VULKANSKE ERUPCIJE NISU IZAZVALE IZUMIRANJE DINOSAURUSA: Nova studija potvrdila pravi uzrok

Jovana Švedić

23. 12. 2024. u 21:44

PRE oko 66 miliona godina, meteorit je udario zemlju u blizini današnjeg poluostrva Jakutan, ali skoro istovremeno intenzivna erupcija vulkana prekrio je područje indijskog potkontinenta sa preko 2 kilometra debelim tokovima lave.

ВУЛКАНСКЕ ЕРУПЦИЈЕ НИСУ ИЗАЗВАЛЕ ИЗУМИРАЊЕ ДИНОСАУРУСА: Нова студија потврдила прави узрок

Foto: Shutterstock

Naučnici su dugo raspravljali o tome da li je uticaj ili supererupcija vulkana iza izumiranja 75 odsto svih vrsta koje su živele u to vreme, uključujući dinosauruse koji nisu ptiči, ili kombinaciju oba.

Na osnovu nove studije, naučnici sa Univerziteta u Utrehtu i Univerziteta u Mančesteru pokazuju da, iako je erupcija izazvala privremenu klimatsku promenu, efekti su već nestali hiljadama godina pre nego što je meteorit udario i većina vrsta je preživela ovo prvo zahlađenje.

Naučnici stoga zaključuju da je udar meteorita bio krajnji uzrok masovnog izumiranja na kraju perioda krede koji iza sebe ostavlja debeo sloj prašine i čađi koji blokira sunce i hladi površinu.

Vulkanske erupcije oslobađaju ogromne količine ugljen-dioksida, prašine i sumpora, čime značajno menjaju hemiju atmosfere i menjaju klimu na Zemlji, ali na različite načine i u različitim vremenskim razmacima do udara meteorita.

Analizom fosilnih molekula u sedimentima deponovanim pre oko 65 do 66 miliona godina u unutrašnjosti severnoameričkog kontinenta, naučni tim je rekonstruisao temperature vazduha za ceo vremenski period, prenosi Forbs.

Analizirani primerci sadrže specifične molekule koje proizvode bakterije, a struktura ovih molekula se menja u zavisnosti od temperature sredine u kojoj su bakterije nekada živele.

Analizom sastava ovih molekula u slojevima sedimenta koji se talože svake godine, naučnici su uspeli da rekonstruišu klimatsku krivu koja pokriva i vreme vulkanskog erupcije i udar meteorita.

- Ove vulkanske erupcije i povezano oslobađanje ugljen-dioksida i sumpora bi imale drastične posledice po život na Zemlji. Ali ovi događaji su se desili milenijumima pre udara meteorita i verovatno su igrali samo malu ulogu u izumiranju dinosaurusa - objašnjava autorka studije Loren O Konor, geohemičar na Univerzitetu Utreht.

Naučnici su takođe otkrili da su se oko 20.000 godina pre udara temperatura na Zemlji već stabilizovala i da se vratila na slične temperature pre nego što su počele vulkanske erupcije.

Brzi oporavak je verovatno bio potpomognut vulkanskim emisijama koje deluju kao gasovi staklene bašte što brzo zagreva planetu.

Pošto su efekti erupcija praktično isključeni, ovo bi ostavilo udar meteorita u Jukatanu kao primarni uzrok kasnijeg masovnog izumiranja.

- Poređenja radi, udar asteroida je izazvao niz katastrofa, uključujući požare, zemljotrese, cunamije i 'udarnu zimu' koja je blokirala sunčevu svetlost i devastirala ekosisteme. Verujemo da je asteroid koji je na kraju zadao fatalni udarac - zaključuje Rodri Džeret , geolog sa Univerziteta u Mančesteru.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA IGRA JOKIĆA: Nikola uništio velikog rivala, svi u čudu zbog ovog poteza (VIDEO)