ODGOVORI SKRIVENI U KORALNIM GREBENIMA: Dve izložbe u Muzeju primenjene umetnosti u saradnji sa Austrijom

Miljana Kralj

10. 02. 2025. u 08:00

TOKOM februara i marta, beogradski Muzej primenjene umetnosti ugostiće čak dve izložbe koje su deo projekta "Zamisli dostojanstvo" (Imagine Dignity), a tokom minule godine bile su na turneji kroz zapadni Balkan i predstavljene u Berlinu.

ОДГОВОРИ СКРИВЕНИ У КОРАЛНИМ ГРЕБЕНИМА: Две изложбе у Музеју примењене уметности у сарадњи са Аустријом

Foto EOOS

Od 13. februara, tako će se u Glavnoj galeriji MPU naći postavka "Korlni greben: Regenerativni dizajn" (Coral Reef. Regenerative Design), a u Galeriji "Anastas Jovanović" i izložba "Sto ideja za Zapadni Balkan: Beogradski antergraund" (100 Ideas for the Western Balkans: Belgrade Underground).

Obe postavke nastale su u okviru austriskog kulturnog, ali i diplomatskog programa, "Kultura za budućnost". Tema koja je postavljena umetncima je dostojanstvo, ali shvaćeno šire od ljudskog, postavljeno u kontekst ideja nemačkog filozofa Hansa Jonasa, koji je pozivao da čovečanstvo vrati dostojanstvo i prirodi i svim njenim vrstama. A to se, kako najavljuju organizatori izložbi, odnosi i na problem sa klimatskim promenama, kao gorućim pitanjem našeg vremena.

Ugroženost ekosistema, koje formiraju korali, sa svojim biodiverzitetom, poslužila je kao metafora za postavku posvećenu regenerativnom dizajnu, čiji su kustosi Lote Kristoferič i Harald Grindl, a koordinator Slobodan Jović, iz MPU.Ideja je da se logika prirode prenese u procese projektovanja. Prema rečima kustoskinje Kristoferič, izložba uzima koralni greben kao metaforu i za otpornost i za fragilnost.

- Klimatske promene sve više ugrožavaju ove "prašume mora"- piše u najavi izložbe. - To potvrđuju sve učestaliji slučajevi izbeljivanja korala, što se dešava kad korali pod stresom izbace alge koje im daju živopisne boje i vodi ka njihovom odumiranju. Eksponati mogu podstaći promišljanje o mogućnostima koje dizajn može imati u stvaranju regenerativne budućnosti.

Metafora grada

TEME kojima su se bavili autori uključeni u postavku "Sto ideja za Zapadni Balkan: Beogradski antergraund": kako se hranimo i kako negujemo okolinu , kako gradimo i živimo , kako se krećemo, šta generišemo i kako možemo regenerisati prekinute materijalne cikluse na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou.

Izložba prikazuje metamorfozu grada, od neformalnog do inovativnog urbanog pejzaža, preko projekata održivog razvoja. Na taj način istražuje potencijal Beograda da postane kulturni i arhitektonski orijentir unutar Zapadnog Balkana.

Iza izložbe u Galeriji "Anastas Jovanović", stoji studio Urbanthinktank_next, odnosno kustosi Hubert Klumpner i Mihael Valčak.

U fokusu koncepta ove postavke, čiji korordinator je takođe Slobodan Jović su inovativne, kako praktične, tako i metaforičke ideje, koje su autori realizovali sarađujući sa arhitektama i urbanistima nove generacije iz različitih delova sveta. Čitav projekat započet je u Beču, nastavljen je kinskom u Šenžen, i potom dospeo na Zapadni Balkan. Najpre na izložbi u Sarajevu, a sada i u Beogradu, cilj je da se prošire kolektivna znanja i iskustva sakupljena tokom ovog programa. Postavka ima nameru da prikaže kako su mnoga globalna dizajnerska rešenja i ideje primenjivi i na Zapadni Balkan, Beograd i šire.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ORBAN: Danas u SAD nastao veliki skandal

ORBAN: Danas u SAD nastao veliki skandal

MAĐARSKI premijer Viktor Orban rekao je danas da je u SAD "nastao veliki skandal" nakon što je američki predsednik Donald Tramp odlučio da otkrije koliko su novca i kome američke agencije isplatile poslednjih godina, a da je to "pokazalo da je liberalna globalna elita koristila američki budžet da bi finansirala svoju finansijsku i ideološku agendu širom sveta".

10. 02. 2025. u 19:39

Komentari (0)

OVO KOŠARKA NE PAMTI: Zavio orlove u crno na Mundobasketu, a sada uradio nešto što nikada nije viđeno! (VIDEO)