ELDORADO, ROMANTIČNA LAŽ ILI IZGUBLJENA RIZNICA: Dokumentarni film "Zlatni gradovi: Istina koja se krije iza mita"
PET vekova nakon što su evropski osvajači prvi put stupili na tlo američkog kontinenta, istraživači i danas pokušavaju da dođu do istine koja se vekovima skrivala iza mitova o zlatu.

Foto Vijasat
Dokumentarni film "Zlatni gradovi: Istina koja se krije iza mita", koji premijerno gledamo na kanalu Vijasat histori, u ponedeljak, 5. maja, od 14.00, vodi nas na fascinantno arheološko putovanje koje raskrinkava vekovna verovanja.
Uz pomoć tima francuskih, kolumbijskih i engleskih arheologa, ovaj film istražuje da li su čuvene priče o "zlatnim gradovima", koje su inspirisale generacije konkistadora, zaista imale utemeljenje u stvarnosti. Da li su Eldorado i drugi mitski gradovi prepuni zlata postojali, ili je reč o projekcijama i preuveličavanjima osvajača, zaslepljenih sopstvenim ambicijama?
Pokrivajući kolumbijske planine i peruanske pustinje, istraživanje otkriva prava mesta gde je zlato zaista bilo prisutno i koristilo se u kulturnim i verskim ritualima daleko pre dolaska Evropljana. Odakle je to zlato dolazilo? Kako su domorodački narodi proizvodili i obrađivali dragoceni metal? I, što je možda najvažnije, kakav je bio njegov stvarni značaj u društvima pre Kolumba?

Foto Vijasat
Mitovi o izgubljenim zlatnim gradovima poput Eldorada, Paititija i Sibole od davnina su podsticali maštu i avanturističke ekspedicije širom Severne i Južne Amerike. Eldorado, navodno grad od čistog zlata, tražen je u kolumbijskim visoravnima, dok je Paititi, legendarno utočište Inka, skriveno negde u nepristupačnim šumama istočnog Perua ili Bolivije. Sibola, sedam mitskih gradova bogatstva, inspirisala je španskog konkistadora Fransiska Vaskeza de Koronalda da pokrene veliku ekspediciju kroz današnji američki Jugozapad. Mada nijedan od ovih mitskih gradova nije pronađen u formi u kojoj su bili opisivani, potrage za njima dovele su do važnih geografskih i arheoloških otkrića širom američkog kontinenta.
Dokumentarni film nudi odgovore na ova pitanja kroz pažljivu analizu arheoloških nalaza i ispovesti stručnjaka, ali i kroz prikaz savremenih terenskih istraživanja koja otkrivaju nove tragove drevnih civilizacija. Pored raskošnih snimaka prirodnih predela Kolumbije i Perua, publika će dobiti uvid u procese iskopavanja, analize artefakata i rekonstrukcije istorijskih događaja koji su oblikovali svet u kome danas živimo.

Foto Vijasat
"Zlatni gradovi: Istina koja se krije iza mita" ruši romantične i često naivne predstave o američkom kontinentu kao beskonačnom izvoru bogatstva koje je čekalo da bude osvojeno. Umesto toga, film nam otkriva složene društvene strukture u kojima je zlato imalo simboličku, a ne samo materijalnu vrednost - kao predmet duhovnosti, moći i kulturne razmene.
Naučeni da u zlatu vide meru vrednosti i ekonomske moći, evropski osvajači nisu razumeli da za narode Amerike ono nije imalo istu funkciju. Zlato je bilo sredstvo za povezivanje sa bogovima, za obeležavanje rituala, za umetnost i kulturnu razmenu, a ne isključivo materijalno blago. Ta duboka razlika u percepciji imala je kobne posledice po civilizacije koje su dočekale konkistadore.
Kroz modernu nauku i arheologiju, ovaj dokumentarni film vraća dostojanstvo izgubljenim civilizacijama i podseća nas da istorija nije ono što su nam osvajači pričali - već ono što tek sada počinjemo istinski da otkrivamo.

RASKOMADAO TELA GEJ PARA, GLAVE STAVIO U ZAMRZIVAČ: Poroti se smučilo zbog monstruoznog snimka, jedan nije došao na suđenje (FOTO)
KOLUMBIJSKI državljanin Jostin Andres Moskera (35) proglašen je krivim za dvostruko ubistvo u slučaju koji je šokirao britansku javnost.
21. 07. 2025. u 18:43

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)