UKRAJINA ĆE MORATI DA PREGOVARA I ODREKNE SE TERITORIJE: Amerikanci priznali - Kijev u najslabijoj poziciji u poslednje tri godine

Марко Колашинац
Marko Kolašinac

26. 11. 2024. u 22:15

AMERIČKI zvaničnici počinju da priznaju da bi Ukrajina mogla biti primorana da pregovara sa Rusijom i da će možda morati da se odrekne dela teritorije koju smatra svojom, objavio je u utorak Vašington post, pozivajući se na anonimne izvore.

УКРАЈИНА ЋЕ МОРАТИ ДА ПРЕГОВАРА И ОДРЕКНЕ СЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Американци признали - Кијев у најслабијој позицији у последње три године

Andriy Andriyenko/Ukraine's 65th Mechanised Brigade via AP

Sa Donaldom Trampom koji se vraća u Belu kuću u januaru i ukrajinskim snagama koje trpe sve veće gubitke na frontu dok Rusija ponovo preuzima okupiranu teritoriju u Kurskoj oblasti, Ukrajina je u možda „najslabijoj poziciji u poslednje skoro tri godine“, navodi list.

Mnogi zvaničnici Bele kuće veruju da bi „u roku od nekoliko meseci Ukrajina mogla biti gurnuta u pregovore sa Rusijom“ i da bi mogla biti „primorana da se odrekne teritorije“, prema izveštaju. Taj „tihi konsenzus“ da bi Kijev mogao morati da odustane od teritorije takođe se širi među evropskim saveznicima Ukrajine, dodaje Vašington post.

Nedavna odluka predsednika SAD Džoa Bajdena da dozvoli Ukrajini upotrebu američkih ATACMS projektila za napade duboko na rusku teritoriju, kao i odluka da Kijevu pruži zabranjene protivpešadijske mine, doneta je u nadi da će Ukrajini obezbediti „najjaču moguću poziciju“ pre bilo kakvih potencijalnih pregovora sa Moskvom nakon što Tramp stupi na dužnost u januaru.

Ukrajinski lider Vladimir Zelenski odbacio je svaki predlog teritorijalnih ustupaka Rusiji. Ipak, Bajdenovi zvaničnici su se „uglavnom pomirili“ sa izgledima da Tramp „neće pružiti Ukrajini dodatnu pomoć“, navodi se u izveštaju.

Andriy Andriyenko/Ukraine's 65th Mechanised Brigade via AP

Prema listu, mnogi evropski saveznici Ukrajine su „frustrirani“ što je Vašingtonu trebalo toliko vremena da Kijevu obezbedi najnovije sposobnosti, ističući da je to trebalo uraditi kada je ukrajinska vojna pozicija bila „jača“.

Zvaničnici su, međutim, za list izjavili da su Bajdenove odluke bile „vođene evolucijom uslova na frontu“ i da je, uprkos pritiscima Kijeva, on dozvolio upotrebu određenog naoružanja samo kada su to „uslovi zahtevali“.

Vašington je posebno zabrinut što je, kako je Ukrajina prebacila trupe u Kursku oblast Rusije, počela da „gubi teritoriju na istoku bržim tempom.“

Kao odgovor na američko odobrenje da Kijev koristi dugometne ATACMS projektile, predsednik Rusije Vladimir Putin najavio je prošle nedelje raspoređivanje novih ruskih hipersoničnih balističkih projektila Orešnik. To oružje, koje je sposobno da nosi nuklearne bojeve glave, korišćeno je protiv ukrajinskog vojno-industrijskog objekta u gradu Dnjepropetrovsku.

Putin je izjavio da će Moskva odgovoriti „odlučno i recipročno“ na svaku dalju eskalaciju agresivnih akcija Kijeva i njegovih stranih saveznika.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UZNEMIRUJUĆE UPOZORENJE ĐORĐESKUA: Rumunija kao kapija u rat – NATO baza pretnja miru i suverenitetu