KO JE BIO ŽAN MARI LE PEN: Političar koji je obeležio svoju epohu, nije voleo migrante i mondijalizaciju

Jedno je sigurno: pojava Žan-Mari Le Pena, koji je u utorak preminuo u 96. godini u Parizu, izazvala je mnogo kontroverzi i kritika u Francuskoj, Evropi i svetu, ali je istovremeno isto tako jasno da je bio velika politička figura koja je obeležila svoju epohu i s kojom se završava jedan istorijski period.

КО ЈЕ БИО ЖАН МАРИ ЛЕ ПЕН: Политичар који је обележио своју епоху, није волео мигранте и мондијализацију

Foto: Goran Čvorović

Žan Mari Le Pen je pet puta bio presednički kandidat, a najveći uspeh postigao je 2002. godine kada je ušao u drugi krug sa predstavnikom desnice Žakom Širakom. Čak 34 godine obavljao je funkciju evropskog poslanika, koju je, zbog starosti, napustio 2019. godine. Predvodio je i "frontiste" u nacionalnoj skupštini posle izbora 1986.

Političar koji je doživeo duboku starost, bio je istorijski vođa francuske krajnje desnice, poznat po svom britkom ali i provokativnom jeziku, koji ga je više puta koštao sudskih kazni zbog negacionizma, rasizma, antisemitizma i uvreda. Ostala je upamćena njegova rečenica da su "gasne komore samo detalj iz Drugog svetskog rata". Insistiranje na krajnjedesničarskim idejama je u Francuskoj po njegovom imenu dobilo i pogrdan naziv "lepenizacija".  

S druge strane, Le Penova borba protiv mondijalizacije i prevelikog priliva migranata, danas dobija sve više pristalica. Još osamdesetih godina prošlog veka lansirao je slogan "milion imigranata, milion nezaposlenih Francuza". Zato stranka koja je nasledila onu koju je osnovao, danas i govori o Le Penovom "vizionarstvu". "Umivena" verzija, koju predvodi njegova ćerka, s prihvatljivim diskursom, ima sve izglede da, ako joj sud dozvoli da se kandiduje, bude izabrana za buduću predsednicu Francuske.

Foto: Goran Čvorović

Žan Mari Le Pen je rođen kao sin jedinac u braku ribara i švalje u mestu Trinite na moru u Bretanji. Otac mu je poginuo za vreme Drugog svetskog rata od mine na moru. Mladi Le Pen je pokušao da se sa 16 godina priključi francuskom pokretu otpora, ali nije uspeo. Kao dvadesetogodišnjak, dolazi u Pariz na studije prava koje završava s uspehom, a kasnije dobija i diplomu postdiplomskih studija. Obožavao je literaturu i bio izuzetno elokventan.

Na fakultetu je predsedavao svim studentskim udruženjima, što je na neki način bio uvod u njegovo bavljenje politikom. Nije imao dovoljno sredstavlja za školovanje, pa je uz studiranje radio kao ribar, rudar i dostavljač paketa. Bio je blizak idejama političkog pokreta krajnje desnice "Francuska akcija". Pridružio se dobrovoljcima u ratu u Indokini, gde se upoznao s glumcem Alenom Delonom koji mu je do kraja ostao prijatelj.

Na izborima 1956. godine izglasan je kao predstavnik Unije francuskog bratstva za jednog od tada najmlađih narodnih poslanika, sa svega 27 godina. Tako je započela njegova izuzetno duga politička karijera.

Žan Mari Le Pen je učestvovao i u Alžirskom ratu, gde je postojala sumnja u njegovo učešće u mučenju zarobljenika. Po povratku, osnovao je muzičku kuću koja se specijalizovala za vojnu muziku. Na nagovor bivših kolega s pravnog fakulteta iz grupe Novi red, prihvatio se 1972. godine osnivanja a zatim i kopredsedavanja novom strankom inspirisanom ekstremnim nacionalistima iz Italijanskog socijalnog pokreta. Stranka je dobila ime "Nacionalni front".

Na predsedničkim izborima 1974. godine Žan Mari Le Pen je dobio samo 0,75 odsto glasova. Dve godine kasnije, "antifašisti" su podmetnuli čak 20 kilograma eksploziva na njegov pariski stan.

- Sa suprugom i naše tri kćerke, našao sam se na ulici usred noći – pisao je u svojim memoarima.

Finansijskih teškoća rešio ga je prijatelj Iber Lamber, bogati trgovac cementom, bez dece, koji mu je posle smrti zaveštao vilu i svu drugu imovinu. Supruga Pjeret ga je napustila 1987. godine, a ponovo se venčao sa Žani, kćerkom grčkog trgovca slikama.

Foto: Goran Čvorović

Političku karijeru Žan Mari Le Pena pratila su istupanja u kojima se zalagao za ideje kao što su nacionalna supremacija Francuza nad strancima prilikom zapošljavanja, otežavanje dobijanja francuskog državljanstva ili vraćanje smrtne kazne.

Na predsedničkim izborima 1988. godine osvojio je preko 14 odsto glasova. Na sledećim, 1995, jedan odsto više. Istovremeno, njegova stranka je dobila prve gradove, kao što su Oranž, Vitrol, Marinjan, Tulon.

Usledili su predsednički izbori 2002. na kojima je na opšte iznenađenje sa blizu 17 odsto ušao u drugi krug, ispred socijalista, što je koštalo političke karijere Lionela Žospena. Žak Širak ga je, ipak, glatko pobedio u drugom krugu. Na svojim poslednjim predsedničkim izborima 2007, na kojima je pobedio Nikola Sarkozi, dobio je svega 10 odsto glasova.

Sa čela stranke koju je osnovao otišao je 2011. godine. Zamenila ga je kćerka Marin Le Pen, koja je želela da stranku učini prihvatljivijom za političku utakmicu. Zbog insistiranja na negacionizmu, Žan-Mari Le Pena kćerka je 2015. godine isključila iz stranke. U međuvremenu je partiji promenila i ime u "Nacionalno okupljanje". Otac i kćerka su se kasnije izmirili.

Mnogi smatraju da će Marin Le Pen, kada prođe period žalosti, tek tada moći da do kraja završi davno započeti proces oslobađanja stranke od duhova prošlosti i u potpunosti je reši balasta "rasističke prošlosti".

POVEZ PREKO OKA

Žan Mari Le Pen se sedamdesetih godina prošlog veka pojavljivao sa primetnim povezom preko levog oka. Dugo se mislilo da je vid na ovom oku izgubio u jednoj poslaničkoj tuči, ali je pravu istinu otkrio sam 2018. godine, kada je istakao da se povredio postavljajući šator za predizborni miting 1965. godine.  

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kompanija Meridianbet posluje i na tržištu Brazila!