SUDARANJE, PADANJE, PREVRTANJE: Odigran prvi robotski fudbalski meč u Kini (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

03. 07. 2025. u 23:11

PRVI kineski turnir u fudbalu tri na tri održan je u Pekingu - a igrači su bili isključivo roboti.

СУДАРАЊЕ, ПАДАЊЕ, ПРЕВРТАЊЕ: Одигран први роботски фудбалски меч у Кини (ВИДЕО)

Foto: AI

Pokazao je koliko je napredovala humanoidna robotika, ali i koliko toga tek treba usavršiti. Iako se radi o sportskom takmičenju, pre svega je to bio tehnološki eksperiment, a igra na terenu više je ličila na urnebesnu neorganizovanu probu nego na pravu utakmicu.

Roboti koji funkcionišu pomoću veštačke inteligencije kretali su se sporo, često se sudarali, prevrtali i tek povremeno uspevali da šutnu loptu. Dvojica su zbog padova morala da budu izneta s terena, u situacijama u kojim bi ljudski igrači verovatno dobili žuti karton.

Najveći izazov bio je takozvano "dinamičko izbegavanje prepreka" - sposobnost da prepoznaju i izbegnu druge igrače u pokretu, što su roboti teško savladavali, iako se nisu kretali brže od jednog metra u sekundi.

Utakmica je bila deo ROBO lige, test pred Svetske humanoidne igre 2025. godine, koje će se takođe održati u Kini. Četiri tima inženjera dobila su identične robote i zadatak da razviju algoritme koji kontrolišu sve, od kretanja i šutiranja do ustajanja nakon pada. Na kraju je pobedu odnela ekipa sa Univerziteta Cinhua, koja je rezultatom 5:3 savladala tim sa Kineskog poljoprivrednog univerziteta.

Organizatori su morali da prilagode fudbalska pravila: Dozvoljeni su bili "nenamerni sudari", a ljudski asistenti često su pomagali robotima da se podignu. U jednom trenutku sudija je morao da zadrži dvojicu robota koji su, ne shvatajući šta se dešava, gazili palog saigrača.

Ipak, upravo ovakvi izazovi su razlog što se sport koristi kao prostor za razvoj robotike. Sport zahteva brze reakcije, koordinaciju više pokretnih objekata, timski rad i prilagođavanje nepredvidivim situacijama - sve što za robote i dalje predstavlja izuzetno veliki izazov.

U Kini, upotreba robota u sportu postaje sve češći način da se pokaže njihov potencijal. Nedavno je održan i kik-boks meč između robota, u okviru Svetskog takmičenja u robotici, a organizovan je i polumaraton u Jižuangu. Na toj trci je učestvovalo 21 robot razvijen od strane kineskih proizvođača, koji su trčali zajedno sa hiljadama ljudi. Pobednički model završio je polumaraton za dva sata, 40 minuta i 42 sekunde, dok su se neki drugi jedva izborili sa distancom.

Kineski inženjeri smatraju da će sposobnosti ovih robota u narednim godinama rasti eksponencijalno. Za sada, njihov nivo je uporediv sa decom od pet do šest godina, ali cilj je da uskoro prestignu omladinske timove - pa čak i da se suprotstave ljudima u pravim utakmicama. Do tada, ostaje da gledamo kako roboti uče da hodaju, šutiraju, padaju i ustaju, prenosi "Dejli mejl".

(rt.rs)

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

VEČERI TEATRA U SRCU GRADA: Završen prvi MozzART pozorišni festival