BAJKAMA RAĐA I OBNAVLJA ŽIVOT: Na izložbi u Galeriji ULUS, Dragiša Ćosić predstavlja tri stotine zanimljivih grafika, malog i velikog formata
ZA Dragišu Ćosića kažu da je grafički posvećenik, samosvojna umetnička ličnost koja neguje tradicionalne tehnike i načina izražavanja. Niz od tri stotine njegovih grafika malog formata i šesnaest velikih, nastalih od 1984. do danas, čine izložbu u Galeriji ULUS, u Knez Mihailovoj, otvorenu krajem decembra, a koja će moći da se pogleda do 19. januara.

Dragiša Ćosić
Da bi publici približio svoj proces staranja, na postavci "Priča o njoj...", Ćosić je izložio i crteže koje je koristio kao predloške za grafičke listove. Inače, radovi ovog autora se nalaze u muzejima, privatnim zbirkama i galerijama širom sveta. Pored grafike bavi se i slikarstvom i crtežom. Učesnik je grafičke radionice "Otvoreni grafički atelje", koju je u Narodnom muzeju, vodila Vanja Kraut.
Podstaknut tragedijom naroda u Srbiji 1999. izveo je više performansa u Beogradu i Solunu. Od video-materijala, nastalih tom prilikom, montirao je dokumentarne filmove "Život dajem, Krajinu ne dajem", "Dosta mi je svega", "Gde si čoveče"," Zaključak"," U kući moje majke".
Poetika ovog autora, kako stoji u najavi njegove izložbe, upućuje na bajku koja rađa i regeneriše život, usnulu moć čiju energiju treba obnoviti. Ćosić nosi u sebi više tipova nasleđa i tradicija, što se otkriva upotrebom simbola: spirala, zmije, puža.
- Grafike Dragiše Ćosića prikazuju jedan izmaštani svet, satkan od linija, boja, figura, prirode, valera, praslike i stvarnosne slike u akvatinti i koloritu, u modernističkoj složenosti misli i izražajnosti - ističe se u tekstu beogradskog književnika Mališe Stanojevića, štampanom u katalogu izložbe.
Nastajanje grafike, kod ovog autora, naglašava Minja Čelar, jeste svojevrsan vid graditeljstva, tokom koga on misao pretvara u osećanje, zanat u strast, pravila u slučaj:
- Uglavnom koristi tri grafičke tehnike: bakropis - kao crtež i osnovu, akvatintu - gde slikarskim postupkom dolazi do valerskih vrednosti, i najzad rezervaš, kojim postiže reljefnost. Nekada u jednoj grafici koristi sva tri postupka, ispitujući sve mogućnosti koje različitim kombinacijama može da dobije. Čar neočekivanog, ta tajna koja se krije ispod nepodignutog grafičkog lista za Dragišu predstavlja pravu pokretačku snagu, opsesiju, strast, a dokaz je to što on za svaku grafiku pravi više probnih otisaka.
Dela ovog grafičara su za Mirjanu Bajić - čulna, umilna, vode nas u svet istovremeno jednostavan i složen, kao život. Prema njenom mišljenju Ćosić je umetnik snažne intuicije i moći povezivanja, koji u svojim radovima slutnje pretvara u slike razdvajanja zemlje i ljudi.
BIOGRAFIJA
ROĐEN 1951. u Negotinu, Ćosić je studirao grafiku na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kod profesora Halila Tikveše i Živka Đaka, a postdiplomske studije u Beogradu u klasi Nebojše Radojeva. Član je Grafičke sekcije ULUS, a od 2008. i Umetničkog udruženja Grčke. Od 2000. do 2014. stvarao je u Grčkoj, gde je napisao dnevnik, a potom i zbirku pesama, insipirišući se grčkom mitologijom, prirodom i ljudima. Na grupnim i samostalnim izložbama, od Slagelse do Atine, nastupa od 1968. godine.
PORTRET DOBROTE
- PRIKAZUJUĆI pozitivan deo ljudskog karaktera podstičemo negovanje dobrote - zapisao je Dragiša Ćosić. - Sve te portrete ljudi gledaju, jer vole te osobe, poštuju. Žele nešto da sačuvaju, zapamte, žele da to postane večno. Zato se rade portreti. Izrada portreta traži iskrenost.
Preporučujemo

„PESAK I PRAŠINA“ KROZ SLIKE I GRAFIKE: Počela nova sezona u palanačkoj galeriji
15. 01. 2021. u 17:15

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (1)