GOVOR KOJI JE PROMENIO ITALIJU: Pre ravno sto godina Musolini se proglasio za diktatora
SLIČNO Adolfu Hitleru, italijanski fašistički vođa Benito Musolini nije preko noći postao diktator.

Foto: Arhiva
Nekoliko godina, on i njegovi saveznici su delovali u okvirima italijanskog ustava da bi stekli vlast, nagrizajući demokratske institucije sve dok nije došao trenutak da se one potpuno uklone.
Taj trenutak je došao pre ravno 100 godina - 3. januara 1925. Musolini je tog dana održao govor u italijanskom parlamentu, u kojem je potvrdio svoje pravo na vrhovnu vlast. Postao je diktator Italije. Musolini je bio školski učitelj i priznati socijalista, ali je posle Prvog svetskog rata postao vođa fašističkog pokreta u nastajanju.
Kao i veći deo Evrope, Italija je bila puna društvenih previranja u jeku rata, sa paravojnim grupama i uličnim bandama koje su se često sukobljavale oko svojih suprotstavljenih vizija za novi politički poredak. Musolinijev bliski čovek od poverenja formirao je fašističku paravojnu grupu, poznatu kao Crnokošuljaši ili skvadristi, pošto je Musolini vodio političku stranku. Otkrili su da im je strah vlade od komunističke revolucije omogućio da rade bez državne intervencije.
Ubrzo nakon Musolinijevog izbora, naoružani crnokošuljaši su krenuli na Rim, zahtevajući da kralj postavi Musolinija za premijera. U odluci koja je potpuno promenila tok italijanske i evropske istorije, kralj Viktor Emanuel III je ignorisao molbe premijera Luiđija Fakte da proglasi vanredno stanje, što je dovelo do ostavke Fakte. Emanuel je pozvao Musolinija da formira novu vladu.
Mnogi fašisti su smatrali da se Musolini kreće presporo. Godine 1924. atentatori povezani sa njim ubili su socijalističkog lidera Đakoma Mateotija. Fašisti su osetili da je došao njihov trenutak. Oni su 31. decembra postavili ultimatum Musoliniju. Tri dana kasnije, obratio se ostatku parlamenta, izjavljujući "Ja, i samo ja, preuzimamo političku, moralnu i istorijsku odgovornost za sve što se dogodilo", misleći na ubistvo Mateotija. Niko nije osporio njegov autoritet.
Tako je od 1925. pa nadalje, Musolini mogao otvoreno da deluje kao diktator, nazivajući sebe Il Dučeom i spajajući državu i fašističku partiju. Usledile su dve decenije brutalnosti, koje su kulminirale Musolinijevim savezom sa nacističkom Nemačkom i Drugim svetskim ratom.
Preporučujemo

ČOVEK U CRNOM IZA REŠETAKA: Pre 65 godina Džoni Keš prvi put svirao zatvorenicima
01. 01. 2025. u 12:56

TRAMP SPUSTIO CARINE I SRBIJI: Evo koliko sada iznose i kada odluka stupa na snagu
PREDSEDNIK SAD Donald Tramp izjavio je danas da će svim zemljama, uključujući i Srbiju, uvedene carine biti suspendovane, osim za Kinu, kojoj je tarife uvećao na 125 odsto.
09. 04. 2025. u 20:44

DRAMA NA GRADILIŠTU! JEDNA OSOBA ZAROBLjENA, TROJE PREŽIVELO: Građani pozvani da se evakuišu zbog dodatnog urušnjavanja (FOTO/VIDEO)
KAKO prenose lokalni mediji, pretpostavlja se da su dve osobe zarobljene nakon što se srušilo gradilište Šin Ansan, u Iljik-dongu, Gvanmjon-si, blizu južnokorejske prestonice.
11. 04. 2025. u 10:00 >> 10:12

PRAVAC BEOGRAD: Hrvatski pevač posle hapšenja stigao u Srbiju - Mile Kekin došao dan posle skandala
MILE Kekin je uhapšen u petak ujutru, a posle ispitivanja u USKOK-u pušten je na slobodu, nakon što je izneo svoju odbranu.
12. 04. 2025. u 20:23
Komentari (0)