SATELITSKI SNIMCI OTKRIVAJU ŠTA RADI IRAN: Priprema veliko iznenađenje za izraelske lovce (FOTO/VIDEO)
NEDAVNI satelitski snimci iz septembra 2024. godine otkrili su izgradnju velikih skloništa na taktičkoj vazduhoplovnoj bazi Islamske Republike Iran u blizini grada Hamadana.
Ovi hangari, dimenzija oko 25×30 metara, deluju preveliko za avione F-4 Phantom koji su trenutno stacionirani tamo. Ovo ukazuje na to da Iran gradi ova skloništa kako bi u njima smeštao ruske borbene avione Su-35S, koji se uklapaju u dimenzije ovih hangara.
Ovakav pristup postavlja nekoliko pitanja u vezi sa strategijom Irana u zaštiti naprednih aviona.
Tokom godina, Iran je izgradio podzemna skloništa za svoju vojnu avijaciju, uključujući podzemnu vazdušnu bazu Orao 44, koja je proglašena operativnom od marta 2023. godine.
Iako je prvobitno bila namenjena avionima F-4 Phantom, satelitski snimci kasnije su otkrili maketu aviona Su-35S u bazi Orao 44 (Eagle 44), što je podstaklo spekulacije da bi ova baza mogla biti korišćena za ruske borbene avione.
Ovaj prelazak s podzemnih skloništa na skloništa na površini mogao bi da ukazuje na stratešku promenu ili odgovor na logističke i operativne zahteve. Takođe, uklapa se u sve veće investicije koje Iran ulaže u svoje vazduhoplovne snage.
U oktobru 2024. pojavile su se informacije da je Iran ne samo primio borbene avione Su-35S proizvedene u Rusiji, već je dobio i licencu za njihovu proizvodnju, sa planovima da proizvede između 48 i 72 aviona. Pored toga, pregovori o sklapanju ruskih aviona Su-30 ukazuju na značajne modernizacije iranskih vazduhoplovnih snaga.
Raspoređivanje aviona Su-35 u Iranu moglo bi da predstavlja veliku promenu u regionalnom balansu moći.
Za zemlje poput Izraela i Saudijske Arabije, koje se u velikoj meri oslanjaju na nadmoć u vazduhu, Su-35 mogao bi da zakomplikuje i odbrambene i ofanzivne operacije. Ako se pravilno koristi, ova platforma bi mogla da ospori vazdušnu dominaciju ili poremeti vazdušne patrole Izraela.
Prisustvo Su-35 moglo bi da podstakne iranske saveznike, poput Hezbolaha, da preduzmu agresivnije operacije pod zaštitom iranskog vazdušnog pokrivača.
Drugi ključni aspekt leži u sposobnosti Irana da u potpunosti iskoristi veoma napredne kapacitete Su-35.
Upravljanje ovim avionima zahteva intenzivnu obuku pilota, infrastrukturu za održavanje i nivo taktičke složenosti koji iranske vazduhoplovne snage do sada nisu pokazale. Složenost aviona Su-35 može se uporediti sa zapadnim borbenim avionima pete generacije, a njegova efikasnost zavisi od sposobnosti Irana da prevaziđe ove prepreke.
Ako su programi obuke pilota zaista već u toku, to sugeriše da Iran planira ovu strategiju godinama unazad. Nasuprot tome, ako ovi napori kasne, Su-35 bi mogao ostati više simboličan faktor odvraćanja nego operativna prednost.
Podsetimo, Su-35 je samo jedno od ruskog superoružja koje se isporučuje Iranu. Zemlja je kupila i dobila sisteme protivvazdušne odbrane S-400, a navodi se da je u razgovorima o kupovini drugih najsavremenijih ruskih sistema naoružanja.
Mnogi analitičari su od početka procenjivali da će lovci Su-35 funkcionisati uglavnom kao odbrambeni u rukama iranskog vazduhoplovstva. Oni će dopuniti kopnenu mrežu protivvazdušne odbrane zemlje. U ovoj ulozi Su-35 je posebno efikasan, jer pokazuje ogromne sposobnosti vazduh-vazduh.
Su-35 je dvomotorni, visoko manevarski lovac četvrte generacije koji je razvila ruska vazduhoplovna kompanija Suhoj. Reč je o naprednoj verziji lovca Su-27, i dizajniran je za misije nadmoći u vazduhu.
Su-35 ima naprednu avioniku, uključujući digitalni sistem za kontrolu leta i veoma sposoban radarski sistem. Takođe je opremljen naprednim sistemima naoružanja, uključujući rakete vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.
Avion ima maksimalnu brzinu od 2,25 maha i borbeni domet do 1.600 nautičkih milja. Njegova visoka manevarska sposobnost, napredna avionika i moćni sistemi naoružanja čine ga strašnim borbenim avionom.
Su-35 je izvezen u nekoliko zemalja, uključujući Kinu, Indoneziju i Egipat. Videlo je borbe u Siriji, gde je korišćen za gađanje ciljeva na zemlji, kao i za učešće u okršaju vazduh-vazduh.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (1)