KAKO IZGLEDA UNIŠTEN LANSER S-400: Zbog ukrajinskih napada ruske snage PVO promenile taktiku (FOTO/VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

16. 01. 2025. u 21:33

VEOMA retka slika veoma retke pojave lansera za podizanje transportera 51P6 [TEL] na šasiji MZKT-7930 iz ruskog PVO sistema S-400 pojavila se na internetu. Sliku su na Telegram i Iks postavili različiti izvori.

КАКО ИЗГЛЕДА УНИШТЕН ЛАНСЕР С-400: Због украјинских напада руске снаге ПВО промениле тактику (ФОТО/ВИДЕО)

Foto X@Archer83Able

Lanser za podizanje transportera 51P6 [TEL] je suštinska komponenta ruskog sistema protivraketne odbrane S-400, sofisticirane i moćne platforme za protivvazdušnu odbranu. Postavljen na šasiju MZKT-7930, TEL je odgovoran za transport, postavljanje i lansiranje raketa zemlja-vazduh velikog dometa koje čine okosnicu sistema S-400.

Sam sistem je poznat po svojoj sposobnosti da cilja širok spektar pretnji, uključujući avione, projektile i dronove, na različitim visinama i udaljenostima. 51P6 TEL igra ključnu ulogu u ovoj odbrambenoj mreži, obezbeđujući mobilnost i operativnu efikasnost sistema.

Šasija MZKT-7930, terensko vozilo na točkovima, savršena je platforma za 51P6 TEL. Poznata po svojim terenskim sposobnostima, šasija pruža neophodnu mobilnost TEL-u za raspoređivanje na različitim terenima, čineći sistem prilagodljivim različitim uslovima borbe.

Vozilo je dizajnirano da nosi težak teret raketa i lansera S-400, i može da se kreće kroz izazovne pejzaže, obezbeđujući brzo repozicioniranje sistema kada je to potrebno. Ova mobilnost je jedna od ključnih prednosti sistema S-400, omogućavajući mu da održi fleksibilnost na bojnom polju, a istovremeno može brzo da postavi mesta za lansiranje.
51P6 TEL je opremljen visoko naprednim automatizovanim sistemom, koji omogućava brzo punjenje, ciljanje i lansiranje projektila. Vozilo je sposobno da lansira širok spektar projektila iz inventara S-400, uključujući rakete dugog dometa dizajnirane da presreću balističke i vazdušne pretnje na velikim udaljenostima.

Takođe je sposoban da učitava i lansira rakete dok je u pokretu, dajući mu prednost u brzim, dinamičnim borbenim situacijama. Uloga TEL-a je ključna u održavanju operativne spremnosti S-400, osiguravajući da on ostane efikasan čak i protiv najnaprednijih pretnji koje izbegavaju.

Sistem S-400, koji uključuje višestruke radarske sisteme, komandna mesta i TEL-ove poput 51P6, predstavlja ogromnu snagu. Može da gađa ciljeve na dometima do 400 kilometara [približno 250 milja], pružajući sveobuhvatnu odbranu od širokog spektra vazdušnih pretnji.

51P6 TEL nije samo lanser već kritični čvor u širem integrisanom odbrambenom sistemu koji omogućava efikasnu koordinaciju sredstava protivvazdušne odbrane. Podržava sposobnost sistema da prati, identifikuje i cilja više objekata istovremeno, osiguravajući da S-400 može da se nosi sa napadima zasićenja i složenim vazdušnim pretnjama.

Uprkos efikasnosti sistema, 51P6 TEL nije neranjiv. Njegova izložena priroda na bojnom polju čini ga glavnom metom neprijateljskih snaga, a u nekim slučajevima TEL-ovi mogu biti uništeni ili oštećeni.

Ovo je očigledno u retkim i nedavnim snimcima koji prikazuju uništeni 51P6 TEL u Rusiji, naglašavajući ranjivost čak i veoma naprednih vojnih sistema u odnosu na moderne taktike ratovanja. Takvi incidenti naglašavaju tekuće rizike sa kojima se suočavaju vojna sredstva i stalnu potrebu za prilagođavanjem vojnih strategija.

Tokom rata između Rusije i Ukrajine, ukrajinske snage su postigle značajne uspehe u uništavanju ruskih sistema PVO S-400. Ovi napredni kompleksi, dizajnirani da zaštite od raznih vazdušnih pretnji, pokazali su se ranjivi na ukrajinske udare.

U novembru 2024. ukrajinske snage izvele su uspešan napad na položaj S-400 u blizini Simferopolja na Krimu. Prema britanskim obaveštajnim službama, 29. novembra su uništeni elementi sistema, a na snimcima se vide dva kratera prečnika oko 13,5 metara i razbacani ostaci.

Ranije, 23. novembra, u ruskoj oblasti Kursk uništen je S-400. Ovi incidenti naglašavaju efikasnost ukrajinskih udara na ruske sisteme protivvazdušne odbrane.

U junu 2024. godine, ukrajinsko Ministarstvo odbrane prijavilo je uništenje 59 ruskih sistema protivvazdušne odbrane, uključujući S-400, što ga čini drugim najvećim brojem uništenih sistema za mesec dana od početka rata.

Ovi uspesi se pripisuju upotrebi modernog naoružanja, kao što su američke rakete ATACMS, koje omogućavaju ukrajinskim snagama da napadaju na velike udaljenosti i uništavaju strateški važne ciljeve. Ovo značajno smanjuje efikasnost ruskih sistema PVO i pruža veću slobodu delovanja ukrajinskim vazdušnim i pomorskim snagama.

Uspeh Ukrajine u uništavanju sistema S-400 naglašava ranjivost ovih naprednih kompleksa i pokazuje sposobnost ukrajinskih oružanih snaga da nanose efikasne udare na ključne elemente ruske infrastrukture protivvazdušne odbrane. S-400 je jedan od najnaprednijih ruskih sistema protivvazdušne odbrane, a njegova uloga u sukobu u Ukrajini bila je ključna, kako strateški tako i taktički. Prvobitno dizajniran za odbranu od širokog spektra vazdušnih pretnji, uključujući borbene avione, bombardere, rakete i bespilotne letelice, S-400 je viđen kao ključna prednost ruske vojske u održavanju nadmoći u vazduhu i odbrani kritičnih područja od ukrajinskih napada.

Na početku rata, sistemi S-400 su bili u velikoj meri raspoređeni na teritorijama koje je okupirala Rusija, uključujući Krim, istočnu Ukrajinu i duž granica Rusije. Sposobnost sistema da gađa ciljeve na dometu do 400 kilometara i njegove sposobnosti praćenja sa više ciljeva učinile su ga suštinskim delom ruske odbrambene strategije.

Pozicioniranjem ovih sistema duž kritičnih linija fronta, Rusija je nastojala da stvori zastrašujući štit protivvazdušne odbrane, sprečavajući ukrajinske snage da izvrše uspešne vazdušne napade na ključnu vojnu infrastrukturu.

Uprkos svojim sofisticiranim mogućnostima, S-400 se pokazao ranjivim na ukrajinske strategije. Ukrajinske snage, podržane raketama dugog dometa koje je isporučio Zapad, poput ATACMS, počele su da gađaju ruske sisteme protivvazdušne odbrane rano u sukobu.
Ovi precizni udari su uzeli danak na S-400, smanjujući njegov operativni kapacitet i podrivajući sposobnost Rusije da održi dominaciju u vazduhu. Efikasnost ukrajinskih udara je pojačana izviđanjem, obaveštajnim podacima i naprednim sistemima ciljanja koji omogućavaju precizno pogađanje ovih vitalnih odbrambenih struktura.

Uništavanje ili neutralizacija sistema S-400 imalo je značajne operativne posledice po Rusiju. Gubitak ovih naprednih sistema protivvazdušne odbrane primorao je Rusiju da prilagodi svoju taktiku.

S obzirom da je njihova sposobnost praćenja i uništavanja dolazećih pretnji značajno smanjena, ruske snage su bile ranjivije na ukrajinske raketne i bespilotne napade, koji sve više ciljaju ne samo na vojna postrojenja već i na linije snabdevanja, skladišta goriva i drugu kritičnu infrastrukturu.

Štaviše, smanjena efikasnost S-400 imala je šire strateške implikacije. Prvobitno uverenje Rusije da bi ovi sistemi mogli da zaštite njen vazdušni prostor od ukrajinskih vazdušnih i raketnih pretnji poljuljano je kako je sukob napredovao. Nemogućnost efikasne odbrane od ukrajinskih napada takođe je uticala na sposobnost Rusije da obezbedi svoje okupacione zone i omela njene planove za vazdušnu nadmoć nad bojnim poljem.

Ranjivosti sistema su postale žarište zapadnih analitičara i vojnih stručnjaka, koji su na to ukazali kao na dokaz promenljive dinamike u savremenom ratovanju, gde napredna tehnologija sama po sebi ne garantuje uspeh na bojnom polju.

Dok S-400 u teoriji ostaje zastrašujući sistem protivvazdušne odbrane, njegove performanse u Ukrajini su naglasile rizike oslanjanja isključivo na tehnološku superiornost u ratu. Sposobnost ukrajinske vojske (uz pomoć NATO) da identifikuje, cilja i uništi ove sisteme ne samo da je osakatila rusku protivvazdušnu odbranu, već je istakla i važnost prilagodljivosti i inovacija u savremenoj borbi.

Ova promena paradigme protivvazdušne odbrane može poslužiti kao ključna lekcija u budućim sukobima, gde se tradicionalni sistemi mogu boriti protiv evoluirajućih taktika i tehnologija koje koriste protivnici.

Na kraju krajeva, uloga S-400 u ruskom ratu u Ukrajini bila je mač sa dve oštrice. Iako je u početku pružao osećaj sigurnosti Rusiji, njena nesposobnost da izdrži ukrajinske ofanzivne operacije otkrila je njena ograničenja.

Uništenje ključnih sistema S-400 imalo je trajan uticaj na operativne sposobnosti ruske vojske, primoravajući zemlju da preispita svoju strategiju protivvazdušne odbrane kako se rat nastavlja.

(bulgarianmilitary.com/Bojko Nikolov)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVI SU ŠOKIRANI: U javnost isplivao budžet Asvela