih razreda. Sada se primenjuju na frižiderima, zamrzivačima, mašinama za pranje veša i sudova i televizorima, a kasnije će se ta lista proizvoda proširivati. Glavna izmena je u pojednostavljivanju skale. Umesto dosadašnjih oznaka od A do D, gde je A označavalo uređaj koji ima najmanju, a D aparat koji ima najveću potrošnju, uvedena je skala od A do G, a izbačeni su razredi A+, A++ i A+++ koji su zbunjivali potrošače. Skala je stroža, i sada veoma mali broj proizvoda može da dostigne oznaku A. Proizvodi koji se trenutno nalaze na tržištu i imaju najmanju potrošnju odgovaraju novim oznakama B, C ili D. Potrošači u EU se više od 20 godina opredeljuju za kupovinu aparata na osnovu energetske skale, koja je pomagala da domaćinstvo godišnje uštedi do 285 evra.
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (1)