POGLED ISKOSA: Anatolij Ivakin jedan od poslednjih u nizu rusko-srpskih slikara
JEDAN od poslednjih u nizu rusko-srpskih slikara je Anatolij Petrovič Ivakin (Korkino, 1950), koji živi u Beogradu od 2015. godine i uključen je u naš likovni život.
Slikao je od detinjstva, ali je upisao Arhitektonski institut u gradu Sverdlovsk (Jekaterinburg). U to vreme postojala je ozbiljna umetnička priprema. Poznati sovjetski umetnici Igošev, Burak, Metelev i drugi predavali su mu crtanje, slikanje i skulpturu nekoliko godina. Posle trideset pet godina arhitektonske delatnosti (podizao je oblakodere širom Rusije na čelu svog tima) 2009. godine odlučio je da se ozbiljno bavi slikarstvom. Ivakin je slikar koga malo zanima savremena šira oblast vizuelne umetnosti performansa i instalacije. Profesija arhitekte veoma mu pomaže u njegovom načinu rada koji ima klasična obeležja. To se pre svega odnosi na slikanje uljanim bojama sa podslikavanjem.
Premda često snima fotografije predloška, uvek radi po prirodi, izravno doživljavajući motiv, fotografija je samo podsetnik i opšte polazište. Po najhladnijoj zimi odlazi u prirodu, ili širi štafelaj u gradskoj vrevi, praveći skicu, ne na malom formatu.
Kaže da samo tako može da doživi i vidi veliki prostor ispred sebe, pažljivo birajući stajno mesto odakle posmatra scenu u odnosu na svetlost, uočavajući živopisnost pejzaža ili vedute i kretanje sunca koje će mu omogućiti više sati slikanja u prirodi ili gradu. Potom u ateljeu tu skicu, tačnije početnu studiju, prenosi na veći format, ispravljajući nepravilnosti u kompoziciji, kontrastirajući boje, dodajući prvi plan na slici i rešavajući perspektivu.
Mada slika naizgled živo i brzo, dela su mu promišljena i utemeljena, boje usklađene, ponekad ima i i tridesetak vrste zelene na njegovoj paleti, boje koju su stari majstori izbegavali, kao i obilja lokalnih tonova u detaljima.
Ivakin je pripadnik stare ruske škole realističkog slikarstva, koja traje od Karla Bruljova do Ilje Glazunova i naših dana. Njega malo zanima dekadentna fantastika, kao pravi Rus smatra da slikar treba da se obraća zemlji, vodi i nebu, otuda kod njega toliko svetlosti, pa i prikaza blistavih ruskih crkava, koje su nekako bliže nebu od srpskih.
Ta duga tradicija realizma, sa ogromnim uticajem na bugarsko, severnokorejsko i kinesko slikarstvo, sada doživljava prevrednovanje. Kod Ivakina i njegovih saboraca, manje je krutog oponašanja prirode, preciznosti i detaljisanja, a mnogo slobode, ekspresije i poleta u potezu. Ivakin ne prenosi mimetički predstavu na platno, već svoj utisak o viđenom, ne faktografiju već doživljaj.
On uvažava plenerizam a njegov tematski opseg je isti kao kod drugih realista: pejzaž, veduta, marina, portret i mrtva priroda, posebno je istaknuta ona sa cvećem. U ruskom živopisanju, nema mesta za mrtvu fotografiju kao polazište, već za sam život. Hiperrealizam je kao materijalistička i vulgarna umetnost odbačen.
Preporučujemo
IZLOŽBA NA OTVARANjU: U utorak počinje redukovani 29. Žički duhovni sabor "Preobraženje"
16. 08. 2020. u 12:55
NEMAČKI BILD: Rusi nezaustavljivo napreduju - Uskoro kreću borbe u Dnjepropetrovskoj oblasti, tamo nikada nisu bili
RUSKI vojnici nastavljaju napredovanje i sada se nalaze svega 7 kilometara od Dnjepropetrovske oblasti Ukrajine, gde "do sada nije bilo kopnenih borbi". Ovo se navodi u članku nemačkog lista Bild, koji je napisao novinar Julijan Repke.
04. 01. 2025. u 15:35
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
"NEĆE ONO TEBE PRAVITI SRPKINjOM" Potresna ispovest - krvnik joj ubio muža na Cetinju, pa je pozvao telefonom: "Rekao je i spustio slušalicu"
CETINjE se nije oporavilo od stravičnog masakra od pre skoro tri leta, a na samom početku ove godine otvorene su nove strašne rane.
04. 01. 2025. u 14:52
Komentari (0)