REŠENA MISTERIJA GRADA KOJI JE PROGUTALA DŽUNGLA: Zakopani oltar otkriva tajne misterioznog nemirnog doba (VIDEO/FOTO)
SAMO nekoliko koraka od centra Tikala, drevnog grada Maja u srcu današnje Gvatemale, tim istraživača pronašao je skriveni oltar. Oni očekuju da će im on pomoći u otkrivanju tajni misterioznog perioda nemira u starom veku.

Foto: Pixabay
Oltar, za koji se veruje da je sagrađen krajem 4. veka, ukrašen je sa četiri panela na kojima je crvenom, crnom i žutom bojom predstavljena osoba sa perjanicom na glavi i okružena štitovima ili znacima vladarske moći. Lice ima oči u obliku badema, ukras za nos i dvostruki ukras za uvo. Osoba liči na druge prikaze boga oluje u centralnom Meksiku.
U studiji objavljenoj u časopisu "Antiquity" istraživači sa Univerziteta Braun, zajedno sa koautorima iz Sjedinjenih Američkih Država i Gvatemale, tvrde da oslikani oltar nije delo majanskog umetnika. Oni veruju da ga je napravio i ukrasio zanatlija obučen u Teotivakanu, takozvanom „gradu bogova“ i moćnom centru tog vremena nedaleko od današnjeg Meksiko Sitija.
-Jasno nam je da je ovo bio period velikih nemira i turbulencija u Tikalu. Oltar potvrđujuje da su bogati lideri iz Teotivakana dolazili u Tikal i pravili replike ritualnih objekata kakvi su postojali u njihovom gradu, rekao je Stiven Hjuston, profesor sociologije, antropologije i istorije umetnosti i arhitekture na Univerzitetu Braun i koautor studije, prenosi "Phys.org".
Čak i pre otkrića oltara, Hjuston i njegove kolege znale su da su Maje imale kontakte sa Teotivakanom pre nego što su njihovi odnosi postali još bliži.
Osnovan oko 850. godine pre nove ere, Tikal je nekoliko generacija bio mali grad bez mnogo uticaja, ali je onda postao prestonica moćne dinastije krajem 1. veka. Arheolozi već imaju dokaze da je oko dva veka kasnije započeo saradnju sa Teotivakanom. U početku neobavezan trgovački odnos brzo je postao nešto spornije, dodaje Hjuston.
-Skoro kao da je Tikal „čačkao mečku“ i privukao veliku pažnju Teotivakana. Tada su stranci počeli da se doseljavaju u to područje, rekao je on.
Hjuston objašnjava da su poslednjih decenija naučnici skupili mnogo dokaza o ne baš prijateljskom odnosu. Istraživanja su počela šezdesetih, kada je pronađen kamen sa tekstom u kome je opisan sukob.
-Zahvaljujući tom tekstu znamo da je oko 378. Teotikavan suštinski obezglavio kraljevstvo. Uklonili su kralja i postavili kvislinga, samo lokalni instrument „grada bogova", rekao je Hjuston.
Decenijama kasnije, koristeći LIDAR tehnologiju, stručnjaci su otkrili umanjenu repliku citadele iz Teotivakana malo od centra Tikala, zakopanu ispod onog što su arheolozi mislili da su prirodna brda. Otkriće je pokazalo da je godinama pre preuzimanja vlasti, prisustvo Teotivakana u gradu Maja imalo elemente okupacije ili nadzora.
Koautor studije Endrju Šerer, profesor antropologije i arheologije antičkog sveta na Univerzitetu Braun i direktor Instituta za arheologiju i antički svet Džukovski, veruje da je oltar izgrađen otprilike u vreme državnog udara ili prevrata.
Rekao je da pedantno oslikana spoljašnjost oltara nije jedini dokaz grubog prisustva prestonice: unutar oltara, arheolozi su pronašli dete sahranjeno u sedećem položaju, što je retka praksa u Tikalu, ali uobičajena u Teotivakanu. Pronašli su i odraslu osobu sahranjenu sa vrhom strelice napravljenim od zelenog opsidijana; Šerer je rekao da su materijal i dizajn vrha strelice karakteristični za Teotivakan.
Činjenica da su oltar i područje oko njega kasnije zakopani, dodao je, učvršćuje teoriju istraživačkog tima da je prisustvo Teotivakana zauvek promenilo, pa čak i ostavilo ožiljke na Tikalu.
-Maje su redovno zakopavale građevine i gradile nove preko njih. Ali ovde su zakopali oltar i okolne zgrade i jednostavno ih ostavili, iako bi to vekovima kasnije bila prvoklasna lokacija. Tretirali su ga gotovo kao spomenik ili radioaktivnu zonu. To verovatno govori o složenim osećanjima koja su gajili prema Teotivakanu, rekao je Šerer.
„Komplikovano je“ je prikladan način da se opiše kolektivno sećanje Tikala na teotivakansku vlast i prevrat, rekao je Hjuston. Događaj je možda potresao Tikal do srži, ali je na kraju učinio kraljevstvo moćnijim: narednih nekoliko vekova Tikal se uzdigao do još većih visina, postajući gotovo nenadmašan pre nego što je opao oko 900. godine, zajedno sa ostatkom majanskog sveta.
-Postoji neka vrsta nostalgije za tim vremenom, kada je Teotivakan bio na vrhuncu moći i pokazivao sve veće interesovanje za Maje. To je za njih nešto uzvišeno; osvrtali su se na to gotovo setno. Čak i kada su bili u opadanju, i dalje su razmišljali o lokalnoj politici u kontekstu tog kontakta sa centralnim Meksikom, rekao je Hjuston.
Dok otkrivaju više detalja o spornoj priči o Teotivakanu i Tikalu, Hjuston i Šerer kažu da su obojica zapanjeni koliko poznato zvuči: svemoćna imperija uoči raj na zemlji i odluči da opljačka njegovo bogatstvo.
-Svi znaju šta se dogodilo astečkoj civilizaciji nakon dolaska Španaca. Naši nalazi pokazuju dokaze da je to priča stara koliko i vreme. Ove sile centralnog Meksika posegnule su u majanski svet jer su ga videle kao mesto izuzetnog bogatstva, posebnog perja tropskih ptica, žada i čokolade. Što se Teotivakana ticalo, to je bila zemlja meda i mleka, rekao je Hjuston.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

VELIKO NAUČNO OTKRIĆE: Pronalazak na dnu Velike plave rupe zapanjilo naučnike (VIDEO)
09. 04. 2025. u 00:15

ŠOK OTKRIĆE NAUČNIKA! Mesec se udaljava od Zemlje: Evo šta to znači za nas
08. 04. 2025. u 00:22

OTKRIĆE U SVETOJ ZEMLjI: Krčag star 1.200 godina sa crtežima kamila (VIDEO)
06. 04. 2025. u 00:00

TRAMP SPUSTIO CARINE I SRBIJI: Evo koliko sada iznose i kada odluka stupa na snagu
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp izjavio je danas da će svim zemljama, uključujući i Srbiju, uvedene carine biti suspendovane, osim za Kinu, kojoj je tarife uvećao na 125 odsto.
09. 04. 2025. u 20:44

DRAMA NA GRADILIŠTU! JEDNA OSOBA ZAROBLjENA, TROJE PREŽIVELO: Građani pozvani da se evakuišu zbog dodatnog urušnjavanja (FOTO/VIDEO)
KAKO prenose lokalni mediji, pretpostavlja se da su dve osobe zarobljene nakon što se srušilo gradilište Šin Ansan, u Iljik-dongu, Gvanmjon-si, blizu južnokorejske prestonice.
11. 04. 2025. u 10:00 >> 10:12

Mirzu Delibašića žena ostavila zbog alkohola, sina mu rodila Srpkinja (FOTO)
MIRZA Delibašić, legendarni košarkaš iz Sarajeva, bio je mnogo više od sportiste – bio je simbol strasti, harizme i ljudskosti.
12. 04. 2025. u 11:25
Komentari (0)