POKUŠAJ IZGRADNJE MIRNIJEG SVETA: Veliki značaj posete kineskog premijera Lija Ćijanga Berlinu i Parizu
Aktuelna poseta novog kineskog premijera Lija Ćijanga, koji je na funkciji samo tri meseca, najvećoj evropskoj privredi, Nemačkoj, a zatim, do kraja sedmice, i drugom delu evropskog "dvomotorca", Francuskoj, izuzetno je značajna s više aspekata.

FOTO: Tanjug/AP
U kontekstu rata u Ukrajini, Li Ćijangova prva inostrana poseta značajna je pre svega u pokušaju traženja mirovnog rešenja, pri čemu Kina može da odigra izuzetno važnu ulogu, imajući u vidu tesne veze između Pekinga i Moskve. Poseta, ujedno, pokazuje i važnost koju evropski partneri pridaju Kini u trenutnoj situaciji.
Kina, uz sve, dobija i velike strateške i geoplolitičke poene, kao značajan sagovornik u odnosima s Evropljanima na međunarodnom planu, kao antipod SAD. Sve to koincidira sa posetom američkog državnog sekretara Entonija Blinkena Pekingu, gde se susreo s kineskim predsednikom Ksijem Đinpingom, a obe posete treba shvatiti kao pokušaj traženja mirnijeg sveta.
Nemački predsednik Štajnamer je, primajući Ćijanga, naglasio da su odnosi između Pekinga i Vašingtona od posebnog značaja za svetsku bezbednost i saradnju. Veoma je važna i trgovinska nota Li Ćijangove posete Nemačkoj i Francuskoj, u situaciji kada cene proizvoda i energenata u Evropi dostižu nebeske visine.
Generalno, u Briselu i Peningu ova poseta je viđena kao jačanje saradnje Kine sa dve najveće evropske sile i doprinos razvoju zdravih i stabilnih evropsko-kineskih odnosa. U Pekingu su naglasili da je do posete došlo na poziv nemačkog kancelara Šolca i francuske vlade, a Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je naglasilo da Li Ćijangova poseta pokazuje visoko poštovanje koja Kina ima prema odnosima s ove dve zemlje. Sve je, naglašava se u Pekingu, veoma važno u kontekstu kompleksnih promena na internacionalnoj sceni, rastućih izazova u geopolitičkoj sferi, ukrajinske krize koja i dalje traje i usporenih svetskih ekonomskih tokova.
Istovremeno, zvanični Berlin Kinu vidi kao partnera, ali sve više i kao rivala i konkurenta na međunarodnoj sceni. Tu treba imati u vidu i podele koje vladaju u nemačkoj koalicinoj vladi, ali, u svakom slučaju, svima je jasno koliki značaj ima Peking u današnjim međunarodnim odnosima. Poseta Li Ćijanga Berlinu se zato sagledava kao test politike koja će se voditi u oba pravca, iz zapadne Evrope ka Kini, i obratno. Nemačka tu ima najznačajniju ulogu, u ovom delu sveta.
Posebno važnu dimenziju imaće i učešće Lija Ćijanga u četvrtak i petak u Francuskoj na samitu "Novi svetski finansijski pakt" koji je zamišljen kao zajednički odogovor planete na međunarodne finansijske izazove. Organzatori ovaj samit vide kao potez koji ide u paru sa borbom protiv siromaštva, dekarbonaziacijom privrede i zaštitom biodiverziteta, u staranju boljeg sveta do 2050. godine.

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

SAMO 5 ZEMALjA: Ko je sve glasao za Srbiju i kako - maksimalnih 12 od komšija (FOTO)
POSLE završenog finala "Evrovizije 2025", na zvaničnom sajtu prestižnog muzičkog takmičenja objavljeno je i kako su glasale zemlje učesnice u polufinalima.
18. 05. 2025. u 11:34
Komentari (0)