POSTAO JE DRAGOCENOST SRPSKOG JEZIKA: IN MEMORIAM - LJubomir Simović, pesnik, dramski pisac i akademik SANU
VELIKI pesnik, dramski pisac, esejista, akademik Ljubomir Simović, već decenijama klasik, koji je preminuo u devedesetoj godini, na poslednjoj knjizi pesama "Riba sa dva repa" radio je pet, šest godina, i stalno odlagao objavljivanje jer je, kako je otvoreno govorio prijateljima, bio uveren da će umreti - odmah po objavljivanju knjige. Nažalost, taj se njegov predosećaj pokazao kao proročki - zbirka će se uskoro pojaviti u izdanju "Arhipelaga".

Arhiva
Rukopis ove knjige Simović je dao svom dugogodišnjem prijatelju Milanu Tasiću, direktoru "Beogradske knjige", koji je objavio i njegova sabrana dela u dvanaest tomova.
- Posećivao sam ga u bolnici nekoliko puta, gotovo do samog poslednjeg trenutka - kaže, za "Novosti", Tasić. - Izuzetno mu je bilo stalo do ove knjige, čiji me je rukopis zamolio da priredim i predam "Arhipelagu", dok je knjigu izabranih pesama pesnik sam uredio za CANU. Svakim danom bio je sve slabiji ali je i u takvim okolnostima pokazivao lepotu i snagu svog karaktera. I lekari i medicinske sestre stalno su mi govorili kako, koliko god da su oni brinuli o njemu - toliko je i Ljuba brinuo o njima.
Dušan Kovačević: I Šekspir i Čehov
- OTIŠAO je jedan od najvećih književnika u sveukupnoj kulturi i istoriji srpskog naroda. Izuzetan pesnik, koji je u svojim dramama, kao Šekspir, pisao u stihu, ili nalik tome - na jedan izuzetno poetski način. U šali sam mu govorio, pošto sam mu bio prijatelj skoro pola veka, da je on kao Čehov jer je kao Čehov napisao samo četiri drame, koje će se zauvek igrati, što znači da kvantitet ne garantuje i trajnu vrednost nečijeg rada. Otišao je još jedan veliki pisac iz generacije koja je obeležila istoriju srpske književnosti dvadesetog veka, i uopšte našu književnost od njenog postanja.
U Užicu, gde je rođen 2. decembra 1935, završio je osnovnu i srednju školu, a na Filološkom fakultetu u Beogradu studije jugoslovenske književnosti i srpskog jezika. Bio je urednik, a zatim i odgovorni urednik studentskog književnog časopisa "Vidici" a radni vek proveo kao urednik u Redakciji za kulturu Radio Beograda.
U pola veka, koliko je proteklo od knjige "Slovenske elegije" iz 1958. do "Planete Dunav" iz 2009, objavio je petnaest pesničkih zbirki, među kojima su i "Vidik na dve vode", "Deset obraćanja Bogorodici Trojeručici Hilandarskoj", "Istočnice", "Ljuska od jajeta". Napisao je i roman-hroniku "Užice sa vranama", dnevnik snova "Snevnik", knjigu eseja o srpskim književnicima "Duplo dno", knjigu eseja o slikarima i vajarima "Čitanje slika".
Posebno mesto u Simovićevom stvaralaštvu zauzima sedam knjiga razgovora, članaka, dnevnika, analiza i komentara onoga što se događalo na teritoriji Jugoslavije i Srbije krajem dvadesetog i početkom dvadeset prvog vek, a knjigu putopisa "Do Oba i Huangpua".
Jovan Delić: Kroz iglene uši
- ODLAZI veliki, ostvareni, planetarno poznat pesnik i dramski pisac. Njegova lirika je dijaloška, kao da je pisana za pozorište. Po toj lirskoj i dramskoj dvostrukosti najbliži je Steriji i Lazi Kostiću - obojicu je video u samom poetskom vrhu. Pesnik izvanrednog dara, brojnih antologijskih pesama, vrhunskih poenti, široke kulture i obrazovanja, duboke poetske samosvesti, neprestano je proširivao "Duplo dno", knjigu o pesnicima. Velike pesničke istine je provlačio kroz iglene uši, njima povezivao svoj poetski krov na više voda, i podigao grandiozan stub soli srpske poezije celom svetu, celoj planeti na vidiku, od Srbije preko Francuske do Amerike, sve do Japana. Bio je i pesnik "razvezanog" jezika u "Istočnicama" i ohrabrivao i sebe i druge. Male životne vrednosti učinio je velikima i time svoj glas učinio prepoznatljivim.
Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti izabran je 1988, a za redovnog 1994. godine. Priredio je izdanja izabranih pesama Đure Jakšića, Jovana Jovanovića Zmaja, Laze Kostića, Momčila Nastasijevića, Dušana Vasiljeva, Miodraga Pavlovića, Milovana Danojlića i Branislava Petrovića, kao i knjige izabranih komedija Jovana Sterije Popovića i Branislava Nušića... Primio je mnogo nagrada, među kojima su Zmajeva nagrada, "Branko Miljković", "Milan Rakić", Disova nagrada, "Desanka Maksimović", "Vasko Popa"...
Kao virtuoz pesničkog i dramskog izraza, izvanredan esejista i tumač umetnosti, svojim stvaralaštvom ostavio je jedan od najdubljih tragova u istoriji srpske i jugoslovenske književnosti, navodi SANU o svom dugogodišnjem članu.
- Pesnik, dramski pisac, esejista, Ljubomir Simović je u svakom rodu ovog trojstva dostigao vrhunce književnog majstorstva - rekao je za "Novosti" akademik, pesnik Matija Bećković. - Od 1958. godine, kada se oglasio "Slovenskim elegijama" u izdanju Kluba studenata Užica, do Sabranih dela, Simović je sinonim književnog uspona, koji je postao dragocenost srpskog jezika. Ako postoji ono što se zove materija koja napreduje, njeno oličenje je bio Ljubomir Simović. Veliki pesnik je postao sa svojim dramama koje su poeme koliko i drame. U njegovoj radionici sretali su se različiti tipovi govora i raznobojna jezička pređa. Bio je imenjak mog brata, pa je i to bilo dovoljno da bude moj rod. Umro je u vaskršnje dane, kada se pevaju radosne pesme.
Milosav Tešić: Sija i u senima
- JEDNOM mi je Ljubomir Simović rekao da bratski delimo pesnički prostor, misleći na zapadnosrbijanske predele i toponime. U taj okvir on je smeštao svoje pesničke vizije i reljefne likove. Ti likovi su upečatljiv izraz našeg istorijskog postojanja, pretežno tragičnog, a ponekad datom i u svetloj auri. Sijanje je i inače jedno od ključnih leksičkih obeležja Simovićevog najzrelijeg pesništva. Zahvalan sam Ljubomiru Simoviću za neke dobrote, za koje sam tek naknadno saznavao. Neka njegove seni počivaju u vidicima na sve četiri vode naše otadžbine.
Po prvoj verziji drame "Boj na Kosovu" snimljen je film, u režiji Zdravka Šotre. Reditelj se, govore za "Novosti", setio kako mu je upravo Filip David, na čijoj je sahrani juče bio, te davne 1989. preporučio kako bi trebalo da snimi Ljubin tekst "Boj na Kosovu". Ostalo u vezi sa tim istorijskim spektaklom (p)ostalo je - istorija.
- Radio sam tad "Gospođu ministarku" a David mi je rekao kako bi bilo sjajno da snimim Simovićev tekst o događajima iz 1389, ali - u studiju, jer nije bilo vremena ni za šta ozbiljnije, bližio se jubilej Kosovskog boja. Pročitavši taj sjajni tekst shvatio sam da to apsolutno nikako ne bi smelo da se svede na snimanje u studiju, ali sam teško u to ubedio ljude na televiziji. Shvatio sam i da sam se uvalio u poprilične probleme, prihvativši se snimanja takvog istorijskog spektakla u to vreme i za toliko malo vremena. Ipak smo uspeli da snimimo film i prikažemo ga u Centru Sava na Vidovdan, šest stotina godina posle Kosovskog boja. Ljuba se nije mešao u snimanje, taj mi je tekst dao sa puno poverenja, a mi smo ga pozvali da se na premijeri zajedno sa nama pokloni pred publikom, što je on i učinio. Sve to pamtim kao dramatičan događaj i u mojoj karijeri, srećan što sam radio jedan odličan tekst, jednog sjajnog pesnika. Simović je bio od autentičnih umetnika i kreativnih ličnosti, ne zna se šta je od onoga što je napisao lepše, pesme ili drame. Njegov odlazak, i kao čoveka i kao stvaraoca, osećam kao veliki gubitak. Voleo sam ga kao prijatelja, a veoma poštovao kao pisca, pesnika, evropskog dramatičara, cenio podjednako kao umetnika i kao ljudsku pojavu.
Miro Vuksanović: Jedinac u srpskoj kulturi
- NEMA drugog pisca u savremenoj srpskoj književnosti osim Ljubomira Simovića koji je podjednako i naporedo srećnom rukom dotakao visoke umetničke kote, i kao pesnik koji prosejava svako slovo u svom stihu, i kao dramski pisac koji je redovan na scenama evropskih, japanskih i drugih pozorišta, i kao esejist koji je znanjem "čitao" likovnu i književnu umetnost, i kao hroničar svojih "Užica pod vranama" i Srbije sa njenim zabludama, i kao uvek opozicioni kritičar svake neumerenosti u društvu, i kao oštroreki besednik koji je negovao kulturu govora, i kao sledbenik Sterije i Laze Kostića, i kao akademik koji je uticao šta će SANU uraditi i reći, i kao čovek koji se najradije kretao između naslova svojih knjiga od Balade o običnom čoveku do Vidika na dve vode, sve do stihova "Daj mi, Bože, put ko svilen končić", i "valja meni kroz iglene uši", do dana kada je otišao onamo da još bolje vidimo da će ostati ovamo istinita rečenica: Ljubomir Simović je jedinac u srpskoj kulturi.

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

SAMO 5 ZEMALjA: Ko je sve glasao za Srbiju i kako - maksimalnih 12 od komšija (FOTO)
POSLE završenog finala "Evrovizije 2025", na zvaničnom sajtu prestižnog muzičkog takmičenja objavljeno je i kako su glasale zemlje učesnice u polufinalima.
18. 05. 2025. u 11:34
Komentari (0)