KAKVA SE VELIKA PROMENA SPREMA IZ VAŠINGTONA: Ključni čovek Bajdenove administracije otkrio tajnu koja može uticati na čitav svet (VIDEO)

Bojan Milić

10. 01. 2025. u 18:14

NOVE predsedničke smernice o primeni Režima kontrole raketne tehnologije osmišljene su da pomognu američkim partnerima i saveznicima da izgrade svoje svemirske i raketne kapacitete olakšavanjem izvoza svemirskih lansirnih vozila, precizno vođene municije i tehnologije kako bi im se omogućilo da razvijaju napredne rakete, prema sadašnjim i bivšim zvaničnicima vlasti.

КАКВА СЕ ВЕЛИКА ПРОМЕНА СПРЕМА ИЗ ВАШИНГТОНА: Кључни човек Бајденове администрације открио тајну која може утицати на читав свет (ВИДЕО)

Foto: AP Photo/Evan Vucci, Pool

Novi Memorandum o nacionalnoj bezbednosti (NSM) potpisao je Bajden 3. januara, ali nije zvanično objavljen do utorka putem informativnog lista Bele kuće. Kompletan tekst NSM-a nije objavljen, ali je portparol potvrdio da su uputstva odmah stupila na snagu.

Dok je Bajdenov tim manje od dve nedelje od svog izlaska, NSM ostaju na snazi od administracije do administracije, osim ako i dok novi predsednik proaktivno ne odluči da ih svrgne. Iako nije jasno šta Trampova administracija može da uradi, prva Trampova administracija je ažuriranje smernica MTCR-a učinila delom svog fokusa na povećanje prodaje oružja u inostranstvu.

Foto: Vikipedija

 

Novi standard „Znači da sada imamo više mogućnosti da povećamo proizvodnju naprednih projektila naših prijatelja, jačajući kolektivno odvraćanje i odbranu povećanjem globalne dostupnosti i interoperabilnosti dugog dometa i druge precizne vođene municije među saveznicima i partnerima SAD“, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost (NSC) rekao je danas za Breaking Defense.

- Istovremeno, nastavićemo da ometamo pristup naprednoj raketnoj tehnologiji lošim akterima.

Šon Vilson, koji je nedavno podneo ostavku sa mesta direktora za međunarodnu svemirsku politiku u Nacionalnom savetu za svemir, rekao je za Breaking Defense da je ''ovo važna promena politike za Sjedinjene Države''. To jača sposobnost SAD da odvrati naše protivnike, proširuje američki izvoz (i povezane poslove) u ključnim visokotehnološkim sektorima i proširuje obim budućih svemirskih partnerstava sa saveznicima i partnerima SAD.

MTCR, uspostavljen 1987. godine, je dobrovoljni multinacionalni sporazum koji ograničava širenje nuklearnih raketa nametanjem stroge izvozne kontrole „raketa i bespilotnih letelica koje mogu da isporuče teret od najmanje 500 kg do dometa od najmanje 300 km i o opremi, softveru i tehnologiji za takve sisteme” državama nečlanicama, prema podacima Stejt Departmenta.

Foto: Shutterstock/Ilustracija

 

Ove tehnologije su poznate kao stavke kategorije 1 prema MTCR-u, a Vašington je tradicionalno imao politiku obeshrabrivanja čak i saveznika i partnera koji su članovi da izgrade svoje sopstvene takve sposobnosti. Međutim, bilo je napora — i pod administracijom Trampa i Bajdena — da se promeni način na koji vlada gleda na zahteve za izvoz oružja u okviru MTCR-a zbog širenja sposobnosti, kao što su dronovi velikog dometa ili svemirski sistemi, koji više nisu retke tehnologije.

Prema novim pravilima, Bela kuća ''usmerava međuagenciju da obezbedi povećanu fleksibilnost za pregled od slučaja do slučaja i olakša podršku za određene vojne rakete I kategorije MTCR, bespilotne vazdušne sisteme (UAS) i sisteme svemirskih lansirnih vozila (SLV) da određeni partneri sa jakim sistemima kontrole izvoza'', navodi se u izveštaju Bele kuće.

Portparol NSC-a je elaborirao da nova politika ''u potpunosti revidira i zamenjuje dugogodišnju politiku vlade SAD za primenu smernica MTCR-a, ponovo naglašavajući posvećenost SAD neširenju i računa o globalnoj dostupnosti precizne vođene municije i drugih tehnologija i sposobnosti''.

Ranije su SAD jednostrano zabranile prodaju svemirskih lansirnih vozila (SLV) članicama MTCR-a, sa izuzetkom zemalja koje su bile među prvobitnim potpisnicama — Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva — i Indije, koja je bila odobrio izuzetak od pravila 2005. (Indija se pridružila MTCR sporazumu 2016.)

Nova politika eliminiše ta ograničenja.

Foto AP

 

- NSM utvrđuje da MTCR nije osmišljen da ometa nacionalne svemirske programe ili međunarodnu saradnju u takvim programima sve dok takvi programi ne mogu da doprinesu sistemima za isporuku oružja za masovno uništenje (oružja za masovno uništenje)- navodi se u izveštaju Bele kuće. Sada će se prenosi robe, softvera i tehnologije koji se odnose na SLV kategorije I MTCR-a razmatrati od slučaja do slučaja za odabrane i provjerene partnerske svemirske programe i učešće u međunarodnim svemirskim programima, bilo da su takvi programi vladine ili komercijalne prirode - navodi se.

Nove smernice stoga podržavaju napore Bajdenove administracije — uz snažnu podršku Ministarstva odbrane — koje je ulagala u proteklih nekoliko godina da podstakne komercijalnu i vojnu „integraciju“ svemira sa saveznicima, posebno onima u azijsko-pacifičkom regionu da pomognu suprotstaviti se kineskom gomilanju vojnog prostora.

Na primer, u napomenama 6. januara na Indijskom institutu za tehnologiju u Delhiju u Nju Delhiju, američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan primetio je da će promene politike podstaći povećanu bilateralnu saradnju u svemiru.

- Kao rezultat novih ažuriranja naše politike izvoza kontrole raketne tehnologije koju je predsednik Bajden potpisao prošle nedelje – i što mi je drago da danas prvi put javno objavim – naše komercijalno i civilno svemirsko partnerstvo je spremno za podizanje - rekao je on.

Pentagon takođe nestrpljivo nastavlja vojnu saradnju sa Indijom, uključujući komercijalnu saradnju u oblastima kao što su svest o svemirskom domenu i obaveštajni podaci, nadzor i izviđanje.

Revidirane smernice MTCR-a u vezi sa svemirskom imovinom dalje su dizajnirane da odgovaraju potrebama Ujedinjenog Kraljevstva i Australije, dva saveznika uključena u trilateralni AUKUS pakt (trilateralno bezbednosno partnerstvo između Australije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država), kao i Južne Koreje, kaže bivši zvaničnik administracije upoznat sa razvojem NMS.

- Mislim da je AUKUS bio posebna bolna tačka- rekao je bivši zvaničnik administracije, objašnjavajući da Vašington radi sa Ujedinjenim Kraljevstvom i Australijom „na nuklearnim podmornicama naoružanim konvencionalnim projektilima s jedne strane“, ali s druge strane odbija da ih proda. zemlje raketne stepenice na „tečno gorivo SLV“.

Foto: Vikipedija

 

Zaista, izveštaj Bele kuće navodi da će nova politika pomoći u primeni AUKUS-a.

Zabrinutost zbog neširenja

Bela kuća Bajden insistira na tome da nova politika MTCR-a ne samo da je u skladu sa ciljevima SAD u vezi sa neširenjem nuklearnog oružja, već zapravo i jača.

- Ova ažuriranja odražavaju obnovljenu posvećenost SAD neširenju oružja, istovremeno unapređujući predsednikove ciljeve jačanja savezničkih odbrambenih kapaciteta, jačanja odbrambene industrijske baze SAD, racionalizacije odbrambene trgovine i odvraćanja protivnika - navodi se u izveštaju.

Međutim, neki dugogodišnji zagovornici kontrole izvoza su oprezni.

- Naša vlada će možda želeti da vodi ljubav tako što će deliti opasnu raketnu tehnologiju sa zemljama koje smatra ’ljudima poput nas‘. To je odluka politike. Ali u ovom slučaju, Bela kuća pokušava da obuče ovu ljubav kao da stvara neproliferaciju. Nije- rekao je Henri Sokolski, izvršni direktor Obrazovnog centra o politici neširenja, koji je bio šef politike Pentagona o neširenju oružja pod Džordžom H. V. Bush.

Deril Kimbal, izvršni direktor Udruženja za kontrolu naoružanja, izrazio je određenu zabrinutost zbog potencijala za povećanje prodaje dronova dugog dometa.

- Svi glavni proizvođači dronova žele da budu u mogućnosti da prodaju svoje oružje svim vrstama zemalja. Dakle, došlo je do velikog napora industrije da se olabave smernice MTCR-a u tom pogledu - rekao je on.

Dalje, rekao je on, činjenica da je Salivan dao najavu u Indiji mogla bi da se suprotstavi naporima SAD da odvrate Pakistan koji već nevoljko želi da se bavi balističkim projektilima dugog dometa. (Pakistan nije član MTCR-a.)

U izjavi u Karnegi zadužbini za međunarodni mir 19. decembra, zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Džon Fajner rekao je da bi, ako Pakistan napravi takve rakete, Islamabad „imao sposobnost da pogodi ciljeve daleko izvan južne Azije, uključujući Sjedinjene Države, podižući realne pitanja o namerama Pakistana“.

(Breaking defense)

BONUS VIDEO: DVA BRODA PRISTAJU U VENECUELANSKU LUKU: Ruska pomorska flota završila vežbu na Atlanstkom okeanu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi