ŠOLC SVE STOPIRAO, NIJE HTEO DA NALJUTI PUTINA? "Blumberg" otkriva razlog zašto nije nacionalizovana "Gasprom Nemačka"
NEMAČKI ministar ekonomije Robert Habek zalagao se za potpunu nacionalizaciju bivše nemačke podružnice "Gasproma" "Gasprom Nemačka Gmbh", ali je kancelar Olaf Šolc odbio tu ideju, jer je bio zabrinut zbog moguće reakcije ruskog predsednika Vladimira Putina, prenela je agencija "Blumberg" , pozivajući se na dobro obaveštene izvore.

Foto Tanjug/AP
Prema podacima izvora agencije, koji su želeli da ostanu anonimni, kancelar je bio zabrinut da bi odluka o nacionalizaciji mogla da razljuti Putina i dovede do zaoštravanja situacije povodom izvoza ruskog gasa.
Ranije je PR služba kabineta ministra saopštila da je nemačka Vlada produžila upravljanje nad "Gasprom Nemačka Gmbh" i obezbedi toj kompaniji kredit u cilju sprečavanja bankrota.
"Gasprom" je prestao da upravlja kompanijom "Gasprom Nemačka" krajem marta nakon saopštenja u medijima da su zvaničnici Evropske unije izvršili pretres u kancelarijama odeljenja u Nemačkoj u okviru istrage o ulozi kompanije u rastu cena gasa u Evropi.
Već 4. aprila, nemačke vlasti uspostavile su nad kompanijom "Gasprom Nemačka" privremenu upravu, a u maju se kompanija našla na spisku recipročnih sankcija, koje je uvela ruska Vlada.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti "zahtevaju odlučnu i hitnu akciju", pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć.
Putin je istakao da je cilj operacije "zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima". Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši "demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine" i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za "krvave zločine nad civilima" u Donbasu.
Kao odgovor na rusku specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, zapadne zemlje počele su da uvode nove antiruske sankcije.
Evropska unija uvela je krajem maja i šesti paket sankcija protiv Rusije koji predviđa postepeno uvođenje embarga na uvoz "crnog zlata" iz Rusije. Zabrana će se odnositi samo na isporuke morem, a nafta koja se isporučuje naftovodom "Družba" ne podleže ograničenjima. Šesti paket evropskih sankcija takođe predviđa isključenje "Zberbanke", "Roseljhozbanke" i "Moskovske kreditne banke" iz SVIFT-a.
BONUS GALERIJA: Černobilj - nekad i sad
BONUS VIDEO: CENE GORIVA DIVLjAJU - Nemci i Britanci suočavaju se sa velikim poskupljenjima
Preporučujemo

"POSLEDNjA FAZA JE ZAVRŠENA": Kadirov saopštio odličnu vest, sledi pakao za Ukrajince
14. 06. 2022. u 22:53

"TRPIMO TEŠKE GUBITKE U SEVERODONjECKU" Zelenski: Nema opravdanja za partnerske zemlje
14. 06. 2022. u 22:13

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)