VELIKO OTKRIĆE NA GROBU GOSPODNJEM: Arheolozi došli do važnog zaključka, ovo je dokaz (FOTO)
ARHEOLOŠKI nalazi ispod hrama Groba Gospodnjeg u Jerusalimu potvrđuju uverenje istraživača da je baš na ovom mestu razapet Isus Hrist. Naučnici sa rimskog univerziteta Sapienca obavili su velika iskopavanja na teritoriji hrama nakon čega su došli do dva značajna otkrića.

PRINTSCREEN/ YOUTUBE/ NATIONAL GEOGRAPHIC
Prilikom analize slojeva tla, stručnjaci su otkrili tragove antičkog kamenoloma, o čemu svedoče karakteristični useci u steni i fragmenti neobrađenih kamenih blokova. U severoistočnom delu kompleksa arheolozi su otkrili i veštački obrađeni kameni plato i ostatke paganskog svetilišta.
Istorija potrage za svetim mestima počela je u 4. veku, kada je carica Jelena, majka cara Konstantina Velikog, organizovala ekspediciju u Svetu zemlju. Do tog vremena izgled Jerusalima se značajno promenio: nakon gušenja jevrejskog ustanka 70. godine Rimljani su uništili grad do temelja. Na njegovom mestu je podignut novi grad - Elija Kapitolina, gde je na Golgoti podignut hram boginji Veneri, a pećina gde je navodno sahranjen Hrist je bila napunjena đubretom.

PRINTSCREEN/ YOUTUBE/ NATIONAL GEOGRAPHIC
Uprkos poteškoćama, ekspedicija kraljice Jelene bila je krunisana uspehom: otkriveni su i Krst i pećina gde je sahranjen Isus. Po njenom nalogu, paganski hram je srušen, a na njegovom mestu podignut je hrišćanski kompleks koji objedinjuje Golgotu i grob. Svoj savremeni izgled hram je dobio u 13. veku, zahvaljujući naporima krstaša.
U 19. veku, engleski general i arheolog Čarls Gordon izneo je alternativnu verziju lokacije Golgote, otkrivši brdo u obliku lobanje severno od gradskih kapija. Njegova teorija je dobila podršku nekih protestantskih zajednica, ali kasnija istraživanja su pružila snažne dokaze u korist tradicionalne lokacije.
Nedavni arheološki radovi otkrili su mrežu tunela iz 1. veka ispod hrama koji vode do drevnog kamenoloma. U blizini je otkriveno i elitno jevrejsko groblje sa stenskim kriptama i tragovima drevnog gradskog puta. Ostaci antičkog hrama koje su otkrili italijanski arheolozi dopunjuju sliku istorijske autentičnosti ovog mesta.
(Sputnjik)
Preporučujemo

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)