SRBIJA NIJE NA SPISKU: Evropski savet nije odobrio ulazak našim državljanima u EU

G. ČVOROVIĆ-Od stalnog dopisnika Brisel

05. 06. 2021. u 08:33

ČUDNU i neshvatljivu odluku doneo je Evropski savet koji je izostavio Srbiju i neke druge zemlje sa najnovije liste čijim građanima je omogućeno da uđu na teritiriju EU, na osnovu ranije odluke da se podigne dozvoljeni nivo zaraze koronom, sa 25 na 75 zaraženih na sto hiljada stanovnika.

СРБИЈА НИЈЕ НА СПИСКУ: Европски савет није одобрио улазак нашим држављанима у ЕУ

Foto AP

Prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu, za 19. sedmicu u ovoj godini, u Srbiji je bilo u proseku 39,26 zaraženih na 100.000, u 20. sedmici 31,61, a u 21. nedelji 24,97! Bilo koji od ovih podataka da su uzeli u razmatranje u Briselu, Srbija bi ispunila uslove.

Ostali kriterijumi koji se primenjuju su i stabilan ili opadajući trend novih slučajeva, broj izvedenih testova, stopa pozitivnosti od 4 odsto među svim sprovedenim testovima, ukupan odgovor na kovid 19 u zemlji i pouzdanost dostupnih informacija.

Srbija ispunjava apsolutno sve uslove, uključujući i stopu pozitivnih. Prema podacima od 4. juna, u Srbiji je izvršeno 11.050 testova, a potvrđeno 210 slučajeva, što iznosi svega 1,9 odsto.

Izvori "Novosti" u EU odluku objašnjavaju time da zemlje članice imaju diskreciono pravo kome će dozvoliti ulazak. Postavlja se, onda, pitanje, čemu postavljanje kriterijuma koji se ne poštuju.

Na spisak je dodat samo Japan. Zasada u EU mogu da uđu građani osam zemalja, uz Japan, još i Australije, Izraela, Južne Koreje, Novog Zelanda, Ruande, Singapura i Tajlanda, kao i Kine, uz uslov reciprociteta. Sledeću odluku EU će doneti za dve sedmice. Zemlje članice, međutim, nisu obavezne da se pridržavaju ove preporuke koju su same donele.

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (4)

HRVAT SVE PRIZNAO, I TO U KAMERU! Ovo je rekao o derbiju Zvezde i Partizana (VIDEO)